Sanjeevani-A Shot Of Life: সঞ্জীৱনী গাড়ীৰ জীৱনৰ এটা দিন

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 10, 2021, 4:34 PM IST
Sanjeevani-A Shot Of Life: সঞ্জীৱনী গাড়ীৰ জীৱনৰ এটা দিন

  • Share this:
নমস্কাৰ, মোৰ নাম সঞ্জীৱনী গাড়ী। মই সমগ্ৰ ভাৰতৰ বিভিন্ন গাওঁবোৰলৈ ভ্ৰমণ কৰোঁ। মোৰ কাম হৈছে সমগ্ৰ দেশৰ গাওঁবিলাক ভ্ৰমণ কৰা আৰু মানুহবোৰক ক'ভিড-19-ৰ মূল্যৱান তথ্য প্ৰদান কৰা যি তেওঁলোকক ভাইৰাছৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

যদি আমি উভতি চাওঁ 2020 চনৰ জানুৱাৰীত পৃথিৱীখন যেনেদৰে সলনি হৈছিল তাৰ বাবে কোনেও মোক প্ৰস্তুত কৰিব নোৱাৰিলেহেঁতেন। ভাইৰাছটোৱে দেশৰ পৰা আন এখন দেশলৈ ভ্ৰমণ কৰা, মানুহৰ ঘৰত অনুপ্ৰৱেশ কৰা আদিবোৰ কথাই মানুহক উত্তৰতকৈ অধিক প্ৰশ্নহে দি থৈ গৈছিল। সৌভাগ্যক্ৰমে এইটো এনেকুৱা এটা বস্তু যাৰ বিষয়ে মই সহায় আগবঢ়াব পাৰো। 
মোৰ বৰ্তমানৰ যাত্ৰাপথত, মই সমগ্ৰ দেশৰ 5 খন জিলা ভ্ৰমণ কৰিছিলো যাৰ ফলত কিছু আকৰ্ষণীয় বাৰ্তালাপ হৈছিল। মই গাওঁবোৰৰ মাজত ভ্ৰমণ কৰোঁতে প্ৰতিদিনে সমাজৰ শ শ সদস্যৰ সৈতে কথা-বতৰা হোৱাৰ সুবিধা পাওঁ। মোৰ যাত্ৰাই মোক নগৰ আৰু গ্ৰাম্য অঞ্চল দুয়োটালৈ লৈ যায় যিয়ে মোক বিভিন্ন গোটৰ লোকৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। এই লোকসকলৰ প্ৰকাৰ বয়সৰ গোট, আৰ্থ-সামাজিক পৃষ্ঠভূমি আৰু লিংগৰ বিভিন্ন স্তৰত বিস্তৃত। যদিও আমি মহামাৰীৰ এক চূড়ান্ত অৱস্থানত আছোঁ য'ত ভেকছিন এতিয়া উপলব্ধ, সঞ্জীৱনী গাড়ী হিচাপে মোৰ কামটো আগৰ দৰেই গুৰুত্বপূৰ্ণ। উদাহৰণ স্বৰূপে, যোৱাবাৰ ইন্দোৰ ভ্ৰমণৰ সময়ত মোক ভেকছিনটোৰ বিষয়ে বহুতো প্ৰশ্ন সোধা হৈছিল। আটাইতকৈ গতানুগতিক প্ৰশ্নটো আছিল "আগৰ টীকা লগায়া ত' ক'ভিড-19 ইনফেকশ্যন হৌগা ক্যা?" (ভেকছিনটো লোৱাৰ পিছতো আমি ক'ভিডৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হ'ব পাৰো নেকি?)। কিছুমান লোকে "টীকা কাহা মিলেগা?" (আমি ক'ত টীকাকৰণ কৰিব পাৰোঁ?) বুলিও সুধিছিল। মই সদায় এইটো কথা নিশ্চিত কৰো যে মই প্ৰচুৰ পৰিমাণে তথ্যপূৰ্ণ পত্ৰিকা, বাৰ্তা আৰু সকলোৰে প্ৰশ্নসমূহৰ উত্তৰ দিয়া এটা দলৰ সৈতে ভ্ৰমণ কৰো। প্ৰায়ে, সৰু ল'ৰা-ছোৱালীবোৰ মোৰ ওচৰলৈ দৌৰি আহে আৰু তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ ওচৰলৈ গৈ মোৰ আগমনৰ কথা ঘোষণা কৰে।

"গাড়ী আ গয়ী!" (ভানখন আহিছে!)। সৰ্বাধিক প্ৰসাৰৰ বাবে সাক্ষৰতাক বাধা হিচাপে নোলোৱাকৈ মোৰ বাৰ্তাবোৰ সকলোৰে ওচৰলৈ যোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ এক সামগ্ৰিক দৃষ্টিভংগী অৱলম্বন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ বাবে, মোৰ অডিঅ'-ভিজুৱেল স্ক্ৰীনে মুখ্য বিষয়সমূহৰ "কেনেকৈ কৰিব" ভিডিঅ’বিলাক দেখুৱায় যত ভেকছিনৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰা, উপযুক্ত আচৰণ অনুসৰণ কৰা ইত্যাদি বিষয় অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। এনেদৰে মানুহে সহায়ৰ প্ৰয়োজন হ'লে মোক ভিজুৱেল গাইড হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। কিছুমানে মোৰ ভিডিঅ' চোৱাৰ সময়তো নিজকে পঞ্জীয়ন কৰে যিটোৱে সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ একাধিক প্ৰকাৰৰ সংযোগ ব্যৱস্থাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ লাভালাভ দেখুৱায়। ইতিবাচক সঁহাৰিৰ অৰ্থ হৈছে অধিক লোকে ক'ভিড-19 ৰ উপযুক্ত আচৰণ অনুশীলন কৰি আছে যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ সম্প্ৰদায়বোৰ বাস কৰাৰ বাবে এক সুৰক্ষিত স্থান হৈ পৰিব।

সঞ্জীৱনী গাড়ী ব্যৱহাৰ কৰি গণ সজাগতা অভিযান


ভেকছিনৰ দ্বিধাৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাটোও মোৰ কামতে অন্তৰ্ভুক্ত। পৌৰাণিক কাহিনী আৰু ভুল ধাৰণাবোৰে মানুহক সম্পূৰ্ণৰূপে টীকাকৰণ ত্যাগ কৰিবলৈ ভয় খুৱাইছে। এইসকল লোকৰ সৈতে মই বাৰ্তালাপ কৰিবলৈ আটাইতকৈ আগ্ৰহী। আগতে উল্লেখ কৰা প্ৰশ্নবোৰৰ সম্পূৰ্ণ বিপৰীতে আন কিছুমান সঁহাৰিৰ ভিতৰত আছে "টীকাকৰণ কৰাৰ পিছতো মানুহৰ মৃত্যু হৈছে, মই ক্ষতি বা অপকাৰৰ দুশ্চিন্তা কিয় ল'ব লাগে?" আৰু "মই মোৰ শৰীৰলৈ সোমোৱা বাহিৰা পদাৰ্থত বিশ্বাস নকৰো"। এনে ব্যক্তিসকল ক'ভিড-19-ৰ দ্বাৰা পোনপটীয়াকৈ প্ৰভাৱিত হ'ব পাৰে আৰু/বা তেওঁলোকৰ মনত কোনো পুৰণি গভীৰ চিন্তা আছে যি আধুনিক বিজ্ঞানে আগবঢ়োৱা কথাৰ বিৰোধিতা কৰে। এইবোৰ গাঁৱত মই অধিক সময় অতিবাহিত কৰোঁ আৰু তেওঁলোকৰ মনত বছৰ বছৰ ধৰি থকা ভুল ধাৰণাবোৰ নোহোৱা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা। নিজকে, নিজৰ পৰিয়ালক সুৰক্ষা দিয়া আৰু সংক্ৰমণৰ শৃংখলা ভংগ কৰাৰ বাবে টীকাকৰণ কৰাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি মই মানুহক লাহে লাহে আশ্চৰ্যটো আৱিষ্কাৰ কৰা দেখি আনন্দ পাইছো যিটো হৈছে বৈজ্ঞানিক তথ্য আৰু প্ৰমাণ যি টীকাকৰণৰ লাভালাভসমূহ সমৰ্থন কৰে। মই তেওঁলোকৰ সৈতে আন ব্যক্তিৰ বিষয়েও কথা পাতো যিসকলে ঠিক তেওঁলোকৰ দৰে মই প্ৰদান কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা তথ্য-আধাৰিত সহায়তাৰ বাবে নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিছে।

ইয়াৰ উপৰিও, সংখ্যাত শক্তি আছে। এই আদৰ্শ অনুসৰণ কৰি, মই প্ৰতিটো ভ্ৰমণৰ সময়ত গাঁৱৰ বিষয়া যেনে গাওঁবুঢ়া, গ্ৰাম পঞ্চায়ত আদিৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰোঁ। এনে কামৰ দ্বাৰা মই অধিক মানুহৰ ওচৰ চাপিব পাৰো আৰু ক'ভিড-19 ৰ উপযুক্ত আচৰণৰ প্ৰচাৰ আৰু ভেকছিনৰ দ্বিধা হ্ৰাস কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ সমৰ্থন প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰো। তেওঁলোকে মোৰ, মানে সঞ্জীৱনীৰ বিষয়ে ইতিবাচক বাৰ্তা প্ৰচাৰ কৰাত সহায় কৰে। এই বাৰ্তা প্ৰায়ে আন গাঁৱৰ নেতাসকলৰ কাণত পৰে যিয়ে মোক তেওঁলোকৰ সম্প্ৰদায়লৈ স্বাগতম জনায়।

বিভিন্ন ৰাজ্যবিলাক ভ্ৰমণ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা বাবে মই মোৰ জ্ঞানবোৰ ভাগ-বতৰা কৰাৰ সুযোগ পাইছো যি মোৰ দলটোক নিৰ্বাচিত জিলাসমূহত লক্ষ্য কৰি লোৱা সহায় প্ৰদান কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। সংৰক্ষণ ক'ৰ পৰা আহে বুজি লৈ আৰু হিতাধিকাৰীসকলক তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয় সহায়ৰ সৈতে সংযোগ কৰি মই, সঞ্জীৱনী গাড়ীয়ে সমাজৰ সদস্যসকলৰ মাজত জ্ঞানৰ স্তৰ, মনোভাৱ আৰু অনুশীলন উন্নত কৰি সংক্ৰমণৰ শৃংখলা ভাঙিবলৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰো। বৰ্তমানৰ আৰু প্ৰাসঙ্গিক তথ্যৰ সৈতে আপ টু ডেট হৈ থকা বাবে মোক এক বিশ্বাসযোগ্য উৎস হিচাপেও লোৱা হয়, যি আজিৰ বতৰত ক'ভিড-19-ৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। পৰৱৰ্তী কেইমাহমানৰ ভিতৰত মোৰ লক্ষ্য হৈছে 32000000 ৰো অধিক ব্যক্তিৰ ওচৰলৈ যোৱা আৰু তেওঁলোকক সুৰক্ষিত অনুভৱ কৰোৱাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় জ্ঞান-আধাৰিত সহায় প্ৰদান কৰা।

ইন্দোৰ, গুন্টুৰ, দক্ষিণ কানাড়া, নাছিক আৰু অমৃতসৰৰ নিৰ্বাচিত গাওঁসমূহলৈ – মই সোনকালেই আপোনাক লগ পাবলৈ বাট চাই আছোঁ।

তাৰা ৰঘুনাথ,


সমন্বয়ক, সামূহিক বিনিয়োগ,
ইউনাইটেড ৱে’ মুম্বাই
First published: June 10, 2021, 4:34 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি