• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • নৱেম্বৰ ৰেলৱেৰ বাবে বিশেষ হ'ব, এই ৰেলখন দেশত প্ৰথমবাৰৰ বাবে চলিব ...

নৱেম্বৰ ৰেলৱেৰ বাবে বিশেষ হ'ব, এই ৰেলখন দেশত প্ৰথমবাৰৰ বাবে চলিব ...

নৱেম্বৰ মাহটো ভাৰতীয় ৰেলৰ বাবে অতি বিশেষ হ'ব। এই মাহত, ৰে'লৱেই এখন নতুন ৰে'ল চলাবলৈ গৈ আছে, যিখন দেশৰ প্ৰথম খন ৰেল হ'ব।

নৱেম্বৰ মাহটো ভাৰতীয় ৰেলৰ বাবে অতি বিশেষ হ'ব। এই মাহত, ৰে'লৱেই এখন নতুন ৰে'ল চলাবলৈ গৈ আছে, যিখন দেশৰ প্ৰথম খন ৰেল হ'ব।

নৱেম্বৰ মাহটো ভাৰতীয় ৰেলৰ বাবে অতি বিশেষ হ'ব। এই মাহত, ৰে'লৱেই এখন নতুন ৰে'ল চলাবলৈ গৈ আছে, যিখন দেশৰ প্ৰথম খন ৰেল হ'ব।

  • Share this:
নৱেম্বৰ মাহটো ভাৰতীয় ৰেলৰ বাবে অতি বিশেষ হ'ব। এই মাহত, ৰে'লৱেই এখন নতুন ৰে'ল চলাবলৈ গৈ আছে, যিখন দেশৰ প্ৰথম খন ৰেল হ'ব। যদিও ইয়াৰ চলমান তাৰিখ এতিয়াও চূড়ান্ত কৰা হোৱা নাই, নিশ্চিতভাৱে সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে যে ইয়াক নৱেম্বৰ মাহত চলোৱা হ'ব। ইয়াৰ উপৰিও, এই মাহত পঞ্চম বন্দে ভাৰত ৰেলখনো চলি আছে।

দেশত অৰ্ধ-বুলেট ৰেলৰ আৰ্হিত, দেশত শীঘ্ৰেই সামগ্ৰী পৰিবহন কৰা হ'ব। ৰেল মন্ত্ৰালয়ে ইয়াৰ বাবে প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰিছে। বন্দে ভাৰতৰ আৰ্হিত, চেন্নাইত মালবাহী ইএমইউ আইচিএফ প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, নৱেম্বৰৰ শেষৰ ফালে প্ৰথম মালবাহী ইএমইউ সাজু হ'ব আৰু ট্ৰেকত ৰখা হ'ব।

মালবাহী ইএমইউ বন্দে ভাৰত ৰেলতকৈ অলপ বেলেগ হ'ব। ৰে'ল মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, বন্দে ভাৰতৰ প্লেটফৰ্মত মালবাহী ইএমইউ নিৰ্মাণ কৰা হ'ব। কিন্তু কোনো খিৰিকী নাথাকিব। অৰ্থাৎ, ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে পেক কৰা হ'ব। ইয়াৰ সকলো প্ৰশিক্ষক বেলেগ হ'ব। ডবাবোৰ বন্দে ভাৰত ৰেলৰ দৰে সংযোগ কৰা নহ'ব। এনেদৰে, বিভিন্ন পাৰ্চেল কোম্পানীয়ে তেওঁলোকৰ ক্ষমতা অনুসৰি বাকচটো ভাড়াত ল'ব পাৰে। একে সময়তে, সামগ্ৰী আনলোড আৰু লোড কৰাৰ বাবে ১৮০০ মিমি স্বয়ংক্ৰিয় স্লাইডিং দুৱাৰ থাকিব। ইয়াত ১৬ টা ডবা থাকিব। যাৰ ক্ষমতা হ'ব ২৬৪ টন। কোচৰ এক বিশেষ তাপমাত্ৰা ৰখা হ'ব, যাতে ফল আৰু পাচলি পৰিবহন কৰিব পাৰি আৰু সেইবোৰ নষ্ট নহ'ব।

নৱেম্বৰত পঞ্চম বন্দে ভাৰত
পঞ্চম বন্দে ভাৰত ৰেলখন ১০ নৱেম্বৰত চলিব। যিয়ে বেংগালুৰু আৰু মহীশূৰক সংযোগ কৰিব। ৰে'ল মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, এই ৰে'লখন চেন্নাই-বেংগালুৰু-মহীশূৰ পথত চলিব। এইখন দক্ষিণ ভাৰতৰ প্ৰথম বন্দে ভাৰত ৰেল হ'ব। বৰ্তমান, চাৰিওখন বন্দে ভাৰত ৰেল উত্তৰ আৰু পশ্চিম ভাৰতত চলি আছে। প্ৰথমখন দিল্লীৰ পৰা বাৰাণসীলৈ, দ্বিতীয়খন দিল্লীৰ পৰা কাটৰালৈ, তৃতীয়খন আহমেদাবাদৰ পৰা মুম্বাইলৈ আৰু চতুৰ্থখন দিল্লীৰ পৰা উনা (হিমাচল প্ৰদেশ)লৈ।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি