• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ODOP 2.0 । মোডীয়ে জো বিডেনক দিয়া গুলাবী মীনাকাৰী উপহাৰটো মনত আছেনে? আপুনিও সোনকালে উত্তৰ প্ৰদেশৰ পেট্ৰ'ল পাম্প, বেংকত এইবোৰ ক্ৰয় কৰিব পাৰিব

ODOP 2.0 । মোডীয়ে জো বিডেনক দিয়া গুলাবী মীনাকাৰী উপহাৰটো মনত আছেনে? আপুনিও সোনকালে উত্তৰ প্ৰদেশৰ পেট্ৰ'ল পাম্প, বেংকত এইবোৰ ক্ৰয় কৰিব পাৰিব

উত্তৰ প্ৰদেশে গুলাবী মীনাকাৰীৰ এটা কাফলিংক আৰু ব্ৰোচ ছেট সৃষ্টি কৰিছিল যাক মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ জেনেভাত অনুষ্ঠিত জি-৭ সন্মিলনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বিডেনক উপহাৰ দিছিল।

উত্তৰ প্ৰদেশে গুলাবী মীনাকাৰীৰ এটা কাফলিংক আৰু ব্ৰোচ ছেট সৃষ্টি কৰিছিল যাক মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ জেনেভাত অনুষ্ঠিত জি-৭ সন্মিলনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বিডেনক উপহাৰ দিছিল।

উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে এতিয়া ৰাজ্যখনৰ সকলো জিলাতে ক্ৰমান্বয়ে পেট্ৰ'ল পাম্প, ৰে'ল ষ্টেচন আৰু বেংক চৌহদত অ'ডিঅ'পি সামগ্ৰী প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচন (আইঅ'চি), ভাৰতীয় ৰে'ল আৰু বেংকৰ সৈতে চুক্তিবদ্ধ হৈছে।

  • Share this:

প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে জেনেভাৰ জি-৭ সন্মিলনৰ সময়ত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বিডেনক উপহাৰ দিয়া সুন্দৰ গুলাবি মীনাকাৰী কাফলিংক আৰু ব্ৰোচ ছেটটো মনত আছেনে? বাৰাণসীৰ এনে ধৰণৰ সামগ্ৰী এতিয়া উত্তৰ প্ৰদেশৰ জনপ্ৰিয় 'এক জিলা এক সামগ্ৰী' (ODOP) আঁচনিৰ পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ৰ সংস্কৰণৰ মুখ্য আকৰ্ষণ হৈ পৰিছে।


অতিৰিক্ত মুখ্য সচিব (তথ্য, এমএছএমই) নৱনীত চেহগলে লক্ষ্ণৌত নিউজ18ক কয় যে উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে এতিয়া ৰাজ্যখনৰ সকলো জিলাতে ক্ৰমান্বয়ে পেট্ৰ'ল পাম্প, ৰে'ল ষ্টেচন আৰু বেংক চৌহদত অ'ডিঅ'পি সামগ্ৰী প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচন (আইঅ'চি), ভাৰতীয় ৰে'ল আৰু বেংকৰ সৈতে চুক্তিবদ্ধ হৈছে।


চেহগলে নিউজ১৮ক কয় যে, "আইঅ'চিয়ে আমাক পেট্ৰ'ল পাম্পত ঠাই দিবলৈ সাজু আৰু ৰে'ল ষ্টেচনত এখন অ'ডিঅ'পি বিপণী থাকিব য'ত আমাৰ কাৰিকৰসকল বহিব। একেই প্ৰস্তাৱ সকলো বেংকলৈ গৈ আছে"। তদুপৰি, তেওঁ কয় যে মধ্য প্ৰদেশে আঁচনিখনৰ প্ৰতিলিপি কৰিছে আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশৰ এটা দলে ইয়াৰ বাবে উত্তৰ প্ৰদেশ ভ্ৰমণ কৰিছে।




আঁচনিখনত বহুতো জিলাত অতিৰিক্ত সামগ্ৰী যোগ দিয়াৰ বাবে আঁচনিখন উন্নত কৰা হৈছে। কিয়নো উত্তৰ প্ৰদেশত দেখা গৈছে যে বহু ক্ষেত্ৰত, এখন জিলা কমেও দুটা স্থানীয় সামগ্ৰীৰ বাবে বিখ্যাত। গুলাবী মীনাকাৰী বাৰাণসীৰ বাবে অ'ডিঅ'পি আঁচনিত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱা শেহতীয়া সামগ্ৰী আছিল।



নৱনীত চেহগলে ব্যাখ্যা কৰি কয় যে, "বাৰাণসীত গুলাবী মীনাকাৰী বেনাৰসী শাৰীৰ দৰেই জনপ্ৰিয়। কাশীৰ শিল্পীসকলে এই কলা ৰূপটো জীয়াই ৰাখিবলৈ প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি পৰিশ্ৰম কৰি আহিছে য'ত বিশুদ্ধ ৰূপৰ টুকুৰা এটা আধাৰ ৰূপত গঢ়ি তোলা হয় আৰু বাছনি কৰা ডিজাইনটো ধাতুৰ ওপৰত এম্বোচ কৰা হয়, আৰু তাৰ পিছত চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ মীনা তেওঁলোকে গ্লাছৰ সৈতে এক আকৰ্ষণীয় প্ৰাকৃতিক আনাৰ্দানা আঠামিৰে মিহলি কৰা হয়। তাৰ পিছত ইয়াক এক স্বচ্ছ ৰঙৰ পেচ্ছলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিবলৈ বৰ্খাস্ত কৰা হয়"।




উত্তৰ প্ৰদেশে গুলাবী মীনাকাৰীৰ এটা কাফলিংক আৰু ব্ৰোচ ছেট সৃষ্টি কৰিছিল যাক মোদীয়ে বিশ্বৰ আন নেতাসকলক উপহাৰ দিয়া অন্যান্য অ'ডিঅ'পি সামগ্ৰীৰ দৰে শেহতীয়াকৈ জেনেভাত অনুষ্ঠিত জি-৭ সন্মিলনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বিডেনক উপহাৰ দিছিল। গুলাবি মীনাকাৰীৰ মোটিফবোৰত গুলপীয়া ৰং (গুলাবী) ব্যৱহাৰ কৰা হয় যিয়ে ইয়াৰ নাম শিল্পক স্বকীয় বৈশিষ্ট্য প্ৰদান কৰে।


আঁচনিখনৰ পৰিসৰ সম্প্ৰসাৰণৰ অংশ হিচাপে, উত্তৰ প্ৰদেশৰ ৭৫ খন জিলাৰ ভিতৰত প্ৰায় ৩৬ খন জিলাত, এতিয়া এটা অতিৰিক্ত সামগ্ৰী যোগ কৰা হৈছে; কিয়নো বহুতো জিলাত স্থানীয় বিশেষত্ব হিচাপে প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ একাধিক সামগ্ৰী আছে। আলিগড়ৰ দৰে, লক আৰু হাৰ্ডৱেৰৰ উপৰিও, তালিকাত ধাতুৰ হস্তশিল্প যোগ কৰা হৈছিল; বৰেলীত, জৰি-জাৰডোজি সামগ্ৰীৰ উপৰিও সোণৰ উদ্যোগ যোগ কৰা হৈছিল; মথুৰাত, চেনিটাৰী ফিটিংছৰ মূল সামগ্ৰীৰ উপৰিও ঠাকুৰ জী (ভগৱান কৃষ্ণা) আৰু শ্ৰীংগৰ ভাস্কৰ্যৰ পোছাক যোগ কৰা হৈছিল, আৰু জৰি পেচৱৰ্কৰ উপৰিও ৰামপুৰৰ বাবে মেন্থে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল।
Published by:Subham Goswami
First published: