• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ৰিজাৰ্ভ বেংকে বৃদ্ধি কৰিলে ৰেপো ৰেট; প্ৰভাৱ পৰিব আপোনাৰ ব্যক্তিগত লোন, কাৰ লোন আৰু গৃহ লোনৰ EMIত

ৰিজাৰ্ভ বেংকে বৃদ্ধি কৰিলে ৰেপো ৰেট; প্ৰভাৱ পৰিব আপোনাৰ ব্যক্তিগত লোন, কাৰ লোন আৰু গৃহ লোনৰ EMIত

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে ইয়াৰ বেঞ্চমাৰ্ক মে’ মাহৰ পৰা এতিয়ালৈ ১.৯০ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। ৰেপো ৰেট বৃদ্ধিয়ে ৰেপো-ৰেট সংযোজিত গৃহ ঋণ আৰু ব্যক্তিগত ঋণৰ সূতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰিব।

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে ইয়াৰ বেঞ্চমাৰ্ক মে’ মাহৰ পৰা এতিয়ালৈ ১.৯০ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। ৰেপো ৰেট বৃদ্ধিয়ে ৰেপো-ৰেট সংযোজিত গৃহ ঋণ আৰু ব্যক্তিগত ঋণৰ সূতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰিব।

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে ইয়াৰ বেঞ্চমাৰ্ক মে’ মাহৰ পৰা এতিয়ালৈ ১.৯০ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। ৰেপো ৰেট বৃদ্ধিয়ে ৰেপো-ৰেট সংযোজিত গৃহ ঋণ আৰু ব্যক্তিগত ঋণৰ সূতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰিব।

  • Share this:
ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক চমুকৈ RBIয়ে ইয়াৰ ৰেপো ৰেট ৫০ বিপিএছৰ পৰা ৫.৯ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। এই বৃদ্ধিয়ে গ্ৰাহকসকলৰ ব্যক্তিগত লোন, ঘৰ লোন, কাৰ লোন আদিৰ EMIত প্ৰভাৱ পেলাব। শেহতীয়াকৈ মে’ত ৪০ সামান্য পইণ্ট বৃদ্ধি পোৱাৰ লগতে জুন, জুলাইত ৪০ সামান্য পইণ্ট বৃদ্ধিৰ পাছতেই চলিত বৰ্ষত চতুৰ্থতম ধাৰাবাহিক ৰেট বৃদ্ধি হৈছে। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে ইয়াৰ বেঞ্চমাৰ্ক মে’ মাহৰ পৰা এতিয়ালৈ ১.৯০ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে।

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ গভৰ্ণৰ শক্তিকান্ত দাসৰ নেতৃত্বত ছয়জনীয়া সদস্যৰ মনীটেৰী পলিচি কমিটি (MPC)য়ে ৰেপো ৰেট বৃদ্ধিৰ সিদ্ধান্ত লৈছে বুলি জানিব পৰা গৈছে।

ৰেপো ৰেট হৈছে সেই হাৰ য'ত ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে বেংক আৰু অন্যান্য বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানসমূহক ধন ধাৰ দিয়ে। উল্লেখনীয় যে, ১ অক্টোবৰ, ২০১৯ৰ পিছত বেংকবোৰে অনুমোদন জনোৱা সৰ্ব-ফ্লোটিং হাৰৰ খুচুৰা ঋণবোৰ এক বাহ্যিক মানদণ্ডৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। বেছিভাগ বেংকৰ বাবে এই বাহ্যিক মানদণ্ড হৈছে ৰেপো ৰেট। ৰেপো ৰেট বৃদ্ধিয়ে ৰেপো-ৰেট সংযোজিত গৃহ ঋণ আৰু ব্যক্তিগত ঋণৰ সূতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰিব। পুঁজি-আধাৰিত ঋণ হাৰৰ প্ৰান্তিক ব্যয় (এমচিএলআৰ) আৰু আধাৰ হাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত গৃহ ঋণো ব্যয়বহুল হ'ব কিয়নো ৰেপো ৰেট বৃদ্ধিৰ পিছত বেংকবোৰৰ ঋণ ব্যয় বৃদ্ধি হ'ব।

ৰেপো হাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত গৃহ ঋণবোৰত বৰ্ধিত আঁচনিৰ হাৰৰ দ্ৰুততম প্ৰেৰণ হ'ব। নতুন গৃহ ঋণ লওঁতাসকললৈ বৰ্ধিত আঁচনিৰ হাৰ প্ৰেৰণ তেওঁলোকৰ বেংকে তেওঁলোকৰ ঋণ নিৰ্দেশনা অনুসৰি নিৰ্ধাৰণ কৰা সূতৰ হাৰ ৰিছেট তাৰিখৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব। বৰ্তমানৰ গৃহ ঋণ লওঁতাসকলৰ বাবে সূতৰ হাৰ তেওঁলোকৰ ঋণদাতাই নিৰ্ধাৰণ কৰা সূত ৰিছেট তাৰিখৰ পৰা বৃদ্ধি কৰা হ'ব। তেতিয়ালৈকে, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ গৃহ ঋণ বিদ্যমান সূতৰ হাৰত পৰিশোধ কৰা অব্যাহত ৰাখিব।

এণ্ড্ৰোমেডা ঋণ আৰু apnapaisa.comৰ কাৰ্যবাহী অধ্যক্ষ ভি স্বামীনাথনে কয় যে, ‘এনে পৰিস্থিতিত, ঋণ লোৱাৰ ব্যয় বৃদ্ধি হ'ব, বেংক আৰু অন্যান্য বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানবোৰক তেওঁলোকৰ ঋণৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰিবলৈ হেঁচা দিব, যাৰ ফলত ইএমআই ব্যয়বহুল হ'ব।’

তেওঁ লগতে কয় যে শেহতীয়া হাৰ বৃদ্ধিৰ সৈতে গৃহ ঋণৰ হাৰ বৃদ্ধি পাব। "গৃহ ঋণ বাছনি কৰা লোকসকলে এনে সময়ত অতি সতৰ্ক আৰু গণনামূলক হ'ব লাগে।"

ইণ্ডিয়া ছোথবীৰ ইণ্টাৰনেচনেল ৰিয়েলটিৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অমিত গোৱেলে কয়, ‘ঘৰ ক্ৰয় কৰোতাৰ দৃষ্টিৰে গৃহ ঋণৰ হাৰ বৰ্তমানেও বছৰি ৯ শতাংশতকৈ কম থাকিব আৰু সিঁহতে এই সুবিধাৰ প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব আৰু বজাৰত অফাৰ আৰু উৎসৱৰ ৰেহাই লাভ কৰি তেওঁলোকৰ ক্ৰয় কৰিব লাগিব।"

গৃহ ঋণ লোৱা ব্যক্তিলৈ পৰামৰ্শ– নতুন আৰু পুৰণি

বিদ্যমান গৃহ ঋণ লওঁতাসকলে তেওঁলোকৰ ঋণদাতাৰ সন্মতিৰ সৈতে ইএমআই বৃদ্ধি বিকল্পটো বাছনি কৰিব লাগে, যেতিয়াই তেওঁলোকৰ সূতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰা হয়। ইএমআই বৃদ্ধি বিকল্প বাছনি কৰাৰ বাবে হোৱা মুঠ সূতৰ ব্যয় ম্যাদ বৃদ্ধিৰ বিকল্পতকৈ কম হ'ব। সীমিত মাহিলী উদ্বৃত্ত থকা ঋণ লওঁতাসকলে ম্যাদ বৃদ্ধিৰ বিকল্পটো বাছনি কৰিব পাৰে কিয়নো তেওঁলোকৰ ইএমআই একে থাকিব।

পৰ্যাপ্ত উদ্বৃত্ত থকা বিদ্যমান গৃহ ঋণ লওঁতাসকলে গৃহ ঋণৰ হাৰ বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ গৃহ ঋণ পূৰ্বপৰিশোধ কৰিব পাৰে। তেওঁলোকে সূতৰ ব্যয়ত অধিক সঞ্চয় সৃষ্টি কৰিবলৈ ম্যাদ হ্ৰাসৰ বিকল্পটো বাছনি কৰা উচিত।

নতুন গৃহ ঋণ লওঁতা আৰু লগতে সীমিত তৰলতা থকা বিদ্যমান সকলে গৃহ সংৰক্ষণ বিকল্প বাছনি কৰিব পাৰে। বহুতো ঋণদাতাই এই গৃহ ঋণ প্ৰকাৰটোক গৃহ সুবিধা ঋণ, সৰ্বাধিক লাভ, সৰ্বাধিক সঞ্চয়কৰ্তা ইত্যাদি হিচাপে চিহ্নিত কৰিছে। এই সুবিধাৰ অধীনত, সঞ্চয় বা চলিত একাউণ্টৰ ৰূপত এটা অভাৰড্ৰাফ্ট একাউণ্ট খোলা হয় য'ত ঋণ লওঁতাই তেওঁৰ অতিৰিক্ত পৰিমাণ পাৰ্ক কৰিব পাৰে আৰু তেওঁৰ বিত্তীয় প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি ইয়াৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰিব পাৰে। গৃহ ঋণৰ সূতৰ উপাদানটো বকেয়া গৃহ ঋণৰ পৰিমাণৰ পৰা সঞ্চয়/চলিত একাউণ্টত ৰখা অতিৰিক্ত পৰিমাণ কৰ্তন কৰাৰ পিছত গণনা কৰা হয়। সেয়েহে, এই সুবিধাই গৃহ ঋণ লওঁতাসকলক তেওঁলোকৰ তৰলতা ত্যাগ নকৰাকৈ পূৰ্ব পৰিশোধ কৰাৰ সুবিধাপ্ৰাপ্ত কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি