Union Budget 2021: কোৰোণা চিকিৎসাত হোৱা খৰচৰ পৰা ইনকাম টেক্সত পাব ৰেহাই, জানক সবিশেষ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:January 15, 2021, 1:10 PM IST
Union Budget 2021: কোৰোণা চিকিৎসাত হোৱা খৰচৰ পৰা ইনকাম টেক্সত পাব ৰেহাই, জানক সবিশেষ
কেন্দ্ৰীয় বাজেট ১ ফেব্ৰুৱাৰীত বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে উত্থাপন কৰিব।

কেন্দ্ৰীয় বাজেট ১ ফেব্ৰুৱাৰীত বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে উত্থাপন কৰিব।

  • Share this:
নতুন দিল্লীঃ কেন্দ্ৰ চৰকাৰে বাজেট ২০২১ত (Union Budget 2021) টেক্সপেয়াৰ্ছসকলৰ কাৰণে ক’ভিড–১৯ ৰ চিকিৎসাত হোৱা খৰছৰ (Covis-19 Treatment) ধনক ইনকাম টেক্সত ৰেহাই দেখুৱাৰ (Income Tax Exemption) ঘোষণা কৰিব পাৰে। CNBC-Awaazৰ ৰিপ’ৰ্ট মতে বাজেটত এনে টেক্সপেয়াৰ্চৰ (Taxpayers) কাৰণে ৰেহাই ঘোষণা হ’ব পাৰে, যিসকলৰ ওচৰত কোনো ধৰণৰ হেলথ বা মেডিকেল ইন্সুৰেন্স (Health Insurance) নাই। কোৰোণাৰ চিকিৎসাৰ খৰছৰ ৰেহাইক লৈ বাজেটত আয়কৰ অধিনিয়মৰ (Income Tax Act) ধাৰা 80DDBৰ অধীনত ৰেহাই ঘোষণা কৰিব পাৰে।

১ লাখটকা লৈকে খৰছত পাব টেক্স ৰেহাই

সূত্ৰমতে কোৰোণাক বিশেষ বেমাৰৰ (Specific Disease) অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত চিন্তা–চৰ্চা কৰা হৈছে। ইয়াত এই কথা স্পষ্ট যে ইনকাম টেক্সত ৰেহাই কেৱল সেইসকল লোকে পাব যিসকলৰ ওচৰত কোনো হেলথ পলিচি নাই। জানিব পৰা মতে, কোৰোণাৰ চিকিৎসাৰ ক্ষেত্ৰত টেক্স ৰেহাই চলিত বিত্ত বৰ্ষৰ পৰাই আৰম্ভ হ’ব পাৰে। চিকিৎসাৰ ক্ষেত্ৰত সৰ্বাধিক ১লাখ টকালৈকে খৰছত টেক্স ডিডাকচন (Tax Deduction) পোৱা যাব পাৰে। সূত্ৰমতে এই ৰেহাইৰ সুবিধা নিজৰ (Self) আৰু আশ্ৰিত (Dependent) দুয়োৰে ক্ষেত্ৰত কৰিব পৰা যাব। বৰ্তমান এই ৰেহাই কেন্সাৰ সহ দুই ডজনৰো অধিক ৰোগৰ ক্ষেত্ৰত আছে।
First published: January 15, 2021, 1:10 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি