• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • SCৰ ন্যায়াধীশে ক'লে-'কৃষকৰ প্ৰতিবাদৰ অধিকাৰ আছে কিন্তু ৰাস্তাবোৰ পৰিষ্কাৰ হ'ব লাগে' ! কৃষকসকলে প্ৰত্যুত্তৰত ক'লে-'আমি পথ অৱৰোধ কৰা নাই' ! আদালতে ক'লে-'সমাধান বিচাৰিব লাগিব'...

SCৰ ন্যায়াধীশে ক'লে-'কৃষকৰ প্ৰতিবাদৰ অধিকাৰ আছে কিন্তু ৰাস্তাবোৰ পৰিষ্কাৰ হ'ব লাগে' ! কৃষকসকলে প্ৰত্যুত্তৰত ক'লে-'আমি পথ অৱৰোধ কৰা নাই' ! আদালতে ক'লে-'সমাধান বিচাৰিব লাগিব'...

File Photo

File Photo

Road Block: কিষাণ আন্দোলনৰ (Kisan Andolan) বাবে ঘাইপথৰ জামৰ বিষয়টো বৃহস্পতিবাৰে শুনানি হৈছিল। এই সন্দৰ্ভত ন্যায়াধীশ সঞ্জয় কিষাণ কৌলে কয়, 'ৰাস্তাবোৰ পৰিষ্কাৰ হ'ব লাগে। আমি বাৰে বাৰে আইনৰ সিদ্ধান্ত ল'ব নোৱাৰো, আপোনালোকৰ আন্দোলন কৰাৰ অধিকাৰ আছে, কিন্তু আমি পথ অৱৰোধ কৰিব দিব নোৱাৰো।'

  • Share this:
কিষাণ আন্দোলনৰ (Kisan Andolan) বাবে ঘাইপথৰ জামৰ বিষয়টো বৃহস্পতিবাৰে শুনানি হৈছিল। ন্যায়াধীশ সঞ্জয় কিষাণ কৌল আৰু ন্যায়াধীশ এম এম সুন্দৰেশক উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ (Supreme Court) এখন বিচাৰপীঠৰ সন্মুখত শুনানি কৰা হৈছিল। ইয়াৰ মাজতে, কৃষকসকলৰ ফালৰ পৰা বিষয়টো দুসপ্তাহৰ পিছত শুনানি হ'ব বুলি কৈছে।

আদালতৰ শুনানিৰ সময়ত কৃষকসকলক ৰক্ষা কৰি অধিবক্তা দুষ্মন্ত দাৱে কয়, 'কোনো পথ অৱৰোধ নাই বা কৃষকসকলে বন্ধও কৰা নাই।' তেওঁ কৃষকসকলক ৰামলীলা ময়দানলৈ আহিবলৈ অনুমতি দিবলৈ আদালতক দাবী জনাইছে। 'কৃষকসকলক ৰামলীলা ময়দানলৈ যোৱাত বাধা দিয়া হৈছে, কিন্তু বিজেপিয়ে তাত এটা ৰাজনৈতিক সমদল অনুষ্ঠিত কৰিছে,' তেওঁ কৈছিল।

আমি আইনখন বাৰে বাৰে নিৰ্ণয় কৰিব নোৱাৰো - উচ্চতম ন্যায়ালয়
এই সন্দৰ্ভত ন্যায়াধীশ সঞ্জয় কিষাণ কৌলে কয়, 'ৰাস্তাবোৰ পৰিষ্কাৰ হ'ব লাগে। আমি বাৰে বাৰে আইনৰ সিদ্ধান্ত ল'ব নোৱাৰো, আপোনালোকৰ আন্দোলন কৰাৰ অধিকাৰ আছে, কিন্তু আমি পথ অৱৰোধ কৰিব দিব নোৱাৰো।' তেওঁ ক'লে, 'এতিয়া আমি কিছু সমাধান বিচাৰিব লাগিব। বিষয়টো বিচাৰাধীন হ'লেও তেওঁলোকৰ প্ৰতিবাদ কৰাৰ অধিকাৰ আছে, কিন্তু ৰাস্তাবোৰ জাম কৰিব নোৱাৰি।' ন্যায়াধীশে কয়, 'মানুহে সেই ৰাস্তাবোৰত আহিব লাগিব। ৰাস্তাৰ জান-জঁটক লৈ আমাৰ সমস্যা আছে।

ছলিচিটৰ জেনেৰেল তুষাৰ মেহতাই কয়, "উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ইতিমধ্যে কৃষি আইন স্থগিত কৰি দিছে। কেতিয়াবা আন্দোলন প্ৰকৃত কাৰণত নহয়, আন কাৰণত হয়।' এই সন্দৰ্ভত অধিবক্তা ডেভে সুধিছিল, 'কৃষি আইন এটা পৰোক্ষ বিষয় নেকি? নে কৃষকৰ সততাক লৈ প্ৰশ্ন কৰা হৈছে।' এই বিষয়ত মেহতাই কয়, 'ইয়াত মাত্ৰ ২টা কৃষক সংগঠন আছে।' এই বিষয়ে বিচাৰক ন্যায়াধীশ কৌলে কয়, 'আমি কাকো ইয়ালৈ আহিবলৈ বাধ্য কৰিব নোৱাৰো।'
Published by:Kokil Sarma
First published: