உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • ৬ বছৰীয়া শিশুৰ হ'ব প্ৰথম শ্ৰেণীত নামভৰ্তি ! উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কেন্দ্ৰীয় বিদ্যালয় সংগঠনৰ সিদ্ধান্তকে বাহাল ৰাখিলে ...

    ৬ বছৰীয়া শিশুৰ হ'ব প্ৰথম শ্ৰেণীত নামভৰ্তি ! উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কেন্দ্ৰীয় বিদ্যালয় সংগঠনৰ সিদ্ধান্তকে বাহাল ৰাখিলে ...

    কেন্দ্ৰীয় বিদ্যালয়সমূহৰ প্ৰথম শ্ৰেণীত নামভৰ্তিৰ বাবে নিম্নতম বয়সৰ সীমা এতিয়া ছয় বছৰ হ'ব। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে (SC) কেন্দ্ৰীয় বিদ্যালয় সংগঠনৰ (KVS) সিদ্ধান্ত বজাই ৰাখিছে।

    কেন্দ্ৰীয় বিদ্যালয়সমূহৰ প্ৰথম শ্ৰেণীত নামভৰ্তিৰ বাবে নিম্নতম বয়সৰ সীমা এতিয়া ছয় বছৰ হ'ব। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে (SC) কেন্দ্ৰীয় বিদ্যালয় সংগঠনৰ (KVS) সিদ্ধান্ত বজাই ৰাখিছে।

    কেন্দ্ৰীয় বিদ্যালয়সমূহৰ প্ৰথম শ্ৰেণীত নামভৰ্তিৰ বাবে নিম্নতম বয়সৰ সীমা এতিয়া ছয় বছৰ হ'ব। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে (SC) কেন্দ্ৰীয় বিদ্যালয় সংগঠনৰ (KVS) সিদ্ধান্ত বজাই ৰাখিছে।

    • Share this:
    কেন্দ্ৰীয় বিদ্যালয়সমূহৰ প্ৰথম শ্ৰেণীত নামভৰ্তিৰ বাবে নিম্নতম বয়সৰ সীমা এতিয়া ছয় বছৰ হ'ব। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে (SC) কেন্দ্ৰীয় বিদ্যালয় সংগঠনৰ (KVS) সিদ্ধান্ত বজাই ৰাখিছে। KVSৰ সিদ্ধান্তক প্ৰথমে উচ্চ ন্যায়ালয়ত আৰু তাৰ পিছত উচ্চতম ন্যায়ালয়ত প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা হৈছিল। অৰ্থাৎ, ২০২২-২৩ বৰ্ষৰ অধিৱেশনত, কমেও ৬ বছৰ বয়সৰ শিশুসকলক প্ৰথম শ্ৰেণীত ভৰ্তি কৰা হ'ব। আগতে, ৫ বছৰীয়া শিশুক প্ৰথম শ্ৰেণীত নামভৰ্তি কৰা হৈছিল।

    ন্যায়াধীশ সঞ্জয় কিষাণ কৌল আৰু এম এম সুন্দৰেশৰ বিচাৰপীঠে দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ১১ এপ্ৰিলৰ ৰায়ক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা এখন আবেদন খাৰিজ কৰিছিল। বিচাৰপীঠে কয় যে উচ্চ ন্যায়ালয়ে দিয়া সিদ্ধান্তৰ ওপৰত আমাৰ তেওঁলোকৰ সৈতেও সন্মতি আছে। কেভিএছে দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ সন্মুখত যুক্তি দিছিল যে ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি ২০২০ অনুসৰি দশম শ্ৰেণীত নামভৰ্তিৰ নিম্নতম বয়স বৃদ্ধি কৰা হৈছে। কেভিএছে এই যুক্তিও খণ্ডন কৰিছিল যে সিদ্ধান্তটোৱে শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইন উলংঘা কৰিছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: