• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • চিআৰপিএফৰ ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে মহাপৰিদৰ্শক পদলৈ পদোন্নতি দুগৰাকী মহিলা বিষয়াৰ

চিআৰপিএফৰ ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে মহাপৰিদৰ্শক পদলৈ পদোন্নতি দুগৰাকী মহিলা বিষয়াৰ

আইজি এনি আব্ৰাহামে আৰএএফৰ মুৰব্বী হোৱাৰ লগতে আইজি সীমা ধুণ্ডিয়া চিআৰপিএফৰ বিহাৰ খণ্ডৰ মুৰব্বী হ'ব

আইজি এনি আব্ৰাহামে আৰএএফৰ মুৰব্বী হোৱাৰ লগতে আইজি সীমা ধুণ্ডিয়া চিআৰপিএফৰ বিহাৰ খণ্ডৰ মুৰব্বী হ'ব

আইজি এনি আব্ৰাহামে আৰএএফৰ মুৰব্বী হোৱাৰ লগতে আইজি সীমা ধুণ্ডিয়া চিআৰপিএফৰ বিহাৰ খণ্ডৰ মুৰব্বী হ'ব

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় সংৰক্ষিত আৰক্ষী বাহিনী চমুকৈ চিআৰপিএফৰ দুগৰাকী মহিলা বিষয়াক বাহিনীৰ ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে মহাপৰিদৰ্শক পদলৈ পদোন্নতি দিয়া হৈছে। জানিব পৰা মতে আইজি এনি আব্ৰাহামে ৰেপিড একচন ফ'ৰ্চৰ (আৰএএফ) মুৰব্বী হ’ব, আনহাতে আইজি সীমা ধুণ্ডিয়াই চিআৰপিএফৰ বিহাৰ খণ্ডৰ মুৰব্বী হ’ব।

লক্ষণীয়ভাৱে, মহিলা বিষয়াসকলক বাহিনীত ১৯৮৭ চনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা আৰম্ভ হৈছিল আৰু আৰএএফ ১৯৯২ চনত উত্থাপন কৰা হৈছিল। শেহতীয়াকৈ, ইন্সপেক্টৰ জেনেৰেললৈ পদোন্নতি লাভ কৰা আব্ৰাহামক আৰ.এ.এফ.ৰ মুৰব্বী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। এইখিনিতেই উল্লেখনীয় যে, ধুণ্ডিয়া আৰু আব্ৰাহাম দুয়ো চিআৰপিএফত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱা মহিলা বিষয়াসকলৰ প্ৰথম দলৰ ভিতৰত আছিল। ধুণ্ডিয়াই সমগ্ৰ দেশৰ অতি সংবেদনশীল অঞ্চলত সেৱা আগবঢ়াইছিল আৰু অৰ্ধসামৰিক বাহিনীৰ দ্বিতীয় মহিলা বেটেলিয়ন উত্থাপন কৰাতো জড়িত আছিল।

ধুণ্ডিয়া লিবেৰিয়াত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মিছনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে সৰ্বমহিলা গঠন কৰা আৰক্ষী গোটৰ (এফপিইউ) কণ্টিজেণ্ট কমাণ্ডাৰ আছিল। তেখেতে আৰএএফত ডিআইজি হিচাপে কাম কৰিছিল। ইফালে, আব্ৰাহামে লিইবেৰিয়াত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মিছনত সৰ্বমহিলা এফপিইউৰ কমাণ্ড কৰিছিল আৰু ফৰ্চ হেডকোৱাৰ্টাৰত ডিআইজি ইন্টেলিজেন্স সেৱা আগবঢ়াইছিল।
আইজি আব্ৰাহামে ডিআইজি, কাশ্মীৰ অপাৰেচন চেক্টৰত অপাৰেচন আৰু ডিআইজি চিআৰ আৰু ভিজিলেন্স হিচাপেও সেৱা আগবঢ়াইছিল। দুয়োগৰাকী মহিলা বিষয়াক মেধাৱী সেৱাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আৰক্ষী পদক আৰু আৰক্ষী পদক আৰু অতি উৎকৃষ্ট সেৱা পদক প্ৰদান কৰা হৈছে।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি