• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ৰেপো ৰেট বৃদ্ধি: সূতৰ হাৰ বৃদ্ধিৰ ফলত এফালে দুখ আৰু আনফালে সুখ, কিয় জানক

ৰেপো ৰেট বৃদ্ধি: সূতৰ হাৰ বৃদ্ধিৰ ফলত এফালে দুখ আৰু আনফালে সুখ, কিয় জানক

আৰবিআইয়ে মে' মাহৰ পৰা ৰেপো ৰেট বৃদ্ধি কৰা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু এতিয়ালৈকে মুঠ ২২৫ বেছিছ পইণ্ট বৃদ্ধি কৰিছে

আৰবিআইয়ে মে' মাহৰ পৰা ৰেপো ৰেট বৃদ্ধি কৰা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু এতিয়ালৈকে মুঠ ২২৫ বেছিছ পইণ্ট বৃদ্ধি কৰিছে

আৰবিআইয়ে মে' মাহৰ পৰা ৰেপো ৰেট বৃদ্ধি কৰা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু এতিয়ালৈকে মুঠ ২২৫ বেছিছ পইণ্ট বৃদ্ধি কৰিছে

  • Share this:
ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে বুধবাৰে সুতৰ হাৰ ৩৫ বেছিছ পইণ্ট বৃদ্ধি কৰি ৬.২৫ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। এইটো আগষ্ট ২০১৮ ৰ পিছত সৰ্বাধিক ৰেপো ৰেট। আৰবিআইয়ে মে' মাহৰ পৰা ৰেপো ৰেট বৃদ্ধি কৰা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু এতিয়ালৈকে মুঠ ২২৫ বেছিছ পইণ্ট বৃদ্ধি কৰিছে। ২২৫ বেছিছ পইণ্টৰ অৰ্থ হৈছে যে সূতৰ হাৰ ২.২৫ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে।
এইটোৱে ঋণ লোৱা গ্ৰাহকসকলৰ ওপৰত বিত্তীয় বোজা যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰিছে। যিসকলে ঋণ লৈ ঘৰ, গাড়ী বা অন্যান্য সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিছিল তেওঁলোকে অধিক ইএমআই পৰিশোধ কৰিব লাগিব। বেংকবোৰে এতিয়ালৈকে আৰবিআইৰ দ্বাৰা ৰেপো ৰেটৰ ১৯০ বেছিছ পইণ্ট বৃদ্ধি গ্ৰাহকসকলক প্ৰদান কৰিছে। অৱশ্যে, বিশেষজ্ঞসকলে বিশ্বাস কৰে যে ঋণৰ সূতৰ হাৰ ইতিমধ্যে ১৩ বছৰৰ সৰ্বোচ্চ স্তৰত আছে, সেয়েহে আশা কৰা হৈছে যে বেংকবোৰে সূতৰ হাৰ আৰু বৃদ্ধি নকৰিব।

ইএমআই কিমান বৃদ্ধি হ'ব?

যদি বেংকবোৰে এই ইএমআই বৃদ্ধি কৰে আৰু আৰ.বি.আই.-ৰ দ্বাৰা বৃদ্ধি কৰা ৰেপো হাৰ গ্ৰাহকলৈ স্থানান্তৰ কৰে, তেনেহ'লে সূত ০.৩৫ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব। যদি আপুনি এইটো এটা উদাহৰণৰ সৈতে বুজি পাইছে, তেন্তে ধৰি লওক আপুনি ২০ বছৰৰ বাবে ৩০০০০০০ টকাৰ ঋণ লৈছে। ইয়াৰ ওপৰত, আপুনি এতিয়ালৈকে ৮.৫ শতাংশ হাৰত ২৬,০৩৫ টকাৰ ইএমআই পৰিশোধ কৰি আছিল। একে সময়তে, এই বৃদ্ধিৰ পিছত, আপুনি ৮.৮৫ শতাংশ হাৰত সূত পৰিশোধ কৰিব লাগিব। এতিয়া আপোনাৰ ইএমআই ২৬,৭০৩ টকালৈ বৃদ্ধি হ'ব।

সূতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত জনসাধাৰণৰ মনত সদায় এটা প্ৰশ্ন থাকে যে তেওঁলোকে ইএমআই বৃদ্ধি কৰিব লাগে নে ম্যাদ বৃদ্ধি কৰি তেওঁলোকৰ পকেটৰ ওপৰত বিত্তীয় বোজা হ্ৰাস কৰিব লাগে। বিশেষজ্ঞসকলে বিশ্বাস কৰে যে গ্ৰাহকসকলে বৰ্ধিত ইএমআইৰ সৈতে আগবাঢ়ি যোৱা উচিত। ই তেওঁলোকক দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত লাভান্বিত কৰিব। কাৰ্যকাল বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে, তেওঁলোকৰ ঋণ অতি ব্যয়বহুল হ'ব। কাৰ্যকাল বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে, তেওঁলোকে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ঋণ পৰিশোধ কৰিব লাগিব, যিটো এতিয়া ব্যয়বহুল যেন লগা ইএমআইতকৈ অধিক ব্যয়বহুল হ'ব।

এটা শাখাত সুখৰ পৰিৱেশ

সূতৰ হাৰ বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত এফালে গৃহ ঋণকে ধৰি সকলো প্ৰকাৰৰ ঋণ ব্যয়বহুল হৈ পৰিছে। একে সময়তে বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে ই এক সুখী সুযোগ। বেংকে ঋণৰ ওপৰত সূত বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে এফডি আৰু অন্যান্য সঞ্চয় আৰু বিনিয়োগ আঁচনিৰ ওপৰত সূতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰিব। আগতে, বিনিয়োগকাৰীসকলেও ৰেপো হাৰ বৃদ্ধিৰ সুবিধা লাভ কৰিছিল। বহুতো বেংক আৰু বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠান আছে যিয়ে এফডিৰ সূতৰ হাৰ ৭ শতাংশৰ ওপৰলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। ২ ডিচেম্বৰ লৈকে, এই তালিকাত মুঠ ২৪ টা বেংক আছে, যাৰ ভিতৰত আছে চৰকাৰী, ব্যক্তিগত আৰু বিদেশী বেংক।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি