• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • নকল ঔষধৰ বিৰুদ্ধে চৰকাৰ, ৩০০ পেকেট ঔষধৰ ওপৰত বাৰ কোড প্ৰিণ্ট কৰিব লাগিব ...

নকল ঔষধৰ বিৰুদ্ধে চৰকাৰ, ৩০০ পেকেট ঔষধৰ ওপৰত বাৰ কোড প্ৰিণ্ট কৰিব লাগিব ...

দৰাচলতে, ভুৱা ঔষধৰ সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ, চৰকাৰে ঔষধ নিৰ্মাণকাৰী কোম্পানীবোৰৰ দ্বাৰা ৩০০ পেকেট ঔষধৰ ওপৰত 'বাৰ কোড' বাধ্যতামূলক কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো চূড়ান্ত কৰিবলৈ গৈ আছে।

দৰাচলতে, ভুৱা ঔষধৰ সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ, চৰকাৰে ঔষধ নিৰ্মাণকাৰী কোম্পানীবোৰৰ দ্বাৰা ৩০০ পেকেট ঔষধৰ ওপৰত 'বাৰ কোড' বাধ্যতামূলক কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো চূড়ান্ত কৰিবলৈ গৈ আছে।

দৰাচলতে, ভুৱা ঔষধৰ সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ, চৰকাৰে ঔষধ নিৰ্মাণকাৰী কোম্পানীবোৰৰ দ্বাৰা ৩০০ পেকেট ঔষধৰ ওপৰত 'বাৰ কোড' বাধ্যতামূলক কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো চূড়ান্ত কৰিবলৈ গৈ আছে।

  • Share this:
চৰকাৰে নকল আৰু নিম্নমানৰ ঔষধ বন্ধ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। এতিয়া আপুনি সোনকালেই পৰীক্ষা কৰিব পাৰিব যে আপুনি ক্ৰয় কৰা ঔষধটো নকল নেকি। দৰাচলতে, ভুৱা ঔষধৰ সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ, চৰকাৰে ঔষধ নিৰ্মাণকাৰী কোম্পানীবোৰৰ দ্বাৰা ৩০০ পেকেট ঔষধৰ ওপৰত 'বাৰ কোড' বাধ্যতামূলক কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো চূড়ান্ত কৰিবলৈ গৈ আছে।

অহা বছৰৰ মে' মাহৰ পৰা ঔষধ আৰু প্ৰসাধনৰ নিয়ম কাৰ্যকৰী হ'ব
পেকেটত প্ৰিণ্ট কৰা বাৰ কোড স্কেন কৰিলে নিৰ্মাণ অনুজ্ঞাপত্ৰ আৰু বেচ নম্বৰৰ দৰে তথ্য চিনাক্ত কৰিব পাৰে। গ্ৰহণৰ পিছত, ঔষধ আৰু প্ৰসাধন নিয়ম, ১৯৪৫-ৰ সংশোধন অহা বছৰৰ মে' মাহৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব।

এক চৰকাৰী সূত্ৰই পিটিআইক কৈছে যে তালিকাত উল্লেখ কৰা ঔষধবোৰৰ এটা ডাঙৰ অংশ এনেকুৱা যে বেছিভাগ লোকে দোকানৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ ক্ৰয় কৰে, যাৰ ফলত নকল ঔষধ ব্যৱহাৰৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। তেওঁ কৈছিল যে এই সংশোধনীৰ উদ্দেশ্য হৈছে ভুৱা ঔষধৰ যোগান বন্ধ কৰা আৰু ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য সেৱাৰ উন্নতি নিশ্চিত কৰা।

বাৰ কোড বা কিউআৰ কোডে জনাব যে ঔষধটো প্ৰকৃত ঔষধ হয় নে নহয়
"বাৰ কোড বা কিউআৰ কোডে প্ৰমাণ কৰিব যে ঔষধ এটা প্ৰকৃত ঔষধ হয় নে নহয়," সূত্ৰটোৱে কয়।

প্ৰক্ৰিয়াটো চূড়ান্ত কৰা হৈছে
পৰ্যৱেক্ষণ আৰু আলোচনাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, মন্ত্ৰালয়ে ইয়াক চূড়ান্ত কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছে। প্ৰথম পৰ্যায়ত, ৩০০ টা ঔষধ এই পৰিসৰৰ অধীনলৈ অনা হ'ব, যি শীৰ্ষ ঔষধ ব্ৰেণ্ডৰ মুঠ বজাৰ অংশৰ প্ৰায় ৩৫ শতাংশ আৰু অহা বছৰৰ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত সকলো ঔষধ ইয়াৰ আওতালৈ আনিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি