• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • হায়দৰাবাদৰ এই ৪ খন বজাৰ অনন্য! সুগন্ধি আৰু প্ৰাচীন বস্তুৰ ভাণ্ডাৰ অতি কম মূল্যতে উপলব্ধ এই বজাৰসমূহত

হায়দৰাবাদৰ এই ৪ খন বজাৰ অনন্য! সুগন্ধি আৰু প্ৰাচীন বস্তুৰ ভাণ্ডাৰ অতি কম মূল্যতে উপলব্ধ এই বজাৰসমূহত

ঐতিহাসিক ভৱনসমূহৰ পৰা সুস্বাদু ব্যঞ্জনলৈকে হায়দৰাবাদৰ গৌৰৱ বুলি গণ্য কৰা হয়।

ঐতিহাসিক ভৱনসমূহৰ পৰা সুস্বাদু ব্যঞ্জনলৈকে হায়দৰাবাদৰ গৌৰৱ বুলি গণ্য কৰা হয়।

ঐতিহাসিক ভৱনসমূহৰ পৰা সুস্বাদু ব্যঞ্জনলৈকে হায়দৰাবাদৰ গৌৰৱ বুলি গণ্য কৰা হয়।

  • Share this:
দেশৰ জনপ্ৰিয় চহৰৰ ভিতৰত হায়দৰাবাদ অন্যতম। নিজামৰ দেশ খ্যাত হায়দৰাবাদ চহৰ সমগ্ৰ দেশতে সুস্বাদু ব্যঞ্জনৰ বাবেও বিখ্যাত। হায়দৰাবাদলৈ যোৱা লোকসকলে প্ৰায়ে হায়দৰাবাদী বিৰিয়ানীৰ সোৱাদ ল'বলৈ নাপাহৰে। কিন্তু বজাৰৰ বাবে হায়দৰাবাদলৈ যোৱাটোও সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কিয়নো এই ঠাইত কিছুমান বিখ্যাত বজাৰ আছে য’ত বজাৰ কৰি এক সুন্দৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিব পাৰি।

হায়দৰাবাদ মুকুতাৰ চহৰ বুলিও খ্যাত। ঐতিহাসিক ভৱনসমূহৰ পৰা সুস্বাদু ব্যঞ্জনলৈকে হায়দৰাবাদৰ গৌৰৱ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত ৰাজধানী দিল্লীৰ দৰে কিছুমান বিখ্যাত বজাৰ আছে।

হায়দৰাবাদৰ কিছুমান বিখ্যাত বজাৰ আৰু সেইবোৰৰ বৈশিষ্ট্যৰ বিষয়ে আহক–

লাড মাৰ্কেট–

হায়দৰাবাদৰ লাড বজাৰ ৰঙীন খাৰু আৰু ব্ৰেচলেটৰ বাবে বিখ্যাত। প্ৰায় ১০০ বছৰ পুৰণি এই বজাৰত সকলো প্ৰকাৰৰ খাৰু আৰু ব্ৰেচলেট অতি কম দামত উপলব্ধ। লগতে ডিজাইনাৰ আৰু মুদ্ৰিত খাৰুৰ সংগ্ৰহো এই বজাৰৰ গৌৰৱ হয়।

সুগন্ধি (পাৰফিউম) বজাৰ–

হায়দৰাবাদৰ বিখ্যাত ভৱন চাৰ মিনাৰৰ ওচৰত এটা সুগন্ধিৰ বজাৰ আছে। বিশেষকৈ পাৰফিউম ক্ৰয় কৰাৰ বাবে এই বজাৰলৈ যোৱাটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ হ’ব পাৰে। এই বজাৰত, কস্তুৰী, জেচমিন আৰু গোলাপ, চন্দন কাঠৰ তেলৰ সুবাসৰ সৈতে বিশুদ্ধ সুগন্ধি পোৱা যায়। লগতে, হায়দৰাবাদৰ সুগন্ধি বজাৰত বহুতো ব্যয়বহুল ব্ৰেণ্ডো পোৱা যায়।

মোজ্জমজাহি বজাৰ–

সতেজ ফুল আৰু ফলৰ বজাৰ কৰাৰ বাবে হায়দৰাবাদৰ মোজ্জমজাহি বজাৰ অতি উত্তম। হায়দৰাবাদৰ বিখ্যাত দোকান কৰাচী বেকাৰছও এই বজাৰত উপস্থিত আছে। ইয়াৰ বাহিৰেও, আপুনি মোজ্জমজাহি বজাৰত বিশুদ্ধ মচলা, আনুষঙ্গিক সামগ্ৰী আৰু অন্যান্য খাদ্য সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিব পাৰে।

প্ৰাচীন বজাৰ–

হায়দৰাবাদৰ প্ৰাচীন বজাৰ প্ৰতি বৃহস্পতিবাৰে অনুষ্ঠিত হয়। এই বজাৰত ঘৰৰ সজ্জাৰ পৰা ধুনীয়া আচবাব, পাকঘৰৰ সঁজুলি আৰু ঘৰুৱা সঁজুলি অতি কম মূল্যত উপলব্ধ। ক্ৰোকাৰী ছেট আৰু বিলাসী ঝুমৰ কিনিবলৈ প্ৰাচীন বজাৰখন এক উত্তম স্থান।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি