உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Anganwadi Workers: অংগনৱাড়ী কৰ্মীসকলৰ ভৱিষ্যৎ নিশ্চিত কৰাক লৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায় উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ

    Anganwadi Workers: অংগনৱাড়ী কৰ্মীসকলৰ ভৱিষ্যৎ নিশ্চিত কৰাক লৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায় উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ

     Anganwadi Workers:  আদালতে এইটোও সোঁৱৰাই দিছিল যে অংগনৱাড়ী কৰ্মীসকলেও কোৰোনাৰ সময়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ দায়িত্ব পালন কৰিছিল।

    Anganwadi Workers: আদালতে এইটোও সোঁৱৰাই দিছিল যে অংগনৱাড়ী কৰ্মীসকলেও কোৰোনাৰ সময়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ দায়িত্ব পালন কৰিছিল।

    Anganwadi Workers: আদালতে এইটোও সোঁৱৰাই দিছিল যে অংগনৱাড়ী কৰ্মীসকলেও কোৰোনাৰ সময়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ দায়িত্ব পালন কৰিছিল।

    • Share this:

    উচ্চতম ন্যায়ালয়ে অংগনৱাড়ী কৰ্মীসকলৰ ভৱিষ্যত নিশ্চিত কৰিবলৈ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লৈছে। শীৰ্ষ আদালতখনে কয় যে অংগনৱাড়ী কৰ্মী আৰু সহায়কসকল স্বাস্থ্যকৰ আৰু সুৰক্ষিত জীৱনৰ অধিকাৰী। তেওঁলোকৰ ভালদৰে জীয়াই থকাৰ অধিকাৰ আছে। সেয়েহে, অংগনৱাড়ী কেন্দ্ৰৰ চাকৰিৰ বাবে তেওঁলোক গ্ৰেচুইটি (Gratuity)ৰ অধিকাৰী। ন্যায়ালয়ৰ ৰায়ৰ পিছত দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ তৃণমূল পৰ্যায়ত কাম কৰা ২৫ লাখ অংগনৱাড়ী কৰ্মী আৰু সহায়কসকলক লাভান্বিত হ'ব পাৰে।


    অংগনৱাড়ী কৰ্মী-সহায়কসকলো গ্ৰেচুইটিৰ অধিকাৰী


    আদালতে (Supreme Court) কয় যে অংগনৱাড়ী কৰ্মী আৰু সহায়কসকলৰ বাবে উন্নত কামৰ পৰিস্থিতি বাঞ্ছনীয়। সেয়েহে, গ্ৰেচুইটি পৰিশোধ আইন, ১৯৭২ তেওঁলোকৰ ক্ষেত্ৰতো প্ৰযোজ্য। কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰসমূহে সকলো সুবিধা পোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ উপযুক্ত ব্যৱস্থা ল'ব লাগিব।


    ন্যায়াধীশ অভয় এছ ওকা আৰু অজয় ৰস্তোগীৰ খণ্ড বিচাৰপীঠে সোমবাৰে নিৰ্দেশটো প্ৰদান কৰিছিল। ন্যায়ালয়ে কয় যে কামৰ প্ৰকৃতি বিবেচনা কৰি অংগনৱাড়ী কৰ্মী আৰু সহায়কসকলৰ (Anganwadi employees) জীৱনৰ মান উন্নত কৰাৰ আৰু তেওঁলোকক ভাল সেৱা প্ৰদান কৰাৰ সময় আহি পৰিল। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ বীমা আঁচনিৰ অধীনত তেওঁলোকৰ বাবে উপলব্ধ লাভালাভবোৰো অতি সামান্য। সেয়েহে, কেৱল কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰেই নহয়, ৰাজ্য চৰকাৰেও অংগনৱাড়ী কৰ্মী আৰু সহায়কসকলৰ দুখ আৰু দুৰ্দশা আঁতৰ কৰা উচিত। যিসকলে সমাজৰ এনে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দায়িত্ব চম্ভালি আছে, তেওঁলোকৰ প্ৰাপ্য অধিকাৰ আছে।


    উল্লেখ্য, অংগনৱাড়ী কৰ্মী আৰু সহায়কসকলক গ্ৰেচুইটিৰ অধীনলৈ অনাৰ দীৰ্ঘদিনীয়া দাবী চলি আহিছে। এই সন্দৰ্ভত অৱসৰপ্ৰাপ্ত অংগনৱাড়ী কৰ্মী আৰু সহায়কসকলৰ হৈ এখন ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা দাখিল কৰা হৈছিল। যেতিয়া উচ্চ ন্যায়ালয়ে এই গোচৰ খাৰিজ কৰিছিল, তেওঁলোকে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ কাষ চাপিছিল। অৱশ্যে, গুজৰাট চৰকাৰে ইয়াৰ বিৰোধিতা কৰিছিল আৰু প্ৰতিবাদী আবেদন দাখিল কৰিছিল (Anganwadis are eligible for gratuity benefits)।


    গুজৰাট চৰকাৰে আদালতত দাবী কৰিছিল যে অংগনৱাড়ী কৰ্মীসকলক গ্ৰেচুইটি পৰিশোধ কৰিলে ৰাজ্যখনৰ ডিঙিত ২৫ কোটি টকাৰ অৰ্থনৈতিক বোজা পৰিব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ পৰামৰ্শদাতাই কৈছিল যে অংগনৱাড়ী কেন্দ্ৰৰ পৰা কোনো ব্যৱসায়িক লাভ নাই। এইটো কেৱল এটা ৰাজহুৱা কল্যাণ প্ৰকল্প। এইটো অসংগঠিত খণ্ডত পৰে। গতিকে গ্ৰেচুইটিৰ প্ৰশ্ন উত্থাপিত নহয়।


    আদালতৰ ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক নিৰ্দেশ 


    কিন্তু সোমবাৰে শুনানিৰ সময়ত, আদালতে গুজৰাট চৰকাৰ আৰু কেন্দ্ৰৰ যুক্তি খাৰিজ কৰে। বিচাৰকসকলে কৈছিল যে দূৰৱৰ্তী গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ শিশুসকলক পুষ্টি প্ৰদান কৰাত অংগনৱাড়ী কৰ্মী আৰু সহায়কসকলে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ভৱিষ্যত সমাজৰ ভেটি গঢ়াৰ দায়িত্ব তেওঁলোকৰ কান্ধত আছে। সেয়েহে, অংগনৱাড়ী কৰ্মী আৰু সহায়কসকলক সংগঠিত খণ্ডৰ পৰিধিৰ অধীনত ৰাখি তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যৱান জীৱনৰ অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত কৰিব নোৱাৰি। আদালতে এইটোও সোঁৱৰাই দিছিল যে অংগনৱাড়ী কৰ্মীসকলেও কোৰোনাৰ সময়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ দায়িত্ব পালন কৰিছিল।

    Published by:Gautam Barman
    First published: