ভাঙি পৰিছে নেকি আপোনাৰ সংগী? সংগীক সুস্থ কৰিবলৈ কি কৰিব লাগিব আপুনি? বিশেষজ্ঞৰ মতামত

News18 Assam | News18-Assam
Updated:February 22, 2021, 11:22 PM IST
ভাঙি পৰিছে নেকি আপোনাৰ সংগী? সংগীক সুস্থ কৰিবলৈ কি কৰিব লাগিব আপুনি? বিশেষজ্ঞৰ মতামত
Source-Google

কি ক'লে বিশেষজ্ঞই?

  • News18 Assam
  • Last Updated: February 22, 2021, 11:22 PM IST
  • Share this:
প্ৰেমত ভাঙি পৰা এগৰাকী ব্যক্তিক আঁকোৱালি লৈ প্ৰথমে তেওঁক সেই পূৰ্বৰ পৰিস্থিতিৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰাৰ পিছত তেওঁ আপোনাৰ আপোন হৈ পৰিব বুলি বিশ্বাস কৰা কথাষাৰক মানি ল'ব নোৱাৰি। কিয়নো ইয়াৰ কোনো সত্যতা নাই।

আনকি প্ৰকৃতাৰ্থত ইয়াৰ দ্বাৰা পুৰুষ সংগীয়ে অপ্ৰয়োজনীয় আৱেগিক প্ৰচেষ্টাৰ আশাত লাগি থকাৰ বাবে এটা দুৰ্বল অজুহাত বিচাৰি পায়। কাৰোবাক সুস্থ কৰা বা প্ৰেমত ভাঙি পৰা কোনো লোকক কান্ধ দিয়াটো আপোনাৰ কাম নহয়। যদি আপুনি নিজে ভাঙি পৰা অনুভৱ কৰে তেন্তে নিজক ভাল কৰাটোহে আপোনাৰ কাম।

মহিলাসকলৰ সম্পৰ্কত বিশ্বাস কৰা হয় যে, মহিলাসকলে যিকোনো ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈ পৰা সম্পৰ্কত মানুহৰ যত্ন লৈ আহিছে আৰু মাকৰ দৰেই আঘাতসমূহ সহ্য কৰিব পাৰে। যিকোনো সম্পৰ্কতে ইয়াতকৈ অধিক বেয়া আৰু দুটা কাৰণৰ ভূমিকা কল্পনা কৰিব নোৱাৰি।

প্ৰথমে, কাৰোবাক আৰোগ্যৰ কৰি তুলিবলৈ আশ্চৰ্যজনক দায়িত্ব পালন কৰা আৰু সংগীৰ মানসিক অৱস্থা আৰু ইয়াৰ বাবে তেওঁৰ ব্যৱহাৰ সহ্য কৰিব পৰাটো অতি কঠিন ।

এই সম্পৰ্কটো ভাল কৰিবলৈ আপুনি কিমান প্ৰচেষ্টা কৰিব লাগিব আৰু আপুনি আপোনাৰ সংগীক তেওঁৰ বেয়া আচৰণৰ বাবে দোষ দিব নোৱাৰে আৰু আপুনি যিমানেই চেষ্টা নকৰিব কিয় আপুনি নিজেও অশান্তি অনুভৱ কৰিবলৈ ল'ব আৰু ই গোটেই পৰিস্থিতিটো বেয়া কৰি তুলিব। এয়া এক বিষৰ দৰেই হৈ পৰে আৰু ইয়াৰ অবিহনে আপুনি বহুত ভাল অনুভৱ কৰিব।

মানসিক স্বাস্থ্য আৰোগ্য কৰা লোক অতি সহজে উপলব্ধ। যদি আপোনাৰ ঘৰত এটা যন্ত্ৰ বেয়া হয় তেন্তে আপুনি বেয়া হৈ যাব পাৰে বুলি ভয় কৰি ইয়াক নিজে ভাল কৰিবলৈ চেষ্টা নকৰে। আপুনি যন্ত্ৰটো ঠিক কৰিবলৈ প্ৰশিক্ষিত ব্যক্তি এজনক ফোন কৰে।  গতিকে যদি আপোনাৰ সংগী ভাঙি পৰিছে তেন্তে আপুনি নিজে কোনো প্ৰচেষ্টা হাতত লোৱাৰ বিপৰীতে  তেওঁক এজন মানসিক ৰোগৰ চিকিত্‍সকৰ ওচৰলৈ লৈ যাওক। এইটো এটা ক্লান্তিকৰ আৰু ক্ষতিকাৰক কাম, যাৰ বাবে কোনেও আপোনাক কৃতিত্ব নিদিয়ে |

ভাঙি পৰা লোকসকলক ভাল কৰিবলৈ চেষ্টা নকৰাৰ দ্বিতীয় কাৰণটো হ'ল, আপুনি নিশ্চিত কৰিব নোৱাৰে যে, আপুনি সদায় তেওঁৰ লাগি থাকিব পাৰিব। আপোনাৰ নিজৰ জীৱন, আপোনাৰ নিজৰ সমস্যা আছে যাৰ সৈতে আপুনি যুঁজ কৰিব লাগিব। লগতে আপোনাৰ নিজৰ জীৱনৰো উত্থান পতন আছে। বাস্তৱ কথাটো হৈছে যে, এগৰাকী ব্যক্তিক যিদৰে যত্নৰ  প্ৰয়োজন, আপুনি তেনেদৰে তেওঁৰ যত্ন কৰিব নোৱাৰে। যিহেতু আপুনি এজন অভিজ্ঞ চিকিৎসক নহয়, যিয়ে আপোনাৰ গ্ৰাহকক নিৰ্ধাৰিত সময় দিয়ে। আপোনাৰ সংগীয়ে আশা কৰিব যে, আপুনি তেওঁক ২৪ ঘণ্টা সেৱা কৰিব। যদি আপুনি সম্পূৰ্ণ যুক্তিসংগত কাৰণৰ বাবে এনে কৰিবলৈ অক্ষম হয়। তেতিয়া তাৰো বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰিব আপোনাৰ সংগীৰ ওপৰত। তেওঁ অনুভৱ কৰিব আপুনি এই কঠিন পথৰ মাজত তেওঁক এৰি দিছে । গতিকে আপোনাৰ সংগীৰ যত্ন লোৱাটো আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ সময়ৰ কাম হৈ পৰিব আৰু আপোনাৰ হাতত নিজৰ বাবে কোনো সময় নাথাকিব ।

(এই মতামত বিশেষজ্ঞা পল্লৱী বৰ্নৱালৰ)
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: February 22, 2021, 11:22 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি