• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Relience-এ Covid পীড়িত ৰাজ্যসমূহলৈ দৈনিক 700 টনতকৈ অধিক অক্সিজেনৰ যোগান বৃদ্ধি কৰিছে

Relience-এ Covid পীড়িত ৰাজ্যসমূহলৈ দৈনিক 700 টনতকৈ অধিক অক্সিজেনৰ যোগান বৃদ্ধি কৰিছে

নীতা আম্বানী–মুকেশ আম্বানী (ফাইল ফটো)

নীতা আম্বানী–মুকেশ আম্বানী (ফাইল ফটো)

গুজৰাটত কোম্পানীটোৰ জামনগৰ শোধনাগাৰসমূহে প্ৰথমতে 100 টন চিকিৎসাগ্ৰেড অক্সিজেন উৎপাদন কৰিছিল, যাক দ্ৰুততাৰে 700 টনলৈকে বৃদ্ধি কৰা হৈছে, বিষয়টো সম্পৰ্কে অৱগত লোকসকলে কয়।

  • Share this:
উদ্যোগপতি মুকেশ আম্বানীৰ ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডে ইয়াৰ জামনগৰ তেল শোধনাগাৰসমূহত উৎপাদনৰ পৰিৱৰ্তন কৰি প্ৰতিদিনে 700 টনতকৈও অধিক চিকিৎসা-গ্ৰেড অক্সিজেন উৎপাদন কৰিছে যিটো চিঅ'ভিআইডি-19ৰ দ্বাৰা বেয়াকৈ প্ৰভাৱিত ৰাজ্যসমূহক বিনামূলীয়াকৈ যোগান ধৰা হৈছে, সূত্ৰই জনায়।

গুজৰাটত কোম্পানীটোৰ জামনগৰ শোধনাগাৰসমূহে প্ৰথমতে 100 টন চিকিৎসা-গ্ৰেড অক্সিজেন উৎপাদন কৰিছিল, যাক দ্ৰুততাৰে 700 টনলৈকে বৃদ্ধি কৰা হৈছে, বিষয়টো সম্পৰ্কে অৱগত লোকসকলে কয়। গুজৰাট, মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু মধ্য প্ৰদেশৰ দৰে ৰাজ্যলৈ কৰা যোগানবোৰে প্ৰতিদিনে 70,000 ৰো অধিক গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ ৰোগীক সকাহ প্ৰদান কৰিব।

কোম্পানীটোৱে চিকিৎসা-শ্ৰেণীৰ অক্সিজেন উৎপাদন ক্ষমতা 1,000 টনলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে, সূত্ৰই কৈছিল, সময়সীমা নিদিয়াকৈ। মন্তব্যৰ বাবে কোম্পানীলৈ প্ৰেৰণ কৰা এটা ই-মেইলৰ উত্তৰ দিয়া হোৱা নাই। চিকিৎসা-শ্ৰেণীৰ অক্সিজেন জামনগৰ শোধনাগাৰত উৎপাদন কৰা সামগ্ৰী নহয়, যি খাৰুৱা তেলক ডিজেল, পেট্ৰ'ল আৰু জেট ইন্ধনৰ দৰে সামগ্ৰীলৈ ৰূপান্তৰ কৰে। কিন্তু কৰোনাভাইৰাছৰ ক্ষেত্ৰত দ্ৰুত বৃদ্ধিৰ ফলত অক্সিজেনৰ চাহিদা বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে, ৰিলায়েন্সে চিকিৎসা-শ্ৰেণীৰ অক্সিজেন উৎপাদন আৰু যোগান ধৰাৰ বাবে সঁজুলি স্থাপন আৰু প্ৰক্ৰিয়া স্থাপন কৰিছে। সূত্ৰসমূহে কৈছিল যে চিকিৎসা-শ্ৰেণীৰ অক্সিজেন উৎপাদনৰ বাবে ঔদ্যোগিক অক্সিজেন ৰখা হৈছে।

"প্ৰতিদিনে সমগ্ৰ ভাৰতৰ ৰাজ্যসমূহলৈ প্ৰায় ৭০০ টন অক্সিজেন যোগান ধৰা হৈছে। ই দৈনিক ৭০,০০০ ৰো অধিক গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ ৰোগীক সকাহ প্ৰদান কৰিব," এজন ব্যক্তিয়ে কয়। বিয়োগ 183 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছত বিশেষ টেংকাৰত পৰিবহনকে ধৰি অক্সিজেনৰ সমগ্ৰ যোগান ৰাজ্য চৰকাৰবোৰক কোনো খৰচ নকৰাকৈ কৰা হয়, সূত্ৰই কয় যে এইটো কোম্পানীৰ চিএছআৰ পদক্ষেপৰ এটা অংশ আছিল।
সম্পৰ্কিত বাতৰি

ৰাজ্যিক মালিকানাধীন ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচন (আইঅ'চি) আৰু ভাৰত পেট্ৰ'লিয়াম কৰ্পোৰেচন লিমিটেডেও তেওঁলোকৰ শোধনাগাৰত উৎপাদিত অক্সিজেনৰ পৰিৱৰ্তন আৰম্ভ কৰিছে যাতে চিঅ'ভিআইডি-19-ৰ দ্বাৰা আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা ৰাজ্যবোৰত চিকিৎসা অক্সিজেনৰ উপলব্ধতাৰ পৰিপূৰক হয়। আইঅচিয়ে সোমবাৰে কৈছিল যে ই "দিল্লী, হাৰিয়ানা আৰু পঞ্জাৱৰ বিভিন্ন চিকিৎসালয়লৈ কোনো খৰচ নকৰাকৈ ১৫০ টন অক্সিজেনৰ যোগান আৰম্ভ কৰিছে।"

পৃথকে, বিপিচিএল-এ কৈছিল যে ই কোনো ব্যয় নকৰাকৈ 100 টন অক্সিজেন যোগান আৰম্ভ কৰিছে। তেল শোধনাগাৰবোৰে নাইট্ৰজেন উৎপাদনৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত বায়ু-পৃথকীকৰণ প্ৰকল্পত সীমিত পৰিমাণৰ ঔদ্যোগিক অক্সিজেন উৎপাদন কৰিব পাৰে। কাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ দৰে অন্যান্য গেছ ঘঁহি লে ইয়াক 99.9 শতাংশ বিশুদ্ধতাৰ সৈতে চিকিৎসা-ব্যৱহাৰ অক্সিজেনলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব পাৰে। গুজৰাট ক্ৰিকেট এছ'চিয়েশ্যনৰ উপ-সভাপতি তথা ৰিলায়েন্সৰ প্ৰচাৰকসকলৰ ঘনিষ্ঠ সহযোগী ধনৰাজ নাথৱানীয়ে মঙলবাৰে এক টুইটযোগে কয়: "ৰিলায়েন্স জামনগৰে দৈনিক ভিত্তিত ৪০০ টন oxygen যোগান ধৰিছে। ই গুজৰাটৰ প্ৰতি আমাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰদৰ্শন কৰে।"

ৰিলায়েন্সে গুজৰাটৰ জামনগৰত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ তেল শোধন কমপ্লেক্স পৰিচালনা কৰে। সূত্ৰসমূহে কৈছিল যে চিকিৎসা-শ্ৰেণীৰ অক্সিজেনৰ যোগান হৈছে চলিত মহামাৰীত সকাহ প্ৰদান কৰাৰ বাবে ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ আৰু ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনৰ আন এক পদক্ষেপ। ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনে বৃহন্মুম্বাই পৌৰ নিগমৰ (বিএমচি) সহযোগত মুম্বাইত দেশৰ প্ৰথমখন চিঅ'ভিআইডি চিকিৎসালয় স্থাপন কৰিছিল। 100 বিচনাযুক্ত চিকিৎসালয়খন মাত্ৰ দুসপ্তাহৰ ভিতৰত স্থাপন কৰা হৈছিল, যাক সোনকালেই 250 খন বিচনালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। ৰিলায়েন্সে মহাৰাষ্ট্ৰৰ লোধিভালিত এটা সম্পূৰ্ণ সজ্জিত বিচ্ছিন্নতা সুবিধাও নিৰ্মাণ কৰে আৰু ইয়াক জিলা কৰ্তৃপক্ষক হস্তান্তৰ কৰে।

ইয়াৰ উপৰিও, ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনে মুম্বাইৰ স্পন্দন হোলিষ্টিক মাদাৰ-এণ্ড-চাইল্ড কেয়াৰ হস্পিটেলত সন্দেহযুক্ত ৰোগীসকলৰ বাবে এক সংৰক্ষণ ৱাৰ্ড স্থাপনত সমৰ্থন জনাইছিল। ই দিল্লীৰ চৰ্দাৰ পেটেল কোভিড-19 কেয়াৰ চেণ্টাৰত ডিজিটেল আৰু চিকিৎসা আন্তঃগাঁথনিকো সমৰ্থন কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, ছাৰ এইচএন ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচন হস্পিটেলে বিএমচিৰ সহযোগত মুম্বাইৰ এইচবিটি ট্ৰমা হস্পিটেলত এক বিশেষ 10 বিচনাযুক্ত ডায়েলাইচিছ কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰে। ছাৰ এইচএন ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচন হস্পিটেল হৈছে আইচিএমআৰ-ৰ দ্বাৰা চিনাক্ত কৰা মহাৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰথম প্ৰতিষ্ঠান যি প্লাজমা থেৰাপীৰ কাৰ্যকাৰীতা মূল্যাঙ্কন কৰাৰ বাবে এক বহু-কেন্দ্ৰিক নিদানিক পৰীক্ষণৰ অংশ আছিল।

ৰিলায়েন্সে ভাৰতৰ স্বাস্থ্য আৰু ফ্ৰণ্টলাইন কৰ্মীসকলৰ বাবে প্ৰতিদিনে 1,00,000 পিপিই আৰু ফেচ মাস্ক প্ৰস্তুত কৰে। যোৱা বছৰ দেশজুৰি লকডাউনৰ সময়ত জৰুৰীকালীন সেৱাসমূহ নিৰৱচ্ছিন্ন ৰাখিবলৈ, ৰিলায়েন্সে 5.5 লাখ লিটাৰৰ অধিক বিনামূলীয়া ইন্ধন প্ৰদান কৰিছিল, যি 18 খন ৰাজ্যৰ 249 খন জিলাত 14,000 ৰো অধিক এম্বুলেন্সসমৰ্থন কৰিছিল। ৰিলায়েন্স লাইফ চাইন্সে কাৰ্যকৰী পৰীক্ষাৰ বাবে পৰীক্ষামূলক কিট আৰু ব্যৱহাৰযোগ্য সামগ্ৰী প্ৰদান কৰি আছে, যি ভাৰতৰ পৰীক্ষা ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। লকডাউনৰ সময়ত প্রান্তিক আৰু কম সম্পদ থকা সম্প্ৰদায়বোৰক সমৰ্থন কৰিবলৈ, ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনে মিছন আন্না সেৱা আৰম্ভ কৰে, যি হৈছে বিশ্বৰ যিকোনো স্থানত এক কৰ্পোৰেট ফাউণ্ডেচনৰ দ্বাৰা গ্ৰহণ কৰা সৰ্ববৃহৎ আহাৰ বিতৰণ কাৰ্যসূচী।
First published: