உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Sanjeevani: কোৰোণাৰ টিকাকৰণ সকলোৰে বাবে উপলব্ধ, ইয়াৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু সমুখৰ পথ...

    Sanjeevani: কোৰোণাৰ টিকাকৰণ সকলোৰে বাবে উপলব্ধ, ইয়াৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু সমুখৰ পথ...

    বহুতো ৰাজ্যত ভেকচিনৰ  অভাৱ ঘটিছে আৰু ৪৫-৬০ বছৰ বয়সৰ গ্ৰুপৰ লাখ লাখ লোক এতিয়াও টিকাকৰণৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে।

    বহুতো ৰাজ্যত ভেকচিনৰ  অভাৱ ঘটিছে আৰু ৪৫-৬০ বছৰ বয়সৰ গ্ৰুপৰ লাখ লাখ লোক এতিয়াও টিকাকৰণৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে।

    বহুতো ৰাজ্যত ভেকচিনৰ  অভাৱ ঘটিছে আৰু ৪৫-৬০ বছৰ বয়সৰ গ্ৰুপৰ লাখ লাখ লোক এতিয়াও টিকাকৰণৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে।

    • Share this:
    কোৰোণাৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতবৰ্যই যুঁজি আছে। এই যুঁজত সময় হৈছে অন্যতম মূলবস্তু। ই ভেকচিন নিৰ্মাণ, পৰিবহণ  আৰু বিতৰণৰ গতিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। মানুহৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ আনকি এটা আভাসো প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, আমি প্ৰাপ্তবয়স্ক ভাৰতীয়সকলৰ এক বৃহৎ অংশক টিকাকৰণ কৰিব লাগিব। আৰু দ্ৰুতগতিত কৰিব লাগিব। ইয়াৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ১ মে'ত ১৮ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ সকলো ভাৰতীয় লোকৰ বাবে টিকাকৰণ অভিযান আৰম্ভ কৰে। অৱশ্যে, বহুতো ৰাজ্যত ভেকচিনৰ  অভাৱ ঘটিছে আৰু ৪৫-৬০ বছৰ বয়সৰ গ্ৰুপৰ লাখ লাখ লোক এতিয়াও টিকাকৰণৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে।

    টিকাকৰণ অভিযানৰ সম্প্ৰসাৰণ লেহেমীয়াকৈ আৰম্ভ হৈছিল, বহুতো নতুন ব্যৱহাৰকাৰীয়ে CoWin পঞ্জীয়ন ৱেবছাইটত হোৱা খেলিমেলিৰ বিষয়ে অভিযোগ দিছিল। সেয়া সমাধান হোৱাৰ পিছত ভেকচিন আবেদনকাৰীসকলক নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ, আৰু তেওঁলোকৰ অঞ্চলৰ পিনকোডত উপযুক্ত টীকাকৰণ  শ্লট বিচাৰিবলৈ  নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল। স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰণালৰ তথ্য অনুসৰি ৪ মে’ তাৰিখলৈকে, ১৮-৪৪ বছৰ বয়সৰ গ্রুপৰ প্ৰায় ৬,০০০০০ লোকক টিকাকৰণ  কৰা হৈছিল।

    প্ৰথম আৰু আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা হৈছে, এই ক্ষেত্ৰত এক সু পৰিকল্পিত কাৰ্য্যব্যৱস্থাৰ প্ৰয়োজন আছে। মহাৰাষ্ট্ৰ, কৰ্ণাটক আৰু পঞ্জাৱৰ দৰে ৰাজ্যৰ কোৰোণাৰ সংক্ৰমণ হটস্পট এলেকাত টিকাকৰণ আন সমলৰ কাৰণে বাধ্যতামূলকৰূপে চিহ্নিত কৰা হৈছে, আৰু যি বিশেষ সহায়ৰ প্ৰয়োজন আছে। এনে ঠাইৰ জনসাধাৰণক যিমান সম্ভৱ সোনকালে কোভিড-19-ৰ বিৰুদ্ধে টীকাকৰণ  কৰিবলৈ শিক্ষিত আৰু সবল কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে। ভাৰতৰ ভেকচিন নিৰ্মাতা, Serum Institute of India আৰু Bharat Biotech-এ শেহতীয়াকৈ অনুমোদিত ৰাছিয়াত নিৰ্মিত Sputnik V-ৰ উপৰিও এই মুহূৰ্তত ব্যৱহৃত আন দুটা ভেকচিন ক্ৰমে, Covishield আৰু Covaxin ৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰাৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে।

    ক'ভিড-19 মহামাৰীৰ বাবে সামূহিক উদ্দেশ্যৰ এক নতুন চেতনা আৰু ইয়াৰ ফলত হোৱা উত্থান-পতন দূৰ কৰাৰ বাবে মনোনিৱেশ কৰা প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰয়োজন আছে। ইয়াৰ ৰক্তক্ষয়ী বিস্তাৰ আৰু নিৰন্তৰ কাহিনীৰ জৰিয়তে এইটো সম্পূৰ্ণ স্পষ্ট হৈ পৰিছে যে, যদি আমি এই সমস্যা সমাধানৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতা আগনবঢ়াও, তেন্তে এই ৰোগটোৱে অধিক ক্ষতি কৰিব।

    (আমি Network18 Sanjeevani – A Shot Of Life, যি হৈছে Federal Bank-ৰ এক CSR উদ্যোগ। কোভিড-19ৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ টিকাকৰণ আৰু সজাগতা অভিযানৰ সৈতে আমি কাম কৰি আছো। অধিক আপডেটৰ বাবে আমাক ফলো কৰক, আৰু ভাৰতৰ স্বাস্থ্য আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ বাবে এক অৱস্থান গ্ৰহণ কৰক।)
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: