• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • নাইৰোবি মাখিৰ সংস্পৰ্শলৈ আহি সংক্ৰমিত ১০০ জন অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থী, কি সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগে জানক ...

নাইৰোবি মাখিৰ সংস্পৰ্শলৈ আহি সংক্ৰমিত ১০০ জন অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থী, কি সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগে জানক ...

নাইৰোবি মাখিৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ পিছত পূব ছিকিমৰ এখন অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰায় ১০০ জন শিক্ষাৰ্থী ছালৰ গুৰুতৰ সংক্ৰমণত ভুগিছে।

নাইৰোবি মাখিৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ পিছত পূব ছিকিমৰ এখন অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰায় ১০০ জন শিক্ষাৰ্থী ছালৰ গুৰুতৰ সংক্ৰমণত ভুগিছে।

নাইৰোবি মাখিৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ পিছত পূব ছিকিমৰ এখন অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰায় ১০০ জন শিক্ষাৰ্থী ছালৰ গুৰুতৰ সংক্ৰমণত ভুগিছে।

  • Share this:
নাইৰোবি মাখিৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ পিছত পূব ছিকিমৰ এখন অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰায় ১০০ জন শিক্ষাৰ্থী ছালৰ গুৰুতৰ সংক্ৰমণত ভুগিছে। বিষয়াসকলে মঙলবাৰে এই তথ্য দিছে। তেওঁ কয় যে মূলতঃ পূব আফ্ৰিকাত পোৱা নাইৰোবি মাখিবোৰ মাজিতাৰৰ ছিকিম মণিপাল ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন'লজী (এছএমআইটি) চৌহদত দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে।

বিষয়াসকলে কৈছিল যে শেহতীয়াকৈ মাখিৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত এজন শিক্ষাৰ্থীৰ হাতত অস্ত্ৰোপচাৰ কৰিব লগা হৈছিল। স্বাস্থ্য বিভাগৰ বিষয়াসকলে কৈছিল যে মাখিবোৰ স্থানীয় নহয় কিন্তু প্ৰজনন অনুকূল পৰিৱেশ আৰু পৰ্যাপ্ত খাদ্য যোগানৰ সন্ধানত নতুন অঞ্চললৈ আহিব পাৰে। তেওঁ কৈছিল যে এই মাখিবোৰে সাধাৰণতে শস্য ধ্বংস কৰে আৰু কীট-পতংগ খায়।

"এই মাখিবোৰে শৰীৰৰ যি অংশত চুৱে তাক চাবোন আৰু পানীৰে ধুই পেলাওক।"
বিষয়াসকলে কৈছিল যে এই মাখিবোৰে নাকামোৰে, কিন্তু যদি কাৰোবাৰ ছালত বহি থাকোঁতে এক এচিডিক পদাৰ্থ মুকলি কৰে, যাৰ ফলত জ্বলা-পোৰা হয়। তেওঁ কৈছিল যে মাখিবোৰ লাহেকৈ উৰুৱাব লাগে আৰু সিহঁতক বিচলিত বা স্পৰ্শ কৰিব নালাগে। স্বাস্থ্য বিভাগৰ বিষয়াসকলে কৈছিল যে শৰীৰৰ যি অংশত এই মাখিবোৰ বহে সেই অংশটো চাবোন আৰু পানীৰে ধুব লাগে।

সংক্ৰমিত শিক্ষাৰ্থীৰ চিকিৎসা অব্যাহত আছে
মহাবিদ্যালয় প্ৰশাসনে কৈছিল যে সংক্ৰমিত শিক্ষাৰ্থীসকলক চিকিৎসা কৰা হৈছিল আৰু সুস্থ হৈ আছিল। এইটোৱে কৈছিল যে চৌহদত কীটনাশক ছটিয়াই দিয়া হৈছে আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলক পৰিস্থিতিটোৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ কৰিব লগা আৰু নকৰিব লগা বোৰৰ বিষয়ে অৱগত কৰা হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: