• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • আশাৰ খবৰ! ২২ শতাংশলৈ হ্ৰাস পালে সোণৰ মূল্য, কিমান টকা পৰ্যন্ত কমিব পাৰে সোণৰ মূল্য, জানক সবিশেষ

আশাৰ খবৰ! ২২ শতাংশলৈ হ্ৰাস পালে সোণৰ মূল্য, কিমান টকা পৰ্যন্ত কমিব পাৰে সোণৰ মূল্য, জানক সবিশেষ

মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীৰ বাবে সোণ ক্ৰয় কৰাৰ এয়াই সঠিক সময়! ২০২১ বৰ্ষৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই সোণৰ মূল্য নিৰন্তৰভাৱে হ্ৰাস হোৱা দেখা গৈছে।

মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীৰ বাবে সোণ ক্ৰয় কৰাৰ এয়াই সঠিক সময়! ২০২১ বৰ্ষৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই সোণৰ মূল্য নিৰন্তৰভাৱে হ্ৰাস হোৱা দেখা গৈছে।

মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীৰ বাবে সোণ ক্ৰয় কৰাৰ এয়াই সঠিক সময়! ২০২১ বৰ্ষৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই সোণৰ মূল্য নিৰন্তৰভাৱে হ্ৰাস হোৱা দেখা গৈছে।

  • Share this:
মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীৰ বাবে সোণ ক্ৰয় কৰাৰ এয়াই সঠিক সময়! ২০২১ বৰ্ষৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই সোণৰ মূল্য নিৰন্তৰভাৱে হ্ৰাস হোৱা দেখা গৈছে। এতিয়ালৈকে, সোণৰ মূল্য যোৱা ১১ মাহৰ ভিতৰত সৰ্বনিম্ন হৈছে।  ২০২০ চনৰ আগষ্টত সোণৰ মূল্যই প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৫৭,০০০ উচ্চ স্তৰ স্পৰ্শ কৰিছিল। কিন্তু এতিয়া সোণৰ মূল্য প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ২২ শতাংশ হ্ৰাস হৈ ১২,৪০০ টকালৈ হ্ৰাস পাইছে।

বিশেষজ্ঞসকলে বিশ্বাস কৰে যে, সোণৰ মূল্য হ্ৰাস দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে নহ'ব পাৰে। ডলাৰৰ দুৰ্বলতা, বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ চাপ আৰু বিত্তীয় সম্প্ৰসাৰণে সোণৰ মূল্যৰ ওপৰত পোনপটীয়া প্ৰভাৱ পেলাইছে। বিশ্লেষকসকলৰ মতে, সোণৰ মূল্য এতিয়া আৰু হ্ৰাস পাব। ভাৰতীয় মূল্যত সোণৰ দাম প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৪০,০০০ টকালৈ হ্ৰাস পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

কোৱাণ্টাম মিউচুৱেল ফাণ্ডৰ জ্যেষ্ঠ ফাণ্ড মেনেজাৰ চিৰাগ মেহতাই কয় যে, অতিৰিক্ত ব্যয়ৰ বাবে প্ৰকৃত অৰ্থনীতিত অধিক ধন আবদ্ধ হোৱাৰ লগে লগে শক্তিশালী বজাৰ মুদ্ৰাস্ফীতি আশা কৰা হৈছে।

বিশ্বৰ বিনিয়োগকাৰীসকলে আমেৰিকাৰ বণ্ডত যথেষ্ট বিনিয়োগ কৰে। বণ্ডৰ উৎপাদন আকৰ্ষণীয় হোৱাৰ বাবে বৃহৎ বিনিয়োগকাৰীসকলে সোণত বিনিয়োগ কৰি আছে। সেয়েহে, আন্তৰ্জাতিক বজাৰত সোণৰ বিনিয়োগ হ্ৰাস হৈছে আৰু সেইটো ইয়াৰ মূল্য হ্ৰাসৰ মুখ্য কাৰণ। ইয়াৰ উপৰিও ডলাৰৰ সামৰ্থই সোণৰ চাহিদা হ্ৰাস কৰিছে।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: