• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • VIDEO: ১২৫ বছৰীয়া যোগীয়ে ৰাষ্ট্ৰপতিৰ পৰা গ্ৰহণ কৰিলে পদ্মশ্ৰী সন্মান, অসমৰ শকুন্তলা চৌধুৰীলৈও সন্মান

VIDEO: ১২৫ বছৰীয়া যোগীয়ে ৰাষ্ট্ৰপতিৰ পৰা গ্ৰহণ কৰিলে পদ্মশ্ৰী সন্মান, অসমৰ শকুন্তলা চৌধুৰীলৈও সন্মান

অসমৰ প্ৰখ্যাত সমাজকৰ্মী শকুন্তলা চৌধুৰীক মৰণোত্তৰভাৱে পদ্ম বঁটাৰে সন্মানিত কৰা হৈছিল।

অসমৰ প্ৰখ্যাত সমাজকৰ্মী শকুন্তলা চৌধুৰীক মৰণোত্তৰভাৱে পদ্ম বঁটাৰে সন্মানিত কৰা হৈছিল।

অসমৰ প্ৰখ্যাত সমাজকৰ্মী শকুন্তলা চৌধুৰীক মৰণোত্তৰভাৱে পদ্ম বঁটাৰে সন্মানিত কৰা হৈছিল।

  • Share this:
ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দে ৰাজধানীৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনত বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত অসামান্য অৱদানৰ বাবে ১২৮জন লোকক পদ্ম বঁটাৰে সন্মানিত কৰিছে।

এই পদ্ম বঁটা পোৱা লোকসকলৰ মাজত আছিল ১২৫ বছৰীয়া এগৰাকী যোগীও। তেওঁ স্বামী শিৱানন্দ। স্বামী শিৱানন্দক যোগৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ উৎকৃষ্ট সেৱাৰ বাবে পদ্মশ্ৰী প্ৰদান কৰে। বাৰাণসীৰ বাসিন্দা স্বামী শিৱানন্দ ১২৫ বছৰ বয়সতো সম্পূৰ্ণ স্বাস্থ্যৱান বুলি কোৱা হয়।

স্বামী শিৱানন্দৰ জন্ম ১৮৯৬ চনৰ ৩ আগষ্টত হৈছিল বুলি কোৱা হয়। যোগ আৰু ধৰ্মৰ প্ৰতি আগ্ৰহী স্বামী শিৱানন্দই (Swami Sivananda) প্ৰতিদিনে পুৱা ৩ বজাত সাৰ পায় আৰু যোগ কৰে। ইয়াৰ উপৰি তেওঁ ভাগৱত গীতা আৰু মা চণ্ডীৰ শ্লোক পাঠ কৰে।

যোগ গুৰুজনে এই সন্মান গ্ৰহণ কৰিবলৈ উপস্থিত হোৱাৰ সময়ত এক বিৰল ঘটনাৰ সন্মুখীন হৈছিল উপস্থিত লোকসকল। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ সন্মুখত স্বামী শিৱানন্দই আঁঠু লৈ তেওঁক নমস্কাৰ জনাইছিল। যোগগুৰুজনে এনে কৰা দেখি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে লগে লগে নিজৰ ঠাইত থিয় হৈ শিৰনত কৰি নমস্কাৰ কৰে যোগ গুৰুক। যোগ গুৰুজনেও একেধৰণে ৰাষ্ট্ৰপতিক (President Ramnath Kovind) শুভেচ্ছা জনাইছিল।





স্বামী শিৱানন্দৰ উপৰি অসমৰ প্ৰখ্যাত সমাজকৰ্মী শকুন্তলা চৌধুৰীক মৰণোত্তৰভাৱে পদ্ম বঁটাৰে সন্মানিত কৰা হৈছিল। কেইদিনমান আগতে তেওঁ ১০২ বছৰ বয়সত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল।

ইয়াৰ উপৰি জম্মু-কাশ্মীৰৰ বাসিন্দা অধ্যাপক নাজমা আখটাৰ, জম্মু-কাশ্মীৰ নিৱাসী অধ্যাপক বিশ্বমূৰ্তি শাস্ত্ৰী, পাঞ্জাৱী লোকগায়ক গুৰমিত বাৱা, আমাই মহালিং নায়েক, যাক দক্ষিণ কানাড়াত টানেল মেন বুলি জনা যায় আৰু আন বহুতো ব্যক্তিক পদ্ম বঁটাৰে সন্মানিত কৰা হয়।
Published by:Gautam Barman
First published: