உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • দেউলীয়া হ'ল DHFL! হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানীটোৰ মৰ্যাদা কৰ্তন, জমা লোৱা কাৰ্যত নিষেধাজ্ঞা RBIৰ, কি হ'ব জমাকৰ্তাৰ?

    দেউলীয়া হ'ল DHFL! হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানীটোৰ মৰ্যাদা কৰ্তন, জমা লোৱা কাৰ্যত নিষেধাজ্ঞা RBIৰ, কি হ'ব জমাকৰ্তাৰ?

    হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানীৰ মৰ্যাদা কাঢ়ি লোৱাৰ লগতে ইয়াক এক নন ডিপোজিট টেকিং হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানী বুলি ঘোষণা কৰিছে RBIএ।

    হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানীৰ মৰ্যাদা কাঢ়ি লোৱাৰ লগতে ইয়াক এক নন ডিপোজিট টেকিং হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানী বুলি ঘোষণা কৰিছে RBIএ।

    হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানীৰ মৰ্যাদা কাঢ়ি লোৱাৰ লগতে ইয়াক এক নন ডিপোজিট টেকিং হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানী বুলি ঘোষণা কৰিছে RBIএ।

    • Share this:
    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে দিৱান হাউছিং ফাইনেন্স লিমিটেডৰ (DHFL) পৰা জমা গ্ৰহণ কৰা হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানীৰ মৰ্যাদা কাঢ়ি লোৱাৰ লগতে ইয়াক এক নন ডিপোজিট টেকিং হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানী বুলি ঘোষণা কৰিছে। DHFL দেউলীয়া হোৱা আৰু পিৰামল এণ্টাৰপ্ৰাইজেছৰ দ্বাৰা ইয়াৰ অধিগ্ৰহণত অনুমোদন লাভ কৰাৰ পিছতে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে এই পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰে আৰু DHFLক নগদ জমা লোৱাৰ ক্ষেত্ৰত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছিল।

    ৰিজাৰ্ভ বেংকে ইয়াক নন ডিপোজিট টেকিং হাউছিং ফাইনেন্স কোম্পানী হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰিছে। নেশ্যনেল কোম্পানী ল' ট্ৰিবিউনেল (NCLT) মুম্বাইৰ ৭ জুনৰ এক নিৰ্দেশনাত প্ৰকাশ পাইছিল যে ৰিজাৰ্ভ বেংকে NBFCক নগদ জমা লোৱাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছিল। এনচিএলটিয়ে (NCLT) মুম্বাই পিৰামল মূলধন আৰু হাউছিং ফাইনেন্সৰ ৩৫,২৫০ কোটি টকাৰ নিবিদা অনুমোদন কৰে, যাৰ ফলত DHFL অধিগ্ৰহণৰ পথ প্ৰশস্ত হয়।

    ইয়াৰ এনচিডি (NCD) ধাৰকসকলে মাত্ৰ ১ টকা পাইছিল -

    পিৰামল গোটৰ ৰিজলিউচন পৰিকল্পনা অনুসৰি, DHFLৰ ঋণদাতাসকলে তেওঁলোকৰ হেয়াৰকট অথবা সম্পত্তিৰ পৰিমাণ ৬৫% কম কৰিব লগা হৈছিল আৰু ইয়াৰ NCD ধাৰকসকলে মাত্ৰ ১ টকা লাভ কৰিছিল, যিসকলৰ DHFL ত ৪৫,০০০ কোটি টকাৰ অধিক ঋণ আছিল। NCLT মুম্বাইৰ এইচ পি চতুৰ্বেদী আৰু ৰবি কুমাৰ দুৰাইস্বামীৰ বিচাৰপীঠে ইয়াৰ ১৪৮৬ পৃষ্ঠাৰ আদেশত কৈছিল যে DHFL এতিয়া জমা গ্ৰহণ কৰা এনবিএফচি (NBFC) নহয়। কোম্পানীটো এতিয়া নন ডিপোজিট টেকিং NBFC হ'ব। এই পৰিৱৰ্তন ফেব্ৰুৱাৰী ২০২১ ত সংঘটিত হৈছিল যেতিয়া ৰিজাৰ্ভ বেংকে এফএছপি (FSP) নিয়ম অনুসৰি DHFLৰ জমা লোৱাৰ স্থিতি প্ৰত্যাহাৰ কৰিছিল।

    ৯৫,০০০ কোটিৰো অধিক ঋণৰ বাবে কোম্পানীটো দেউলীয়া হৈছিল -

    উল্লেখ্য যে, DHFL প্ৰথম কোম্পানী যি Bankruptcyৰ অধীনত এনচিএলটিলৰ (NCLT)কাষলৈ গৈছিল। ৰিজাৰ্ভ বেংকে ২০ নৱেম্বৰ, ২০১৯ত DHFLৰ পৰিচালক মণ্ডলী (Board of Director) ভংগ কৰে আৰু ইয়াৰ সলনি সুব্ৰমনিয়াম কুমাৰক কোম্পানীৰ প্ৰশাসক হিচাপে নিযুক্ত কৰে। ২১টা বেংক আৰু হাজাৰ হাজাৰ জমাকৰ্তাক ৯৫,০০০ কোটিৰো অধিক ঋণ পৰিশোধ নকৰাৰ বাবে কোম্পানীটো দেউলীয়া হৈ পৰিছিল।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: