• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণ কাৰ্য ৪০% সম্পূৰ্ণ, ন্যাসৰ অভিযন্তাসকলৰ মতে ২০২৪ চনৰ আৰম্ভণিতে সাজু হ'ব প্ৰথম মহলা

ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণ কাৰ্য ৪০% সম্পূৰ্ণ, ন্যাসৰ অভিযন্তাসকলৰ মতে ২০২৪ চনৰ আৰম্ভণিতে সাজু হ'ব প্ৰথম মহলা

স্থানটোৰ অভিযন্তাসকলে কৈছে যে প্ৰকল্পটোৰ বাবে ব্যৱহৃত মুঠ শিলৰ পৰিমাণৰ ভিতৰত আছে ৮ ৰ পৰা ৯ লাখ ঘনফুট খোদাই কৰা বেলেগ শিল আৰু ৬.৩৭ লাখ ঘনফুট খোদাই নকৰা গ্ৰেনাইট। ৰাম জন্মভূমি ন্যাসে কৈছে যে ৰাজস্থানৰ মাকৰানা পাহাৰৰ পৰা বগা মাৰ্বলবোৰ গৰ্ভগৃহত ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব।

স্থানটোৰ অভিযন্তাসকলে কৈছে যে প্ৰকল্পটোৰ বাবে ব্যৱহৃত মুঠ শিলৰ পৰিমাণৰ ভিতৰত আছে ৮ ৰ পৰা ৯ লাখ ঘনফুট খোদাই কৰা বেলেগ শিল আৰু ৬.৩৭ লাখ ঘনফুট খোদাই নকৰা গ্ৰেনাইট। ৰাম জন্মভূমি ন্যাসে কৈছে যে ৰাজস্থানৰ মাকৰানা পাহাৰৰ পৰা বগা মাৰ্বলবোৰ গৰ্ভগৃহত ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব।

স্থানটোৰ অভিযন্তাসকলে কৈছে যে প্ৰকল্পটোৰ বাবে ব্যৱহৃত মুঠ শিলৰ পৰিমাণৰ ভিতৰত আছে ৮ ৰ পৰা ৯ লাখ ঘনফুট খোদাই কৰা বেলেগ শিল আৰু ৬.৩৭ লাখ ঘনফুট খোদাই নকৰা গ্ৰেনাইট। ৰাম জন্মভূমি ন্যাসে কৈছে যে ৰাজস্থানৰ মাকৰানা পাহাৰৰ পৰা বগা মাৰ্বলবোৰ গৰ্ভগৃহত ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব।

  • Share this:
প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আধাৰশিলা স্থাপন কৰাৰ দুবছৰ পিছত অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰৰ স্থানত নিৰ্মাণ কাৰ্য ইতিমধ্যে ৪০ শতাংশ সম্পূৰ্ণ হৈছে। অভিযন্তাসকলে মন্দিৰৰ প্ৰথম মহলাটো ২০২৪ চনৰ আৰম্ভণিতে সাজু হ'ব বুলি আশা প্ৰকাশ কৰিছে।


ৰাম জন্মভূমি ন্যাসৰ দ্বাৰা নিযুক্ত পাঁচজন তত্বাৱধানকাৰী মুখ্য অভিযন্তাৰ ভিতৰত এজন, জগদীশে কয় যে, "এইটো এটা স্তম্ভমূল নিৰ্মাণ, আৰু সেই কাম দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়িছে। আমি একেসময়তে 'গৰ্ভ গৃহ' বা গৰ্ভগৃহ অঞ্চলৰ পৰা প্ৰকৃত মন্দিৰ নিৰ্মাণ আৰম্ভ কৰিছো। ৰাজস্থানৰ পৰা গুলপীয়া বেলেগ শিল মন্দিৰৰ দেৱালৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে,"


মন্দিৰ ন্যাসে শুক্ৰবাৰে নিৰ্মাণ কাৰ্যৰ অগ্ৰগতিৰ বিষয়ে টুইট কৰে আৰু আনকি ই স্থানটো সংবাদ মাধ্যমৰ বাবে মুকলি কৰিছিল। টুইটত কোৱা হৈছে যে, "শ্ৰী ৰাম জন্মভূমি মন্দিৰৰ ৪০% নিৰ্মাণ কাৰ্য সম্পূৰ্ণ হৈছে। খোদাই কৰা শিলবোৰ মজিয়াত ৰখা হৈছে।"


ঠাইখনত লোৱা ভিডিঅ'বোৰত দেখা গৈছে যে স্তম্ভমূলত ব্যৱহৃত বৃহৎ শিলবোৰ বৃহৎ ক্ৰেইনৰ দ্বাৰা উঠোৱা হৈছিল। বেলেগ শিলৰ কামটো দূৰৰ পৰাও দেখা গৈছিল।


চলিত বৰ্ষৰ জুন মাহত উত্তৰ প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী যোগী আদিত্যনাথে মন্দিৰৰ গৰ্ভগৃহৰ আধাৰশিলা স্থাপনৰ বাবে এক অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰি প্ৰথমখন খোদিত শিল ৰাখিছিল। ২০২৪ চনৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ মাত্ৰ কেইমাহমান আগতে ভক্তসকলৰ বাবে গৰ্ভগৃহটো মুকলি হ'ব।


স্থানটোৰ অভিযন্তাসকলে কৈছে যে প্ৰকল্পটোৰ বাবে ব্যৱহৃত মুঠ শিলৰ পৰিমাণৰ ভিতৰত আছে ৮ ৰ পৰা ৯ লাখ ঘনফুট খোদাই কৰা বেলেগ শিল আৰু ৬.৩৭ লাখ ঘনফুট খোদাই নকৰা গ্ৰেনাইট। ৰাম জন্মভূমি ন্যাসে কৈছে যে ৰাজস্থানৰ মাকৰানা পাহাৰৰ পৰা বগা মাৰ্বলবোৰ গৰ্ভগৃহত ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব।


প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে ২০২০ চনৰ আগষ্টত ভূমিপুজন বা মন্দিৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন অনুষ্ঠানত অংশ গ্ৰহণ কৰিছিল যাৰ পিছত নিৰ্মাণ কাৰ্য আৰম্ভ হৈছিল।


কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহেও ৰাম মন্দিৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন অনুষ্ঠানৰ উদ্দীপনা দিছিল আৰু মূল্যবৃদ্ধি আৰু নিবনুৱাৰ বিৰুদ্ধে দেশজুৰি প্ৰতিবাদৰ সময়ত এনে দিনটোত "ক'লা কাপোৰ" পিন্ধাৰ বাবে কংগ্ৰেছক সমালোচনা কৰিছিল। আদিত্যনাথে "ৰাম ভক্তসকলৰ অনুভূতিক আঘাত কৰিছে" বুলি অভিযোগ কৰি গ্ৰেণ্ড পুৰণি দলৰ পৰা ক্ষমা বিচাৰিছিল।


শ্বাহে প্ৰতিবাদসমূহক কংগ্ৰেছৰ ৰাম মন্দিৰ আৰু "তোষণৰ ৰাজনীতি"ৰ সৈতে সংযুক্ত কৰে, দলটোৱে ২০২০ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে মন্দিৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰাৰ কাৰ্যৰ বিৰুদ্ধে তেওঁলোকৰ প্ৰতিবাদ দেখুৱাবলৈ ইচ্ছাকৃতভাৱে ক'লা পোছাক পিন্ধিবলৈ বাছনি কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে।
Published by:Subham Goswami
First published: