• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • কেন্দ্ৰীয় আইন মন্ত্ৰী কিৰেন ৰিজিজুৱে লিখিছে: কাশ্মীৰ সন্দৰ্ভত পাঁচটা নেহৰুৰ ভুলৰ ৭৫ তম বাৰ্ষিকী ...

কেন্দ্ৰীয় আইন মন্ত্ৰী কিৰেন ৰিজিজুৱে লিখিছে: কাশ্মীৰ সন্দৰ্ভত পাঁচটা নেহৰুৰ ভুলৰ ৭৫ তম বাৰ্ষিকী ...

File Photo

File Photo

২৭ অক্টোবৰ হৈছে জৱাহৰলাল নেহৰুৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ভুলৰ এটা শৃংখলাত এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ দিনৰ ৭৫ তম বাৰ্ষিকী, এই তাৰিখৰ আগতে আৰু পিছত যিটোৱে ভাৰতক পৰৱৰ্তী সাত দশকৰ বাবে আতংকিত কৰি ৰাখিছিল।

  • Share this:
২৭ অক্টোবৰৰ তাৎপৰ্য চাবলৈ দুটা উপায় আছে। প্ৰথমটো হ'ল ইয়াক জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ ভাৰতত অন্তৰ্ভুক্তিৰ ৭৫ তম বাৰ্ষিকী হিচাপে অধিগ্ৰহণৰ সঁজুলিৰ জৰিয়তে চিহ্নিত কৰা। ঐতিহাসিকভাৱে, এইটো শুদ্ধ। অৱশ্যে, এই তাৰিখটো চাবলৈ আন এটা, অধিক প্ৰাসংগিক আৰু সঠিক উপায় আছে। ২৭ অক্টোবৰ হৈছে জৱাহৰলাল নেহৰুৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ভুলৰ এটা শৃংখলাত এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ দিনৰ ৭৫ তম বাৰ্ষিকী, এই তাৰিখৰ আগতে আৰু পিছত যিটোৱে ভাৰতক পৰৱৰ্তী সাত দশকৰ বাবে আতংকিত কৰি ৰাখিছিল।

যেতিয়া ১৯৪৭ চনত ভাৰত বিভাজন কৰা হৈছিল, বিভাজনৰ নীতি কেৱল ব্ৰিটিছ ভাৰতৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য হৈছিল। ৰাজকীয় ৰাজ্যসমূহে সৃষ্টি হ'ব লগা দুটা নতুন অধিৰাজ্যৰ যিকোনো এটা বাছনি কৰিবলৈ মুক্ত আছিল – ভাৰত আৰু পাকিস্তান। ৰাজকীয় ৰাজ্যসমূহৰ লোকসকলৰ সৈতে কোনো পৰামৰ্শৰ ব্যৱস্থা নাছিল। অধিগ্ৰহণ সম্পৰ্কীয় সকলো বিষয় কেৱল ৰাজকীয় ৰাজ্যসমূহৰ শাসক আৰু সংশ্লিষ্ট অধিৰাজ্যৰ নেতাসকলৰ মাজতহে সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল।

প্ৰাচীন ৰাষ্ট্ৰক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা এক ঐক্যবদ্ধ, ভৌগোলিকভাৱে সংলগ্ন ৰাজ্যৰ জন্ম ৰখাৰ বাবে দৃঢ় দৃঢ়তা আৰু দূৰদৰ্শিতাৰ প্ৰয়োজন আছিল। সেই অনুসৰি, ভাৰতীয় লৌহ পুৰুষ চৰ্দাৰ পেটেলক এই কামৰ বাবে বাছনি কৰা হৈছিল। এনে ধৰণৰ ৫৬০ খন ৰাজকীয় ৰাজ্য আছিল। ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টৰ আগতে সকলোকে ভাৰতৰ সৈতে একত্ৰিত কৰা হৈছিল। দুখন ৰাজকীয় ৰাজ্যই সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিছিল – হায়দৰাবাদ আৰু জুনাগড়। কিন্তু চৰ্দাৰ পেটেলে প্ৰয়োজন হ'লে বল প্ৰয়োগ কৰাৰ তেওঁৰ অনুকৰণীয় দক্ষতা, কৌশল আৰু ইচ্ছা ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁলোকক পৰাজিত কৰিব পাৰিলেহেতেন।

যোৱা সাত দশক ধৰি এটা ঐতিহাসিক মিছা কথা সংঘটিত হৈ আহিছে যে কাশ্মীৰ সমস্যা সৃষ্টি কৰা ৰাজকীয় ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত আছিল আৰু ৰাজ্যখনৰ তদানীন্তন শাসক মহাৰাজা হৰি সিঙে ভাৰতত যোগদান কৰাৰ ক্ষেত্ৰত বিতৰ্কিত হৈ আছিল। দস্তাবেজসমূহে এতিয়া প্ৰকাশ কৰাৰ দৰে, নেহৰুৱেই তেওঁৰ ব্যক্তিগত কাৰ্যসূচী পূৰণ কৰাৰ বাবে মহাৰাজাক নহয়, এই সমস্যাবোৰ সৃষ্টি কৰিছিল।

১৯৫২ চনৰ ২৪ জুলাইত লোকসভাত দিয়া এক ভাষণত নেহৰুৱে নিজেই তথ্যবোৰ স্বীকাৰ কৰে। মহাৰাজা হৰি সিঙে ভাৰতত যোগদান কৰিব বিচৰা আন সকলো ৰাজকীয় ৰাজ্যৰ দৰে, ১৯৪৭ চনৰ জুলাই মাহত অধিগ্ৰহণৰ বাবে ভাৰতীয় নেতৃত্বৰ কাষ চাপিছিল। ভাৰতৰ প্ৰকৃত স্বাধীনতাৰ সম্পূৰ্ণ এমাহ আগতে। নেহৰুৰ নিজৰ ভাষাত, অধিগ্ৰহণৰ প্ৰশ্নটো "জুলাই বা জুলাইৰ মাজভাগত অনানুষ্ঠানিকভাৱে আমাৰ সন্মুখত আহিছিল"। নেহৰুৱে আগলৈ কয় যে "তাত থকা জনপ্ৰিয় সংগঠন, নেচনেল কনফাৰেন্স আৰু ইয়াৰ নেতাসকলৰ সৈতে আমাৰ সম্পৰ্ক আছিল, আৰু মহাৰাজা চৰকাৰৰ সৈতেও আমাৰ সম্পৰ্ক আছিল"।

কাশ্মীৰৰ ওপৰত প্ৰথম নেহৰুৱিয়ান ব্লাণ্ডাৰ, কেইবাটাও ভুলত, একেটা ভাষণত এক ক্লিঞ্চাৰ হিচাপে প্ৰকাশিত হৈছে। নেহৰুৱে কয় যে "আমি দুয়োকে দিয়া পৰামৰ্শটো আছিল যে কাশ্মীৰ এটা বিশেষ ঘটনা আৰু তাত বস্তুবোৰ খৰধৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰাটো সঠিক বা সঠিক নহ'ব"।

কিন্তু নেহৰুৱে কি বিচাৰিছিল? উত্তৰ দিবলৈ নেহৰুতকৈ ভাল কোন? ১৯৫২ চনৰ একেটা ভাষণতে তেওঁ আৰু কয় যে "মহাৰাজা আৰু তেওঁৰ চৰকাৰে তেতিয়া ভাৰতক মানি ল'ব বিচাৰিলেও, আমি আৰু কিবা বিচাৰিম, অৰ্থাৎ জনপ্ৰিয় অনুমোদন"।

ভাৰতীয় স্বাধীনতা ভাৰত আইন অনুসৰি ৰাজকীয় ৰাজ্যসমূহৰ জনসাধাৰণৰ জনপ্ৰিয় অনুমোদন লোৱাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাছিল। কেৱল শাসকৰ ভাৰতীয় সংঘত যোগদান কৰাৰ ইচ্ছাই গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল। আন ৰাজকীয় ৰাজ্যবোৰে ঠিক সেইটোৱেই কৰিছিল।

কাশ্মীৰ অনাদিকালৰ পৰাই ভাৰতীয় সভ্যতা চেতনাৰ অন্যতম কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ আহিছে। বিভাজনৰ সময়ত, কাশ্মীৰৰ শাসকে চৰ্ত অবিহনে বাকী ভাৰতৰ সৈতে একত্ৰিত হ'ব বিচাৰিছিল। সংঘক প্ৰত্যাখ্যান কৰা মানুহজন আছিল নেহৰু। আৰু কিহৰ বাবে? জনপ্ৰিয় অনুমোদন বোগীটো নেহৰুৱে কাশ্মীৰৰ বাবে উদ্ভাৱন কৰিছিল কাৰণ এইটো এটা 'বিশেষ ঘটনা' আছিল। কাশ্মীৰৰ বিশেষত্ব কি আছিল যে নেহৰুৰ মনত ভাৰতত যোগদান কৰাটো স্বয়ংক্ৰিয়, অমীমাংসিত প্ৰাৰ্থী হোৱা নাছিল?

নেহৰুৰ ভুলবোৰ যদিও জুলাই ১৯৪৭ ত বন্ধ হোৱা নাছিল। বিভাজনৰ পিছত হোৱা ৰক্তপাত আৰু হিংসাৰ সাক্ষী হোৱা স্বত্বেও, নেহৰুৱে কাশ্মীৰৰ অধিগ্ৰহণৰ আগতে তেওঁৰ ব্যক্তিগত কাৰ্যসূচী পূৰণ কৰাৰ বাবে অটল আছিল।

নেহৰুৱে কাশ্মীৰত সৃষ্টি কৰা শূন্যতাই পাকিস্তানক কাশ্মীৰত হস্তক্ষেপ কৰিবলৈ অনুমতি দিছিল আৰু অৱশেষত ইয়াৰ বাহিনীয়ে স্থানীয় জনজাতীয় লোকসকলৰ ছদ্মবেশত ১৯৪৭ চনৰ ২০ অক্টোবৰত কাশ্মীৰৰ ভূখণ্ড আক্ৰমণ কৰিছিল। তেতিয়াও নেহৰু অবিচলিত আছিল। পাকিস্তানী বাহিনীয়ে কাশ্মীৰত দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়ি আছিল। মহাৰাজা হৰি সিঙে পুনৰ নেহৰুক ভাৰতীয় সংঘত যোগদান কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিল। কিন্তু নেহৰুৱে এতিয়াও তেওঁৰ ব্যক্তিগত কাৰ্যসূচী পূৰণ কৰিবলৈ আলোচনা কৰি আছিল।

১৯৪৭ চনৰ ২১ অক্টোবৰত পাকিস্তানৰ আক্ৰমণ আৰম্ভ হোৱাৰ এদিন পিছত নেহৰুৱে জম্মু-কাশ্মীৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী এম চি মহাজনক এখন পত্ৰৰ জৰিয়তে পৰামৰ্শ দিয়ে যে "এই পৰ্যায়ত ভাৰতীয় ইউনিয়নক যিকোনো ধৰণৰ adhesion ঘোষণা কৰাটো সম্ভৱতঃ অবাঞ্ছিত হ'ব"।

কিন্তু এইটো কি আছিল যে নেহৰুৱে ইমান বেয়াকৈ বিচাৰিছিল যে আক্ৰমণেও তেওঁক প্ৰেৰিত কৰা নাছিল? অৱশেষত, এম চি মহাজনলৈ লিখা একেখন পত্ৰত নেহৰুৱে লিখিতভাৱে তেওঁৰ আকাংক্ষা প্ৰকাশ কৰিছিল আৰু সেয়েহে আমি শুনা কথাৰ সলনি নেহৰুৰ নিজৰ কথাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব পাৰোঁ। "মই আপোনাক অস্থায়ী চৰকাৰ গঠনৰ দৰে কিছুমান পদক্ষেপ লোৱাৰ তাৎক্ষণিকতাৰ পৰামৰ্শ দিছিলো। শ্বেখ আব্দুল্লা, যি স্পষ্টতঃ কাশ্মীৰৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ব্যক্তি, তেওঁক এনে চৰকাৰ গঠন কৰিবলৈ কোৱা হ'ব পাৰে"।

কাশ্মীৰক ভাৰতৰ সৈতে অপৰিৱৰ্তনীয়ভাৱে একত্ৰিত কৰাতকৈ তেওঁৰ বন্ধু শ্বেখ আব্দুল্লাক ক্ষমতাত ৰখাটো নেহৰুৰ বাবে অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল। ১৯৪৭ চনৰ জুলাই মাহত মহাৰাজা হৰি সিঙে প্ৰথমবাৰৰ বাবে নেহৰুৰ ওচৰলৈ ভাৰতত যোগদান কৰাৰ সময়তো নেহৰুৱে একেটা দাবী কৰিছিল। চুক্তিটো তেতিয়াই কৰিব পাৰিলেহেঁতেন, আৰু অধ্যায়টো চিৰদিনৰ বাবে বন্ধ হ'লহেঁতেন, যদি নেহৰুৱে তেওঁৰ ব্যক্তিগত কাৰ্যসূচী ত্যাগ কৰিছিল আৰু কেৱল ইণ্ডিয়া ফাৰ্ষ্টৰ কথা ভাবিছিল।

কিন্তু নেহৰুৱে সেই পলম সময়তো অধিগ্ৰহণত পলম কৰি থকাৰ লগে লগে পাকিস্তানী বাহিনীয়ে গিলগিট, বাল্টিস্তান আৰু মুজাফ্ফৰাবাদ দখল কৰি আগবাঢ়ি গৈ থাকিল। তেওঁলোকে পথৰ অঞ্চলবোৰ লুণ্ঠন আৰু ধ্বংস কৰিছিল আৰু অৱশেষত ১৯৪৭ চনৰ ২৫-২৬ অক্টোবৰৰ আশে পাশে শ্ৰীনগৰ দৃষ্টিৰ ভিতৰত আছিল। আনকি এই পৰ্যায়তো, যেতিয়া মহাৰাজাই একপক্ষীয়ভাৱে অধিগ্ৰহণৰ সঁজুলিত স্বাক্ষৰ কৰিছিল, নেহৰুৱে তেতিয়াও উচ্ছৃংখল হৈ আছিল।

১৯৫২ চনত লোকসভাত দিয়া ভাষণত নেহৰুৱে আজিও ৰেকৰ্ড কৰে আৰু তেওঁক উদ্ধৃত কৰে, "মোৰ মনত আছে, এইটো নিশ্চয় অক্টোবৰৰ ২৭ তাৰিখ আছিল, প্ৰায় সন্ধিয়া গোটেই দিনটো বহি থকাৰ পিছত আমি এই সিদ্ধান্তত উপনীত হৈছিলো যে জড়িত সকলো বিপদাশংকা আৰু বিপদৰ স্বত্বেও, আমি আবেদনটোক 'না' ক'ব নোৱাৰিলো"।

১৯৪৭ চনৰ ২৬ অক্টোবৰৰ শেষৰ ফালে পাকিস্তানী বাহিনীয়ে শ্ৰীনগৰৰ দুৱাৰত খুন্দা মাৰিছিল, নেহৰুৱে এতিয়াও তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰীয় তথ্যৰ দাবীৰ সৈতে তেওঁৰ ব্যক্তিগত কাৰ্যসূচী কঢ়িয়াই ৰাখিছিল।

অৱশেষত, ১৯৪৭ চনৰ ২৭ অক্টোবৰত অধিগ্ৰহণৰ সঁজুলি গ্ৰহণ কৰা হয় আৰু ভাৰতীয় বাহিনীয়ে কাশ্মীৰত অৱতৰণ কৰে আৰু পাকিস্তানী আক্ৰমণকাৰীসকলক প্ৰতিহত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

সমগ্ৰ কাশ্মীৰৰ ইতিহাস ইমান বেলেগ হ'ব পাৰে। অধিগ্ৰহণৰ বিষয়টো ১৯৪৭ চনৰ জুলাই মাহত শেষ হ'ব পাৰে।

কাশ্মীৰৰ ওপৰত দ্বিতীয় নেহৰুভিয়ান ভুলটোৱে অৱশেষত অধিগ্ৰহণক অস্থায়ী হিচাপে ঘোষণা কৰিছিল। মহাৰাজা হৰি সিঙে আন সকলো ৰাজকীয় ৰাজ্যৰ দৰে একে ধৰণৰ অধিগ্ৰহণৰ সঁজুলিত স্বাক্ষৰ কৰিছিল। কাশ্মীৰৰ বাহিৰে আন সকলো ৰাজকীয় ৰাজ্য স্পষ্টভাৱে সংঘত একত্ৰিত কৰা হৈছিল। কিয়? কিয়নো এয়া নেহৰু নিজেই আছিল, মহাৰাজাই নহয়, যিয়ে অধিগ্ৰহণ অস্থায়ী ঘোষণা কৰিছিল।

কাশ্মীৰ সম্পৰ্কীয় তৃতীয় নেহৰুৱিয়ান ভুলটো আছিল ১৯৪৮ চনৰ ১ জানুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ কাষ চাপিব, অনুচ্ছেদ ৩৫ ৰ অধীনত যি অনুচ্ছেদ ৫১ ৰ সলনি বিতৰ্কিত ভূমিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত যিটো ভাৰতীয় ভূখণ্ডত পাকিস্তানৰ অবৈধ দখলৰ ওপৰত আলোকপাত কৰাৰ বাবে সঠিক অনুচ্ছেদ হ'লহেঁতেন। মহাৰাজাই অধিগ্ৰহণৰ কেৱল এটা ইনষ্ট্ৰুমেণ্টত স্বাক্ষৰ কৰিছিল – সেইটো ভাৰতৰ সৈতে। তথাপিও, নেহৰুৱেই কাশ্মীৰক ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ মাজৰ বিবাদ হিচাপে স্বীকাৰ কৰি পাকিস্তানক এটা স্থান দিছিল। তেতিয়াৰ পৰা, ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ প্ৰস্তাৱসমূহে ভাৰতক হাৰাশাস্তি কৰি আহিছে।

কাশ্মীৰৰ ওপৰত চতুৰ্থ নেহৰুৱিয়ান ভুলটো আছিল কাশ্মীৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত গণভোট ভাৰতৰ দ্বাৰা বন্ধ কৰা হৈছে বুলি জনশ্ৰুতিটো কঢ়িয়াই আনিবলৈ দিয়া। ১৯৪৮ চনৰ ১৩ আগষ্টত ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ আয়োগৰ (ইউএনচিআইপি) প্ৰস্তাৱত ক্ৰমিক ক্ৰমত তিনিটা চৰ্ত আছিল। প্ৰথমে, যুদ্ধবিৰতি। দ্বিতীয়ত, পাকিস্তানৰ দ্বাৰা সৈন্য প্ৰত্যাহাৰ আৰু তৃতীয়, গণভোট। তৃতীয় খণ্ডটো প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় অংশবোৰ পূৰণ হোৱাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল আছিল। ১৯৪৯ চনৰ ১ জানুৱাৰীত যুদ্ধবিৰতি কাৰ্যকৰী হয়। কিন্তু পাকিস্তানে অধিকৃত অঞ্চলৰ পৰা নিজৰ সৈন্য প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল।

কাশ্মীৰৰ ওপৰত পঞ্চম নেহৰুভিয়ান ভুল অৱশ্যে অনুচ্ছেদ ৩৭০ (সংবিধানৰ অন্তৱৰ্তীকালীন খচৰাত অনুচ্ছেদ ৩০৬এ)ৰ সৃষ্টি আৰু স্থায়ীকৰণ আছিল। প্ৰথমতে, এনে ধৰণৰ প্ৰবন্ধৰ কোনো যৌক্তিকতা নাছিল কিয়নো অধিগ্ৰহণৰ সঁজুলিটো আন প্ৰতিখন ৰাজকীয় ৰাজ্যৰ দৰে একে আছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি