কোৰোণা চিকিৎসাৰ বাবে Reliance Foundationৰ বৃহৎ পদক্ষেপ, মুম্বাইত ৮৭৫খন বিচনাৰ ব্যৱস্থা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 27, 2021, 3:25 PM IST
কোৰোণা চিকিৎসাৰ বাবে Reliance Foundationৰ বৃহৎ পদক্ষেপ, মুম্বাইত ৮৭৫খন বিচনাৰ ব্যৱস্থা
ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনে ৱৰ্লিত ৬৫০খন বিচনাযুক্ত কোভিড কেয়াৰৰ ব্যৱস্থা কৰিছে।

ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনে ৱৰ্লিত ৬৫০খন বিচনাযুক্ত কোভিড কেয়াৰৰ ব্যৱস্থা কৰিছে।

  • Share this:
ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনে (Reliance Foundation) কোৰোণা ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে চলি থকা যুঁজত গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। ইয়াৰ অধীনত ফাউণ্ডেচনে মুম্বাইত কোৰোণা ৰোগীসকলৰ বাবে ৮৭৫খন বিছনা প্ৰদান কৰিছে। লগতে ১০০খন নতুন আইচিইউ বিচনা (ICU Beds) প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া ক্লাবৰ (NSIC) সকলো কোৰোণা ৰোগীক ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনৰ সহযোগত বিনামূলীয়াকৈ চিকিৎসা কৰা হৈছে। তদুপৰি, ছেভেন হিলছ (Seven Hills)ৰ কোভিড ৰোগীসকলকো বিনামূলীয়াকৈ চিকিৎসা কৰা হৈছে। ৰিলায়েন্সে ছেভেন হিলছ হস্পিটেলত (Seven Hills Hospital) ৪৫খন আইচিইউ বিচনা প্ৰদান কৰিছে।

Trident Hotel, BKCত ১০০ খন বিচনাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে
ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনে ৱৰ্লিত ৬৫০খন বিচনাযুক্ত কোভিড কেয়াৰৰ ব্যৱস্থা কৰিছে। আনহাতে, ট্ৰাইডেণ্ট হোটেল (Trident Hotel) আৰু বিকেচি (BKC)ত ১০০খন বিচনা প্ৰদান কৰিছে। ইয়াৰ উপৰি, মুম্বাইৰ ছাৰ এইচ এন ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচন হাস্পতালত (Sir HN Reliance Foundation Hospital) প্ৰায় ৮৭৫খন বিচনাৰ ব্যৱস্থা কৰা হ'ব। ইয়াত ১৪৫খন আইচিইউ বিচনাৰ সৈতে এনএছচিআই, ছেভেন হিলছ হাস্পতাল আৰু বিকেচিত অৱস্থিত ট্ৰাইডেণ্টৰ বিচনা অন্তৰ্ভুক্ত আছে। ৰিলায়েন্সে কৈছে যে তেওঁলোকে কোৰোণা মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰ আৰু বিএমচিৰ সহযোগত এই পদক্ষেপ লৈছে।

ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া ক্লাবত ৬৫০ খন বিচনাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে
ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনে কৈছে যে ইয়াৰ ছাৰ এইচ এন ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচন চিকিৎসালয়ে ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া ক্লাবত ৬৫০খন বিচনা প্ৰদান কৰিব। ইয়াত আইচিইউ বিচনাও অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব, যি ১৫ মে'ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব। ছাৰ এইচ এন ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচন হাস্পতালে ১ মে'ৰ পৰা ৫৫০খন বিচনাযুক্ত ৱাৰ্ডৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিব, যিটো বৰ্তমান কাৰ্যক্ষম হৈ আছে। ফাউণ্ডেচনে কৈছে যে কোৰোণা ৰোগীসকলৰ যত্নৰ বাবে ৫০০ৰো অধিক চিকিৎসক, নাৰ্ছ আৰু অনা-চিকিৎসা কৰ্মচাৰী দল উপলব্ধ হ'ব। ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনে ইয়াৰ ব্যয় বহন কৰিব।

ৰিলায়েন্সৰ অক্সিজেন আগমনে মুম্বাইক কিছু সকাহ দিয়ে
মহাৰাষ্ট্ৰলৈ প্ৰতিদিনে অহা ৬০,০০০ৰো অধিক নতুন কোৰোণা পজিটিভ ঘটনাৰ ফলত অক্সিজেনৰ অভাৱ হৈছে। ৰিলায়েন্সৰ প্ৰচেষ্টাই মুম্বাইলৈ কিছু সকাহ আনিছে। দৰাচলতে, ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে গুজৰাটৰ জামনগৰৰ পৰা মুম্বাইলৈ তিনিখন অক্সিজেন টেংকাৰ প্ৰেৰণ কৰিছে। তিনিখন টেংকাৰ অক্সিজেন এক্সপ্ৰেছৰ জৰিয়তে মুম্বাইৰ কালাম্বোলি ষ্টেচনত উপস্থিত হৈছিল। তিনিখন টেংকাৰৰ সহায়ত ৪৪টন অক্সিজেন বিতৰণ কৰা হৈছে। মুম্বাইত অক্সিজেনৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈ থকাৰ বাবে ৰোগী আৰু চিকিৎসালয়সমূহৰ বাবে এইটো এটা ডাঙৰ সকাহ।

'দেশ আৰু দেশবাসীক সহায় কৰিবলৈ যথাসম্ভৱ সহায় আগবঢ়াম'
ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেশ্যনৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু অধ্যক্ষ নীতা আম্বানীয়ে (Nita Ambani) কয় যে ফাউণ্ডেচন সদায় দেশৰ সেৱা কৰিবলৈ সাজু। কোৰোণা মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে কৰা যুঁজত দেশক সহায় কৰাটো আমাৰ দায়িত্ব। আমাৰ চিকিৎসক আৰু স্বাস্থ্য কৰ্মীসকলে ভাগৰ নোহোৱাকৈ দিন-ৰাতি দৰিদ্ৰ লোকসকলক চিকিৎসা সুবিধা প্ৰদান কৰি আছে। কেৱল মহাৰাষ্ট্ৰই নহয়, আমি গুজৰাট, দিল্লী, মধ্য প্ৰদেশ, ৰাজস্থান, উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু দমন-দিউ আৰু নগৰ হাভেলীলৈ দৈনিক ৭০০ মেট্ৰিক টন অক্সিজেন প্ৰদান কৰি আছো। তদুপৰি, অক্সিজেন যোগানৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। আমি দেশ আৰু দেশবাসীক সহায় কৰিবলৈ যথাসম্ভৱ চেষ্টা কৰিম। যোৱা বছৰ, ৰিলায়েন্স ফাউণ্ডেচনে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ খাদ্য বিতৰণ কাৰ্যসূচী 'অন্ন সেৱা' আৰম্ভ কৰিছিল। ইয়াৰ অধীনত, ৫.৫ নিযুত লোকক খাদ্য প্ৰদান কৰা হৈছিল।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: April 27, 2021, 3:25 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি