• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটৰ ডাঙৰ সিদ্ধান্ত, ৫০ শতাংশ বৃদ্ধি কৰা হ'ল খাৰিফ শস্যৰ MSP

কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটৰ ডাঙৰ সিদ্ধান্ত, ৫০ শতাংশ বৃদ্ধি কৰা হ'ল খাৰিফ শস্যৰ MSP

Narendra Singh Tomar (Photo : The Economic Times

Narendra Singh Tomar (Photo : The Economic Times

তোমৰে কয় যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে খৰিফ শস্যৰ ওপৰত এমএছপি ৫০ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ২০২১-২২ বৰ্ষৰ বজাৰ অধিৱেশনৰ বাবে খাৰিফ শস্যৰ ওপৰত ন্যূনতম সমৰ্থন মূল্য অৰ্থাৎ এমএছপি (Minimum Support Prices) বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। বুধবাৰে কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটত এই সিদ্ধান্তক অনুমোদন জনোৱা হয়। কৃষিক লৈ চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰা এই ডাঙৰ সিদ্ধান্তৰ বিষয়ে অৱগত কৰে কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিং তোমৰে।

তোমৰে কয় যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে খৰিফ শস্যৰ ওপৰত এমএছপি ৫০ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। কৃষি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিগত ৭ বছৰ ধৰি কৃষকসকলৰ স্বাৰ্থত সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰি আহিছে আৰু তেওঁলোকৰ সমস্যাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ সকলো সময়তে সাজু হৈ আছে।

ধানৰ এমএছপি প্ৰতি কুইণ্টলত ৭২ টকা বৃদ্ধি কৰি কৰা হৈছে ১,৯৪০ টকা -

তেওঁ কয় যে চৰকাৰে ২০২১-২২ শস্য বৰ্ষৰ বাবে ধানৰ এমএছপি ৭২ টকা বৃদ্ধি কৰি প্ৰতি কুইণ্টলত ১,৯৪০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিছে। যি বিগত বছৰ প্ৰতি কুইণ্টলত আছিল ১,৮৬৮ টকা। তোমাৰে কয় যে কৃষিজাত শস্যৰ বাবে এমএছপি বৃদ্ধি কৰা হৈছে আৰু ভৱিষ্যতে বৃদ্ধি কৰা হ'ব।

কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটৰ সিদ্ধান্তৰ পিছতেই সংবাদমেলযোগে এই সকলো বিষয়ে অৱগত কৰি কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী প্ৰকাশ জাভড়েকাৰ আৰু নৰেন্দ্ৰ সিং তোমৰে কয় যে আজি তিনিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হৈছে -

১. খাৰিফ ফচলৰ এমএছপি বৃদ্ধি।

২. ৰে'ল যাতায়াত অধিক সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে ৰে'লৱেক ৪জি স্পেকট্ৰামৰ অধিক আবণ্টন। এতিয়ালৈকে ৰে’লৱেই ২জি স্পেকট্ৰাম ব্যৱহাৰ কৰিছিল। এয়া ৰে'ল যোগাযোগ নেটৱৰ্ক শক্তিশালী কৰাৰ বাবে। অধিক স্পেকট্ৰাম আবণ্টনৰ সৈতে, কাৰ্যকৰী যোগাযোগ আৰু সংকেতৰ ইতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব। ই উচ্চ গতিৰ ৰেডিঅ' যোগাযোগত সহায় কৰে। লগতে স্বয়ংক্ৰিয় ৰে’ল সুৰক্ষা প্ৰণালীটো পাঁচ বছৰৰ ম্যাদত সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব।

৩. তেলেংগানাৰ সাৰ কাৰখানাৰ সৈতে জড়িত তৃতীয়টো সিদ্ধান্ত। এই কাৰখানাটোৱে ৰাজসাহায্যৰ সুবিধাও লাভ কৰিব।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: