உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Intercourse in Marriage: পতি-পত্নীৰ মাজৰ যৌন সম্পৰ্কক বৈবাহিক ধৰ্ষণ বুলি ক'ব নোৱাৰিঃ দিল্লী উচ্চ ন্য়ায়ালয়

    Intercourse in Marriage: পতি-পত্নীৰ মাজৰ যৌন সম্পৰ্কক বৈবাহিক ধৰ্ষণ বুলি ক'ব নোৱাৰিঃ দিল্লী উচ্চ ন্য়ায়ালয়

    ''পত্নীয়ে নিজৰ অহংকাৰ পূৰণৰ বাবে তেওঁৰ স্বামীৰ বিৰুদ্ধে এনে দাবীৰে বিশেষ শাস্তিৰ বাবে জোৰ কৰিব নোৱাৰে।''

    ''পত্নীয়ে নিজৰ অহংকাৰ পূৰণৰ বাবে তেওঁৰ স্বামীৰ বিৰুদ্ধে এনে দাবীৰে বিশেষ শাস্তিৰ বাবে জোৰ কৰিব নোৱাৰে।''

    ''পত্নীয়ে নিজৰ অহংকাৰ পূৰণৰ বাবে তেওঁৰ স্বামীৰ বিৰুদ্ধে এনে দাবীৰে বিশেষ শাস্তিৰ বাবে জোৰ কৰিব নোৱাৰে।''

    • Share this:
    দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ে মঙলবাৰে বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ গোচৰত ৰেহাই দিয়া ভাৰতীয় দণ্ডবিধিৰ ৩৭৫ ধাৰাক প্ৰত্যাহ্বান জনাই কৰা আবেদনৰ শুনানি অব্যাহত ৰাখিছে। ন্যায়াধীশ ৰাজীৱ শকধৰ আৰু চি হৰি শংকৰৰ বিচাৰপীঠে ভাৰতীয় ধৰ্ষণ আইনৰ অধীনত স্বামীসকলক দিয়া অপবাদ আঁতৰাবলৈ বিচৰা এনজিঅ' আৰআইটি ফাউণ্ডেচন, অল ইণ্ডিয়া ডেমক্ৰেটিক উইমেন এছ'চিয়েশ্যনৰ এজন পুৰুষ আৰু এগৰাকী মহিলাৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা এখন পিআইএলৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি আছিল।

    এনজিঅ' হৃদয়ক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা অধিবক্তা আৰ কে কাপুৰে বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ অপৰাধকৰণৰ বিৰোধিতা কৰি ন্যায়াধীশ ৰাজীৱ শকধৰ আৰু চি হৰি শংকৰৰ (Justices Rajiv Shakdher and C Hari Shankar) বিচাৰপীঠৰ সন্মুখত উত্তৰ দাখিল কৰে।

    কাপুৰে কয় যে স্বামী আৰু পত্নীৰ মাজৰ যৌন সম্পৰ্কক ধৰ্ষণ বুলি ক'ব নোৱাৰি (Intercourse in Marriage Can't Be Labelled Rape), এনেধৰণৰ অন্যায়ক কেৱল যৌন শোষণ বুলি ক'ব পাৰি, আৰু পত্নীয়ে নিজৰ অহংকাৰ পূৰণৰ বাবে তেওঁৰ স্বামীৰ বিৰুদ্ধে এনে দাবীৰে বিশেষ শাস্তিৰ বাবে জোৰ কৰিব নোৱাৰে। তেওঁ এইটোও কৈছিল যে ঘৰুৱা হিংসাৰ অধীনত নিৰ্ধাৰিত নিষ্ঠুৰতাৰ সংজ্ঞাৰ পৰা উক্ত সত্যটো স্পষ্ট হ'ব।

    কাপুৰে (Counsel R K Kapoor) তেওঁৰ যুক্তিত কৈছিল যে বিবাহত দম্পতীহালৰ মাজত সংঘটিত হোৱা যৌন কাৰ্য এটা ব্যক্তিগত কাৰ্য বুলি তৰ্ক কৰাটো শুদ্ধ নহ'ব। কাপুৰে বিচাৰপীঠক এইটোও কৈছিল যে সঠিক বিৱৰণৰ ভিত্তিত সংসদৰ বাবে এক্সেপচন ২ বজাই ৰখাটো উচিত নহয়। যদি স্বামীয়ে তথাকথিত বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ ক্ষেত্ৰত বলপূৰ্বক যৌন সম্পৰ্ক বা ভাবুকি আদি ব্যৱহাৰ কৰে, তেনেহ'লে আইপিচি আৰু অন্যান্য পদ্ধতিত পৰ্যাপ্ত ব্যৱস্থা আছে।

    বৈবাহিক সম্পৰ্কত, স্বামী আৰু পত্নীৰ মাজত যৌন সম্পৰ্কক (Intercourse in Marriage) ধৰ্ষণ বুলি ক'ব নোৱাৰি। আনকি বেয়া পৰিস্থিতিত, ইয়াক কেৱল যৌন উৎপীড়নৰ নামত হে ৰাখিব পাৰি। ঘৰুৱা হিংসা আইন (Domestic Violence Act), ২০০৫-ৰ অধীনত নিৰ্ধাৰণ কৰা নিষ্ঠুৰতাৰ সংজ্ঞাৰ পৰা এইটো স্পষ্ট হ'ব। কাপুৰে কয়।

    নিজৰ কথা স্পষ্ট কৰি তেওঁ লগতে কয়, "সেয়েহে এক্সেপচন ২ক বজাই ৰখা হৈছে আৰু সংসদে এনে যৌন উৎপীড়নক নিষ্ঠুৰতাৰ অধীনত সামৰি লৈছে, আৰু ইয়াক আইপিচিৰ ৩৭৫ ধাৰাৰ বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ আওতাৰ পৰা বাদ দিছে আৰু স্বামীক আইপিচিৰ ধাৰা ৩৭৬ৰ গুৰুত্বৰ পৰা ৰেহাই দিছে।"

    তেওঁৰ কথাটো অধিক স্পষ্টভাৱে বৰ্ণনা কৰি কাপুৰে লগতে কয়, "পত্নীৰ সপক্ষে পৰ্যাপ্ত ব্যৱস্থা আছে, আৰু কোনো ক্ষেত্ৰতে ক'ব নোৱাৰি যে সংসদে ইয়াৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়া নাই।''

    তেওঁ এইটোও কৈছিল- "আমি, ভাৰতৰ জনসাধাৰণে তিনিটা অংগ গঠন কৰিছোঁ, যেনে আইনসভা, কাৰ্যবাহী আৰু ন্যায়পালিকা। ন্যায়িক পৰ্যালোচনাৰ ক্ষেত্ৰত ন্যায়ালয়ৰ ক্ষমতাৰ তেওঁলোকৰ সীমাবদ্ধতা আছে। এইটো হ'ব নোৱাৰে যে এটা অংগ আইনসভাই তেওঁলোকক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে আৰু আনটো অংগ ন্যায়পালিকাই ইয়াক কেৱল কাঢ়ি নিব নোৱাৰে, কিন্তু ইয়াক অপৰাধ হিচাপেও গঢ়ি তুলিব পাৰে। এইটো এটা প্ৰতিষ্ঠিত আইন যে যি প্ৰত্যক্ষভাৱে কৰিব নোৱাৰি সেয়া পৰোক্ষভাৱে কৰিব নোৱাৰি।"

    এই বিষয়ত শুনানি ২৭ জানুৱাৰীলৈ অব্যাহত থাকিব।
    Published by:Gautam Barman
    First published: