• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Maharashtra Political Crisis: মহাৰাষ্ট্ৰত বালাচাহেবৰ নামত ক্ষমতাৰ যুঁজ, প্ৰকৃত শিৱসেনা কোন ? উদ্ধৱ-সিন্দে গোটৰ মাজত এই বিষয়ক লৈ যুঁজ ...

Maharashtra Political Crisis: মহাৰাষ্ট্ৰত বালাচাহেবৰ নামত ক্ষমতাৰ যুঁজ, প্ৰকৃত শিৱসেনা কোন ? উদ্ধৱ-সিন্দে গোটৰ মাজত এই বিষয়ক লৈ যুঁজ ...

মহাৰাষ্ট্ৰত চলি থকা ৰাজনৈতিক বিবাদৰ মাজতে, শিৱসেনাৰ দুয়োটা গোট বালাচাহেব ঠাকৰেৰ নামক লৈ মুখামুখি হৈছে।

মহাৰাষ্ট্ৰত চলি থকা ৰাজনৈতিক বিবাদৰ মাজতে, শিৱসেনাৰ দুয়োটা গোট বালাচাহেব ঠাকৰেৰ নামক লৈ মুখামুখি হৈছে।

মহাৰাষ্ট্ৰত চলি থকা ৰাজনৈতিক বিবাদৰ মাজতে, শিৱসেনাৰ দুয়োটা গোট বালাচাহেব ঠাকৰেৰ নামক লৈ মুখামুখি হৈছে।

  • Share this:
মহাৰাষ্ট্ৰত চলি থকা ৰাজনৈতিক বিবাদৰ মাজতে, শিৱসেনাৰ দুয়োটা গোট বালাচাহেব ঠাকৰেৰ নামক লৈ মুখামুখি হৈছে। দৰাচলতে, বিদ্ৰোহী বিধায়কৰ দলটোৱে কৈছে যে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ গোটটোক 'শিৱসেনা বালাচাহেব' বুলি নামাকৰণ কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে, আনহাতে ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু শিৱসেনাৰ সৰ্বোচ্চ নেতা উদ্ধৱ ঠাকৰেয়ে কয় যে কোনেও তেওঁৰ দেউতাকৰ নাম ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰে। আপোনাক কওঁ যে শিৱসেনা দলটো ১৯৬৬ চনত বালাচাহেব ঠাকৰেৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল আৰু এতিয়া দলটোৰ দুটা গোট (উদ্ধৱ ঠাকৰে আৰু আনজন একনাথ চিন্দে) তেওঁলোকৰ নিজৰ প্ৰতিষ্ঠাপকৰ নাম ব্যৱহাৰক লৈ ইজনে সিজনৰ সৈতে সংঘৰ্ষ কৰি আছে।

অসন্তুষ্ট শিৱসেনাৰ বিধায়ক দীপক কেচৰকাৰে শনিবাৰে গুৱাহাটীৰ পৰা এক অনলাইন সংবাদমেলত কয় যে তেওঁ শিৱসেনা এৰি যোৱা নাই কিন্তু তেওঁৰ গোটটোৰ নাম শিৱসেনা (বালাচাহেব) ৰাখিছে। কেচৰকাৰে কয়, "আমি আমাৰ গোটটোৰ নাম শিৱসেনা (বালাচাহেব) ৰাখিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছো যিহেতু আমি তেওঁৰ (বাল ঠাকৰেৰ) আদৰ্শত বিশ্বাস কৰোঁ।" দলৰ প্ৰতিষ্ঠাপক বাল ঠাকৰেৰ নাম আন গোটৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰা সন্দৰ্ভত উদ্ধৱ ঠাকৰে নেতৃত্বাধীন গোটৰ আপত্তিৰ বিষয়ে সোধাত কেচৰকাৰে কয়, "আমি ইয়াক বিবেচনা কৰিম।"

আনহাতে, শিৱসেনাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্যনিৰ্বাহকে শনিবাৰে এটা প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰে যাৰ মতে আন কোনো ৰাজনৈতিক সংগঠনে শিৱসেনা আৰু ইয়াৰ প্ৰতিষ্ঠাপক স্বৰ্গীয় বাল ঠাকৰেৰ নাম ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰে।

দুয়োটা গোটে নিজকে প্ৰকৃত শিৱ সৈনিক আৰু বালাচাহেবৰ ৰথী বুলি বৰ্ণনা কৰাত নিয়োজিত হৈ আছে। বিদ্ৰোহী বিধায়কসকলক নেতৃত্ব দি থকা একনাথ সিন্দেয়েও কেইদিনমান আগতে এটা বিবৃতি দিছিল য'ত তেওঁ কৈছিল, "মোক বিদ্ৰোহী বুলি কোৱা হৈছে যিটো ভুল। আমি বালাচাহেব ঠাকৰে আৰু প্ৰকৃত শিৱ সৈনিকসকলৰ ভক্ত।" একনাথ সিন্দেও এই সন্দৰ্ভত টুইট কৰিছিল, য'ত তেওঁ লিখিছিল, "আমি বালাচাহেবৰ প্ৰকৃত শিৱ সৈনিক। তেওঁ কেতিয়াও ক্ষমতাৰ বাবে প্ৰতাৰণা কৰা নাই আৰু কেতিয়াও নিদিব।" কিন্তু একেটা মন্তব্যৰ বিৰোধিতা কৰি বালাচাহেবৰ পুত্ৰ আৰু শিৱসেনাৰ মুৰব্বী উদ্ধৱ ঠাকৰেয়ে কয়, "বাল ঠাকৰেৰ সময়ত শিৱসেনা যেনে আছিল, এতিয়াও একেই আছে।"
Published by:Kokil Sarma
First published: