உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • India-China Rift: বুলডজাৰেৰে গালৱান নৈ পুতিছে চীনে, চেটেলাইট ফটো পোহৰলৈ

    India-China Rift: বুলডজাৰেৰে গালৱান নৈ পুতিছে চীনে, চেটেলাইট ফটো পোহৰলৈ

    planet lab inc ৰ তৰফৰ পৰা জাৰি কৰা ফটোত দেখা গৈছে যে চীনে বুলডজাৰেৰে বাস্তৱিক নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাত (Line of Actual Control) নিজৰ কুচ–কাৱাজ চলাই আছে। বুলডজাৰেৰে নদী পুতিবলৈ ধৰাৰ ফলত নদীৰ সোঁতৰ ক্ষেত্ৰতো প্ৰভাৱ পৰা দেখা গৈছে। 

    planet lab inc ৰ তৰফৰ পৰা জাৰি কৰা ফটোত দেখা গৈছে যে চীনে বুলডজাৰেৰে বাস্তৱিক নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাত (Line of Actual Control) নিজৰ কুচ–কাৱাজ চলাই আছে। বুলডজাৰেৰে নদী পুতিবলৈ ধৰাৰ ফলত নদীৰ সোঁতৰ ক্ষেত্ৰতো প্ৰভাৱ পৰা দেখা গৈছে। 

    planet lab inc ৰ তৰফৰ পৰা জাৰি কৰা ফটোত দেখা গৈছে যে চীনে বুলডজাৰেৰে বাস্তৱিক নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাত (Line of Actual Control) নিজৰ কুচ–কাৱাজ চলাই আছে। বুলডজাৰেৰে নদী পুতিবলৈ ধৰাৰ ফলত নদীৰ সোঁতৰ ক্ষেত্ৰতো প্ৰভাৱ পৰা দেখা গৈছে। 

    • Share this:
    নতুন দিল্লীঃ পূৱ লাডাখৰ গালৱান উপত্যকাত (Galwan Valley) ভাৰত আৰু চীনৰ হিংস্ৰ সংঘৰ্ষৰ পৰা এটা কথা স্পষ্ট হৈছে যে চীনে দীঘলীয়া সময়ৰ পৰা ভাৰতীয় সৈনিকৰ পৰা প্ৰতিশোধ ল’বলৈ চেষ্টা কৰি আছে। চীনৰ সৈতে বিবাদৰ মাজত এতিয়া পোহৰলৈ আহিছে কিছু চেটেলাইট ফটো য’ত চীনে উত্তৰ পূৱ লাডাখত গালৱান নদীৰ সোঁত প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। কোৱা হৈছে যে চীনে বুলডজাৰেৰে দিনে–নিশাই কাম কৰি আছে। চীনে যি ঠাইত গালৱান নদীৰ সোঁত সলনি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে সেয়া হিংসাত্মক বিবাদ হোৱা ঠাইৰ পৰা মাত্ৰ কেইমিটাৰমান দূৰৈত আছে।

    Planet Lab Incৰ তৰফৰ পৰা জাৰি কৰা ফটোত দেখা গৈছে যে চীনৰ বুলডজাৰেৰে বাস্তৱিক নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাত একেৰাহে কাম কৰি থকা হৈছে। বুলডজাৰ চলোৱাৰ ফলত গালৱানৰ নদীৰ সোঁতত প্ৰভাৱ পৰা দেখিবলৈ পোৱা গৈছে। চেটেলাইট ফটোত গালৱান নদীৰ সমীপত চীনে যথেষ্ট সংখ্যক ট্ৰাক, সেনা পৰিবহন কৰা আৰু বুলডজাৰ দেখিবলৈ পোৱা গৈছে। এইসমূহ চীনা সেনাৰ নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাৰ ৫কিলোমিটাৰৰ ব্যাসাৰ্ধৰ ভিতৰত হৈছে।



    উল্লেখ্য যে, পূৱ লাডাখৰ গালৱান ঘাটীত ভাৰতীয় আৰু চীনা সেনাৰ হিংস্ৰ সংঘৰ্ষৰ কাৰণে চীনৰ লগতে প্ৰায় ৩৫০০কিলোমিটাৰৰ সীমাত ভাৰতীয় থল সেনা আৰু বায়ু সেনাক এলাৰ্ট কৰি দিয়া হৈছে। গালৱান ঘাটিত সোমবাৰে নিশা চীনা সৈন্যৰ সৈতে হোৱা সংঘৰ্ষত ভাৰতৰ ২০জন সৈনিক ছহীদ হৈছিল আনহাতে ৭৬জন সৈনিক আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছিল।

    ভাৰতীয় বায়ুসেনাই ইতিমধ্যে প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাত তীক্ষ্ন দৃষ্টি ৰাখি আছে।
    First published: