• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • সঁচাকৈ তাজমহলৰ ২০টা কোঠাত লুকুৱাই থোৱা আছে নেকি ভগৱান শিৱৰ মূৰ্তি? কোঠা খুলিবলৈ উচ্চ ন্যায়ালয়ত আবেদন দাখিল...

সঁচাকৈ তাজমহলৰ ২০টা কোঠাত লুকুৱাই থোৱা আছে নেকি ভগৱান শিৱৰ মূৰ্তি? কোঠা খুলিবলৈ উচ্চ ন্যায়ালয়ত আবেদন দাখিল...

অযোধ্যাৰ বিজেপি গোটৰ মিডিয়া প্ৰভাৰী আৱেদনকৰ্তা ডা০ ৰজনীশ কুমাৰ সিঙে অধিবক্তা ৰুদ্ৰ বিক্ৰম সিঙৰ জৰিয়তে এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ লক্ষ্নৌ বিচাৰপীঠত এখন আবেদন দাখিল কৰিছে।

অযোধ্যাৰ বিজেপি গোটৰ মিডিয়া প্ৰভাৰী আৱেদনকৰ্তা ডা০ ৰজনীশ কুমাৰ সিঙে অধিবক্তা ৰুদ্ৰ বিক্ৰম সিঙৰ জৰিয়তে এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ লক্ষ্নৌ বিচাৰপীঠত এখন আবেদন দাখিল কৰিছে।

অযোধ্যাৰ বিজেপি গোটৰ মিডিয়া প্ৰভাৰী আৱেদনকৰ্তা ডা০ ৰজনীশ কুমাৰ সিঙে অধিবক্তা ৰুদ্ৰ বিক্ৰম সিঙৰ জৰিয়তে এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ লক্ষ্নৌ বিচাৰপীঠত এখন আবেদন দাখিল কৰিছে।

  • Share this:
বিতৰ্কৰ পিছত বিতৰ্ক! নতুন নতুন বিতৰ্কই এতিয়া দখল কৰিছে সংবাদ শিৰোনাম। শেহতীয়াকৈ দেশত আৰম্ভ হৈছে তাজমহলকলৈ বিতৰ্ক। তাজমহলক তেজোমহল বুলি গণ্য কৰা কিছুমানে উচ্চ ন্যায়ালয়ত উচ্চ ন্যায়ালয়ত দাবী কৰিছে যে, ভগৱান শিৱৰ মূৰ্তি আৰু শিলালিপি তাজমহলৰ ওপৰৰ মহলাত নিৰ্মিত ২০টা বন্ধ কোঠাত ৰখা হৈছে। এই বন্ধ কোঠাবোৰ খোলাৰ বাবে এইবাৰ এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ লক্ষ্নৌ বিচাৰপীঠত এখন আবেদন দাখিল কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ পৰা চৰকাৰৰ এটা তথ্য অনুসন্ধান সমিতি গঠন কৰাৰ দাবীও উত্থাপিত হৈছে। পিছে তাজমহলত শিৱ মূৰ্তি থকাতো কিমান সঁচা?

অযোধ্যাৰ বিজেপি গোটৰ মিডিয়া প্ৰভাৰী আৱেদনকৰ্তা ডা০ ৰজনীশ কুমাৰ সিঙে অধিবক্তা ৰুদ্ৰ বিক্ৰম সিঙৰ জৰিয়তে এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ লক্ষ্নৌ বিচাৰপীঠত এখন আবেদন দাখিল কৰিছে। তেওঁ দাবী কৰিছে যে, তাজমহলত এটা পুৰণি শিৱ মন্দিৰ আছে। শিৱ মন্দিৰৰ মূৰ্তি আৰু শিলালিপি মোগল সম্ৰাট শ্বাহজাহানে তাজমহলৰ ভিতৰত লুকুৱাই ৰাখিছিল। ইফালে তাজমহলক তেজো মহল বুলি কোৱা লোকৰ সংখ্যা ক্ৰমান্বয়ে বাঢ়ি আহিছে।

শেহতীয়াকৈ, অযোধ্যাৰ পৰমহংস দাসে তাজমহলত ভগৱান শিৱৰ পিণ্ডি আছে বুলি দাবী কৰিছিল। দাবী কৰা মতে, এই গুৰুত্বপূৰ্ণ ঐতিহাসিক প্ৰমাণবোৰ আজিও তাজমহলত আছে। অৱশ্যে, আদালতে প্ৰমাণ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।

আবেদনকাৰী ড০ ৰজনীশ কুমাৰ সিঙে যুক্তি দিছে যে, তাজমহল এটা প্ৰাচীন স্মৃতিস্তম্ভ। স্মাৰকটো সংৰক্ষণৰ বাবে চৰকাৰে কোটি কোটি টকা ব্যয় কৰে। ইয়াৰ বিষয়ে সঁচা আৰু সম্পূৰ্ণ ঐতিহাসিক তথ্য ৰাইজৰ সন্মুখত অনা উচিত। সেইকাৰণে আবেদন দাখিল কৰা হৈছে।

দাবী কৰা হৈছে যে, তাজমহলৰ চাৰিমহলীয়া ভৱনটোৰ ওপৰৰ অংশত ২২টা কোঠা আছে। যিবোৰ অস্থায়ীভাৱে বন্ধ কৰা হৈছে। চিচিয়ে এএছআইক তাজমহল কমপ্লেক্সৰ বন্ধ কোঠাবোৰৰ দুৱাৰ খুলিবলৈ দাবী জনাইছে। তেওঁলোকে দাবী কৰে যে, এই কোঠাবোৰৰ ভিতৰত ভগৱান শিৱৰ মূৰ্তিবোৰ শিলালিপি আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰমাণ। তেওঁলোকে দাবী কৰে যে, তাজমহলৰ পূৰ্বে সেই ঠাইত ভগৱান শিৱৰ এটা মন্দিৰ আছিল। যদিও এনে দাবী কৰা হৈছে তথাপিও  আদালতৰ নিৰ্দেশনাৰ পিছতহে এক নিৰ্দিষ্ট সিদ্ধান্তত উপনীত হ'ব পৰা যাব।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: