• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • দেহ ব্যৱসায়ক এক বৈধ বৃত্তি হিচাপে বিবেচনা উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ, তেওঁলোকক আমনি নকৰিবলৈ আৰক্ষীক আদেশ ...

দেহ ব্যৱসায়ক এক বৈধ বৃত্তি হিচাপে বিবেচনা উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ, তেওঁলোকক আমনি নকৰিবলৈ আৰক্ষীক আদেশ ...

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সকলো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ আৰক্ষীক যৌন কৰ্মীৰ কামত হস্তক্ষেপ নকৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে। আদালতে যৌন কামক বৃত্তি হিচাপে বিবেচনা কৰি কয় যে প্ৰাপ্তবয়স্ক আৰু সন্মতিপূৰ্ণ যৌন কাম কৰা মহিলাসকলৰ বিৰুদ্ধে আৰক্ষীয়ে অপৰাধমূলক ব্যৱস্থা লোৱা উচিত নহয়। Supreme Court recognises sex work as a ‘profession’

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সকলো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ আৰক্ষীক যৌন কৰ্মীৰ কামত হস্তক্ষেপ নকৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে। আদালতে যৌন কামক বৃত্তি হিচাপে বিবেচনা কৰি কয় যে প্ৰাপ্তবয়স্ক আৰু সন্মতিপূৰ্ণ যৌন কাম কৰা মহিলাসকলৰ বিৰুদ্ধে আৰক্ষীয়ে অপৰাধমূলক ব্যৱস্থা লোৱা উচিত নহয়। Supreme Court recognises sex work as a ‘profession’

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সকলো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ আৰক্ষীক যৌন কৰ্মীৰ কামত হস্তক্ষেপ নকৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে। আদালতে যৌন কামক বৃত্তি হিচাপে বিবেচনা কৰি কয় যে প্ৰাপ্তবয়স্ক আৰু সন্মতিপূৰ্ণ যৌন কাম কৰা মহিলাসকলৰ বিৰুদ্ধে আৰক্ষীয়ে অপৰাধমূলক ব্যৱস্থা লোৱা উচিত নহয়। Supreme Court recognises sex work as a ‘profession’

  • Share this:
উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সকলো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ আৰক্ষীক যৌন কৰ্মীৰ কামত হস্তক্ষেপ নকৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে। আদালতে যৌন কামক বৃত্তি হিচাপে বিবেচনা কৰি কয় যে প্ৰাপ্তবয়স্ক আৰু সন্মতিপূৰ্ণ যৌন কাম কৰা মহিলাসকলৰ বিৰুদ্ধে আৰক্ষীয়ে অপৰাধমূলক ব্যৱস্থা লোৱা উচিত নহয়। "যৌন কৰ্মীসকলও আইনৰ অধীনত মৰ্যাদা আৰু সমান সুৰক্ষাৰ অধিকাৰী," শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে কয় যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত ন্যায়াধীশ এল নাগেশ্বৰ ৰাও, বি আৰ গাভাই আৰু এ এছ বোপান্নাৰ বিচাৰপীঠে যৌন কৰ্মীসকলৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰাৰ দিশত ছয়টা নিৰ্দেশনা জাৰি কৰি কয় যে যৌন কৰ্মীসকলো আইনৰ সমান সুৰক্ষাৰ অধিকাৰী।

"যেতিয়া এইটো স্পষ্ট হয় যে যৌন কৰ্মীজন প্ৰাপ্তবয়স্ক আৰু তেওঁ নিজৰ ইচ্ছাৰে এই কাম কৰি আছে, আৰক্ষীয়ে ইয়াত হস্তক্ষেপ কৰা আৰু অপৰাধমূলক ব্যৱস্থা লোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে," আদালতে কয়, "সংবিধানৰ ২১ নং অনুচ্ছেদৰ অধীনত এই দেশৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ সন্মানীয় জীৱনৰ অধিকাৰ আছে।" আদালতে লগতে নিৰ্দেশ দিয়ে যে যেতিয়াই আৰক্ষীৰ অভিযান হয়, ই যৌন কৰ্মীসকলক গ্ৰেপ্তাৰ বা হাৰাশাস্তি কৰিব নালাগে, কিয়নো তেওঁলোকৰ ইচ্ছাৰ পৰা যৌন কামত লিপ্ত হোৱাটো অবৈধ নহয়, কেৱল পতিতালয় চলোৱাটো অবৈধ।

আদালতে কয়, "এগৰাকী মহিলা এগৰাকী যৌন কৰ্মী, কেৱল তেওঁৰ সন্তানক তেওঁৰ মাতৃৰ পৰা পৃথক কৰিব নালাগে। যৌন কৰ্মী আৰু তেওঁলোকৰ সন্তানৰো এক মৌলিক সুৰক্ষা আৰু এক সন্মানীয় জীৱনৰ অধিকাৰ আছে। যদি নাবালকজনক পতিতালয়ত বাস কৰা বা যৌন কৰ্মীৰ সৈতে বাস কৰা দেখা যায়, তেন্তে শিশুটোক সৰবৰাহ কৰা হৈছে বুলি অনুমান কৰা উচিত নহয়," আদালতে কয় যে "যৌন কৰ্মীসকলৰ নাগৰিকসকলৰ বাবে সংবিধানত উল্লেখ কৰা সকলো মৌলিক মানৱ অধিকাৰ আৰু অন্যান্য অধিকাৰৰ অধিকাৰ আছে"। "আৰক্ষীয়ে সকলো যৌন কৰ্মীক সন্মানৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰা উচিত আৰু তেওঁলোকক মৌখিক বা শাৰীৰিকভাৱে উৎপীড়ন নকৰা উচিত। বা তেওঁলোকক কোনো যৌন কাৰ্য্যত বাধ্য কৰা উচিত নহয়।"
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি