মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »দেশ »Budget 2023: বাজেটত সুলভ সামগ্ৰীৰ উপহাৰ! মোবাইল, টিভি, কেমেৰা আৰু বৈদ্যুতিক বাহনৰ মূল্য হ’ব হ্ৰাস

Budget 2023: বাজেটত সুলভ সামগ্ৰীৰ উপহাৰ! মোবাইল, টিভি, কেমেৰা আৰু বৈদ্যুতিক বাহনৰ মূল্য হ’ব হ্ৰাস

বৈদ্যুতিক বাহনত ব্যৱহৃত লিথিয়াম-আয়ন বেটাৰিৰ আমদানি শুল্ক হ্ৰাস কৰা হ’ব, অৰ্থাৎ এতিয়া দেশত বৈদ্যুতিক বাহনবোৰো সুলভ হ’ব।

বৈদ্যুতিক বাহনত ব্যৱহৃত লিথিয়াম-আয়ন বেটাৰিৰ আমদানি শুল্ক হ্ৰাস কৰা হ’ব, অৰ্থাৎ এতিয়া দেশত বৈদ্যুতিক বাহনবোৰো সুলভ হ’ব।

বৈদ্যুতিক বাহনত ব্যৱহৃত লিথিয়াম-আয়ন বেটাৰিৰ আমদানি শুল্ক হ্ৰাস কৰা হ’ব, অৰ্থাৎ এতিয়া দেশত বৈদ্যুতিক বাহনবোৰো সুলভ হ’ব।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে উপস্থাপন কৰা বাজেটত মোবাইল আৰু টিভিৰ দৰে বৈদ্যুতিক সামগ্ৰীৰ ওপৰত শুল্ক হ্ৰাস কৰিছে। চৰকাৰৰ এই সিদ্ধান্তৰ সৈতে মোবাইল, কেমেৰাৰ লেন্স আৰু বৈদ্যুতিক বাহন কম মূল্যত উপলব্ধ হ’ব।

বাজেট ভাষণত বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয় যে দেশত মোবাইল ফোন কম মূল্যত উপলব্ধ হ’ব। এই সামগ্ৰীৰ উপাদানবোৰৰ ওপৰত আমদানি শুল্ক শিথিল কৰা হ’ব। একে সময়তে, এলইডি টিভিবোৰ সুলভ হোৱা বুলি ঘোষণা কৰা হৈছে। বৈদ্যুতিক বাহনত ব্যৱহৃত লিথিয়াম-আয়ন বেটাৰিৰ আমদানি শুল্ক হ্ৰাস কৰা হ’ব, অৰ্থাৎ এতিয়া দেশত বৈদ্যুতিক বাহনবোৰো সুলভ হ’ব। ইয়াৰ উপৰিও, বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে দেশত চাইকেলৰ মূল্য হ্ৰাস কৰাৰ কথাও ঘোষণা কৰে অৰ্থাৎ চাইকেল সুলভ হ’ব।

চৰকাৰে কয় যে, পৰোক্ষ কৰ প্ৰস্তাৱসমূহৰ উদ্দেশ্য হৈছে ৰপ্তানি বৃদ্ধি কৰা, ঘৰুৱা উৎপাদন বৃদ্ধি কৰা, ঘৰুৱা মূল্য সংযোজন বৃদ্ধি কৰা, সেউজ শক্তি আৰু গতিশীলতা বৃদ্ধি কৰা। উল্লেখ্য যে, বস্ত্ৰ আৰু কৃষিৰ বাহিৰে আন সামগ্ৰীৰ ওপৰত মৌলিক শুল্কৰ হাৰ ২১ৰ পৰা ১৩ লৈ হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছে।

শেহতীয়া বাতৰি