உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • মূল্যবৃদ্ধি নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে লৈছে বিশেষ পদক্ষেপ, RBIৰ গৰ্ভনৰ শক্তিকান্ত দাসৰ মতে, শীঘ্ৰে সাধাৰণ জনতাই পাব সকাহ

    মূল্যবৃদ্ধি নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে লৈছে বিশেষ পদক্ষেপ, RBIৰ গৰ্ভনৰ শক্তিকান্ত দাসৰ মতে, শীঘ্ৰে সাধাৰণ জনতাই পাব সকাহ

    চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ চতুৰ্থ ত্ৰিমাসিকৰ পূৰ্বে মুদ্ৰাস্ফীতি ৬ শতাংশৰ স্তৰৰ তললৈ নাযাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া চিএনবিচি জৰীপ সন্দৰ্ভত কৰিলে গুৰুত্বপূৰ্ণ মন্তব্য।

    চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ চতুৰ্থ ত্ৰিমাসিকৰ পূৰ্বে মুদ্ৰাস্ফীতি ৬ শতাংশৰ স্তৰৰ তললৈ নাযাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া চিএনবিচি জৰীপ সন্দৰ্ভত কৰিলে গুৰুত্বপূৰ্ণ মন্তব্য।

    চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ চতুৰ্থ ত্ৰিমাসিকৰ পূৰ্বে মুদ্ৰাস্ফীতি ৬ শতাংশৰ স্তৰৰ তললৈ নাযাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া চিএনবিচি জৰীপ সন্দৰ্ভত কৰিলে গুৰুত্বপূৰ্ণ মন্তব্য।

    • Share this:
    CPIৰ সংখ্যা আঠ বছৰৰ ভিতৰতে সৰ্বোচ্চ ৭.৭৯ শতাংশ স্পৰ্শ কৰাৰ পিছতো, ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ গভৰ্ণৰ শক্তিকান্ত দাসে সোমবাৰে কয় যে, ৰিজাৰ্ভ বেংক আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দেশত মূল্যবৃদ্ধি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ যোৱা কেইমাহমানত কেইবাটাও পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে আৰু এই পদক্ষেপে আগবাঢ়ি যোৱা মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ওপৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পেলাব।

    চিএনবিচি-টিভি18-ৰ সৈতে হোৱা এক সাক্ষাৎকাৰত দাসে কয়, "মুদ্ৰাস্ফীতি নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে আমি বিত্তীয় আৰু মনিটেৰী অথৰিটীৰ মাজত সমন্বিত পদক্ষেপৰ আন এটা পৰ্যায়ত প্ৰৱেশ কৰিছো। আৰবিআইয়ে যোৱা দুই বা তিনি মাহত কেইবাটাও পদক্ষেপ লৈছে। চৰকাৰে ঘেঁহু, বিভিন্ন ধৰণৰ মধ্যস্থতাকাৰী, কেঁচা মাল আৰু লগতে পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ ওপৰত মূল্য নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা হৈছে। এতিয়া, এই সকলোবোৰে একেলগে মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ওপৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পেলাব।"

    চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ চতুৰ্থ ত্ৰিমাসিকৰ পূৰ্বে মুদ্ৰাস্ফীতি ৬ শতাংশৰ স্তৰৰ তললৈ নাযাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া চিএনবিচি জৰীপ সন্দৰ্ভত সোধাপ্ৰশ্নত তেওঁ কয়, "অক্টোবৰলৈ এতিয়াও বহুদিন আছে। আমি কেৱল জুনৰ এমপিচিত ক'ব পাৰো যে মুদ্ৰাস্ফীতিৰ প্ৰক্ষেপণ আগবাঢ়ি যোৱাটো কি হ'ব।"

    গোলকীয় পৰিপ্ৰেক্ষিতত দাসে কয়, "ৰাছিয়া আৰু ব্ৰাজিলৰ বাহিৰে আজিপ্ৰায় প্ৰতিখন দেশতে সূতৰ হাৰ ঋণাত্মক। উন্নত অৰ্থনীতিৰ বাবে মুদ্ৰাস্ফীতিৰ লক্ষ্য হৈছে প্ৰায় ২ শতাংশ। জাপানৰ লগতে আৰু এখন দেশৰ বাহিৰে, সকলো উন্নত অৰ্থনীতিৰ দেশতে মুদ্ৰাস্ফীতি ৭ শতাংশতকৈ অধিক।"
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: