সুবৰ্ণ সুযোগ! মোদী চৰকাৰৰ এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰি প্ৰতিমাহে লাভ কৰক ৫,০০০ কৈ টকা!

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 9, 2021, 6:04 PM IST
সুবৰ্ণ সুযোগ! মোদী চৰকাৰৰ এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰি প্ৰতিমাহে লাভ কৰক ৫,০০০ কৈ টকা!
যদি আপোনাৰ বয়স ১৮ বছৰ আৰু এতিয়ালৈকে আপোনাৰ ভৱিষ্যতৰ বাবে কোনো পৰিকল্পনা নাই,  তেন্তে এই সুযোগ আপোনাৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

যদি আপোনাৰ বয়স ১৮ বছৰ আৰু এতিয়ালৈকে আপোনাৰ ভৱিষ্যতৰ বাবে কোনো পৰিকল্পনা নাই,  তেন্তে এই সুযোগ আপোনাৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

  • Share this:
যদি আপোনাৰ বয়স ১৮ বছৰ আৰু এতিয়ালৈকে আপোনাৰ ভৱিষ্যতৰ বাবে কোনো পৰিকল্পনা নাই,  তেন্তে এই সুযোগ আপোনাৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। আজি আমি আপোনাক এখন চৰকাৰী আঁচনিৰ (Modi Government Scheme) বিষয়ে ক'বলৈ ওলাইছো। যাৰ অধীনত আপুনি অতি কম টকা বিনিয়োগ কৰি ৬০ বছৰ বয়সৰ পিছত প্ৰতি মাহে ৫,০০০ টকা বা বছৰি ৬০,০০০ টকা লাভ কৰিব পাৰিব।

অটল পেঞ্চন যোজনা (Atal Pension Yojana) হৈছে নিম্ন উপাৰ্জনকাৰী লোকসকলৰ বাবে মোদী চৰকাৰৰ জনপ্ৰিয় পেঞ্চন আঁচনি। যি স্থিৰ উপাৰ্জনৰ নিশ্চয়তা দিয়ে। এই আঁচনিৰ অধীনত ১৮ বছৰৰ ওপৰৰ লোকে ধন বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে মাহিলী, ত্ৰৈমাসিক বা অৰ্ধ-বাৰ্ষিক বিনিয়োগৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা একাউণ্ট খোলাৰ প্ৰয়োজন। আঁচনিখনে বছৰি সৰ্বাধিক ৬০,০০০ টকা বা প্ৰতি মাহে ৫,০০০ টকা পেঞ্চনৰ নিশ্চয়তা দিয়ে।

প্ৰতি মাহে ৫,০০০ টকা কেনেদৰে পাব:

যদি আপুনি ১৮ বছৰ বয়সত অটল পেঞ্চন আঁচনিত ধন বিনিয়োগ কৰে আৰু মাহে ৫,০০০ টকা বা বছৰি ৬০,০০০ টকাৰ মাহিলী পেঞ্চনৰ বাবে একাউণ্ট খোলে, তাৰ বাবে আপুনি প্ৰতি মাহে ২১০ টকাকৈ জমা কৰিব লাগিব।

কম বয়সতে যোগদান কৰাৰ লাভালাভ:

যদি আপুনি ১৮ বছৰ বয়সত ত্ৰৈমাসিক ভিত্তিত এই পেন্সন আঁচনিত অংশ লয়, তেন্তে আপোনাৰ মুঠ বিনিয়োগ ১.০৫ লাখ টকা হ'ব। আনহাতে, যদি আপুনি ৩৫ বছৰ বয়সত যোগদান কৰে, আপুনি তিনিমহীয়া আঁচনিৰ বাবে প্ৰতি ৩ মাহত ২,৬৮৮ টকা জমা কৰিব লাগিব।

এই আঁচনিৰ লাভ:

আপোনাৰ মুঠ বিনিয়োগ হ'ব মাত্ৰ ১.০৫ লাখ টকা। আনহাতে আপোনাৰ একাউণ্টে আপোনাৰ বাকী জীৱনৰ বাবে মাহিলী ৫,০০০ টকাকৈ লাভ কৰি থাকিব।

আঁচনিখনৰ অন্যান্য লাভালাভসমূহ:

>> আঁচনিখন ৰাষ্ট্ৰীয় পেঞ্চন আঁচনি (National Pension Scheme)ৰ জৰিয়তে পেঞ্চন পুঁজি নিয়ামক আৰু উন্নয়ন কৰ্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হৈ আছে।

>> তথ্য প্ৰযুক্তিৰ 80 CCDধাৰাৰ অধীনত কৰ ৰেহাইৰ সুবিধাও লাভ কৰিব।

>> এজন সদস্যৰ নামত কেৱল এটা একাউণ্ট খোলা হ'ব।

>> বহুতো বেংকত এই একাউণ্ট খোলাৰ সুবিধা আছে।

>> আৰম্ভণিৰ প্ৰথম ৫ বছৰ চৰকাৰে অৱদান আগবঢ়াব।

>> যদি এজন সদস্যৰ ৬০ বছৰৰ পূৰ্বে বা পিছত মৃত্যু হয়, পেঞ্চনৰ পৰিমাণ পত্নীয়ে লাভ কৰিব।

>> যদি সদস্য আৰু পত্নী দুয়োজনৰ মৃত্যু হয়, চৰকাৰে মনোনীত ব্যক্তিক পেঞ্চন দিব।
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: April 9, 2021, 6:02 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি