• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Monkey Story: প্ৰতিশোধ ল'বলৈ ২২ কিঃমিঃ যাত্ৰা কৰি আহিল এইটো বান্দৰ ! চতুৰতাৰে ট্ৰাকত উঠি গৈ পালে গন্তব্য স্থান...

Monkey Story: প্ৰতিশোধ ল'বলৈ ২২ কিঃমিঃ যাত্ৰা কৰি আহিল এইটো বান্দৰ ! চতুৰতাৰে ট্ৰাকত উঠি গৈ পালে গন্তব্য স্থান...

এটা বান্দৰৰ (Monkey) প্ৰতিশোধৰ কাহিনী। বান্দৰটো নাইকিয়া হৈছে বুলি জানি কোট্টিগেহাৰাৰ লোকসকলে সকাহ পাইছিল। কিন্তু এসপ্তাহতকৈও কম সময়ৰ ভিতৰত, বান্দৰটো ঘূৰি আহিল!

এটা বান্দৰৰ (Monkey) প্ৰতিশোধৰ কাহিনী। বান্দৰটো নাইকিয়া হৈছে বুলি জানি কোট্টিগেহাৰাৰ লোকসকলে সকাহ পাইছিল। কিন্তু এসপ্তাহতকৈও কম সময়ৰ ভিতৰত, বান্দৰটো ঘূৰি আহিল!

এটা বান্দৰৰ (Monkey) প্ৰতিশোধৰ কাহিনী। বান্দৰটো নাইকিয়া হৈছে বুলি জানি কোট্টিগেহাৰাৰ লোকসকলে সকাহ পাইছিল। কিন্তু এসপ্তাহতকৈও কম সময়ৰ ভিতৰত, বান্দৰটো ঘূৰি আহিল!

  • Share this:
এটা দুষ্ট বান্দৰৰ (Monkey) প্ৰতিশোধৰ কাহিনী। কৰ্ণাটকৰ (Karnataka) চিক্কামাগালুৰ জিলাৰ কোট্টিগেহাৰা গাঁৱৰ চুবুৰীয়া অঞ্চলত এটা বান্দৰ ২০২১ চনৰ ১৬ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা জগদীশ বি বিৰ জীৱনত এক ভয়ংকৰ খলনায়ক হৈ পৰিছে। বনেট মেকাক প্ৰজাতিৰ এটা ডেকা মতা বান্দৰ(৫ বছৰীয়া) কোট্টিগেহাৰাৰ চাৰিওফালে ঘূৰি ফুৰিছিল আৰু মাজে মাজে ফল আৰু জলপানৰ পেকেট কাঢ়ি লৈ আছিল। মানুহে বেছি চিন্তা কৰা নাছিল কিয়নো সেইটো যিকোনো বান্দৰৰ সাধাৰণ প্ৰকৃতি আৰু যেতিয়া তেওঁলোকে তেওঁক দেখিছিল তেতিয়া তেওঁলোক সতৰ্ক আছিল। বিদ্যালয়সমূহ পুনৰ খোলাৰ পিছত, এই বান্দৰটোৱে অঞ্চলটোৰ মোৰাৰজী দেশাই স্কুলৰ চাৰিওফালে ঘূৰি আছিল, আৰু শিশুসকলে তেওঁক ভয় কৰিছিল। কোনোবাই বন বিভাগৰ ওচৰত অভিযোগ কৰিছিল আৰু এটা দল দুষ্ট বান্দৰটোক ফান্দত পেলাবলৈ আহিছিল।

অৱশ্যে, এই বান্দৰটো ধৰাটো কোনো সৰু কাৰ্য্য নাছিল। বন বিভাগৰ কৰ্মচাৰীসকলে ওচৰৰ অটো চালক আৰু চাৰিওফালৰ আন লোকসকলক বান্দৰটোক এটা নিৰ্দিষ্ট দিশত খেদি যোৱাত সহায় কৰিবলৈ মাতিছিল যাতে তেওঁলোকে তাক ফান্দত পেলাব পাৰে। ইফালে, বন বিভাগৰ দলটোক বান্দৰটো কঢ়িয়াই নিয়াত সহায় কৰিবলৈ যোৱা অটো চালক জগদীশেও বান্দৰটোক ধৰিবলৈ সহায় কৰিছিল। বান্দৰটোৱে হঠাতে তেওঁৰ ফালে লাফ মাৰিছিল আৰু তেওঁক আক্ৰমণ কৰিছিল। তেওঁৰ হাতত যথেষ্ট জোৰেৰে কামুৰিছিল।

জগদীশ ঘটনাস্থলীৰ পৰা পলাই যাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। বান্দৰটোৱে তেওঁক পিছে পিছে খেদিছিল। তেওঁ তেওঁৰ অটো-ৰিক্সাৰ ভিতৰত লুকাইছিল আৰু বান্দৰটোৱে অটোৰ কভাৰ ছিঙি পেলাইছিল। এইটো কিছু সময়ৰ বাবে চলিছিল। অৱশেষত, ৩০ জনতকৈ অধিক লোকৰ এটা দলৰ দ্বাৰা 3 ঘণ্টাৰ এক ক্লান্তিকৰ অপাৰেচনৰ পিছত, বান্দৰটো আৱদ্ধ হৈ পৰিছিল। বন বিভাগৰ বিষয়াসকলে ইয়াক বালুৰ বনাঞ্চললৈ লৈ গৈছিল যি প্ৰায় ২২ কিলোমিটাৰ দূৰত আৰু ইয়াক তাত এৰি দিছিল।

"মই ভয় খাইছিলো। বান্দৰটোৱে মোক সকলো ঠাইতে অনুসৰণ কৰি আছিল। মোক ইমান জোৰকৈ কামুৰিছিল যে মোৰ চিকিৎসকে কৈছিল যে মোৰ আঘাতবোৰ আৰোগ্য হ'বলৈ কমেও এমাহ লাগিব। মই মোৰ অটো-ৰিক্সা চলাব নোৱাৰো যাৰ পৰা মই উপাৰ্জন কৰো। বান্দৰে মোক ঘৰলৈ অনুসৰণ কৰিব বুলি ভয় কৰি মই সেইদিনা ঘৰলৈ যোৱা নাছিলো। মোৰ ঘৰত সৰু ল'ৰা ছোৱালী আছে। যদি ই তেওঁলোকক আক্ৰমণ কৰে তেন্তে কি হ'ব? মই এতিয়াও বৰ ভয় খাইআছো," জগদীশে ক'লে।

কিন্তু কাহিনীটো শেষ হোৱা নাই। বান্দৰটো নাইকিয়া হৈছে বুলি জানি কোট্টিগেহাৰাৰ লোকসকল সকাহ পাইছিল। কিন্তু এসপ্তাহতকৈও কম সময়ৰ ভিতৰত, বান্দৰটো ঘূৰি আহিল! হয়, বিশ্বাস কৰক বা নকৰক, বান্দৰটোৱে চতুৰতাৰে এখন ট্ৰাকত উঠিছিল যি বালুৰ অৰণ্যৰ ওচৰৰ এটা ৰাস্তাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ আনন্দেৰে কোট্টিগেহাৰা পাইছিল।

জগদীশে এইটো শুনি ভয় খাইছিল। "যেতিয়া মই শুনিছিলো যে বান্দৰটো গাওঁখনলৈ ঘূৰি আহিছে তেতিয়া মোৰ ভয় বাঢ়িছিল। মই নিজে বন বিভাগলৈ ফোন কৰিছিলো আৰু তেওঁলোকক লগে লগে খৰধৰ কৰিবলৈ কৈছিলো। মই মোৰ লুকাই থকাৰ পৰা ওলাই যোৱা নাই। মই জানো যে এইটো একেটা বান্দৰ কাৰণ আমি সকলোৱে যোৱাবাৰ তেওঁৰ কাণত এটা চিহ্ন দেখিছিলো আৰু মোৰ বন্ধুৱে কৈছে যে গাওঁবাসীয়ে এইটো লক্ষ্য কৰিছে", তেওঁ কৈছিল।

"আমি সঁচাকৈয়ে নাজানো বান্দৰে কিয় এজন মানুহক লক্ষ্য কৰি লৈছে। আমি নাজানো যে তেওঁ আগতে জন্তুটোৰ কোনো ক্ষতি কৰিছিল নে এইটো কেৱল তাৎক্ষণিক প্ৰতিক্ৰিয়া আছিল। কিন্তু, আমি প্ৰথমবাৰৰ বাবে এটা বান্দৰক এনে আচৰণ কৰা দেখিছো যদিও বান্দৰে মানুহক আক্ৰমণ কৰাটো শুনা নাযায়," মুদিগাৰৰ ৰেঞ্জ ফৰেষ্ট অফিচাৰ মোহন কুমাৰ বিজিয়ে কয়। তেওঁৰ দলটোৱে বান্দৰ-ট্ৰেপিং অভিযান চলাইছিল।

বন বিভাগৰ দলটোৱে দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে ২২ ছেপ্টেম্বৰত বান্দৰটোক ধৰিছিল। এইবাৰ, তেওঁলোকে তেওঁক আৰু দূৰৱৰ্তী বনাঞ্চলত মুকলি কৰি দিছে। জগদীশে আশা কৰিছে যে বান্দৰটো ঘূৰি নাহে। সুৰক্ষাৰ কথা ভাবি তেওঁ কেইদিনমান ঘৰৰ ভিতৰত থাকিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: