• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • কংগ্ৰেছ সভাপতি পদৰ বাবে ৰাহুল গান্ধীয়ে ক'লে 'না', এতিয়া দলৰ নতুন মুৰব্বী কোন হ'ব ?

কংগ্ৰেছ সভাপতি পদৰ বাবে ৰাহুল গান্ধীয়ে ক'লে 'না', এতিয়া দলৰ নতুন মুৰব্বী কোন হ'ব ?

File Photo

File Photo

নিৰ্বাচনৰ সময়ছোৱাত কংগ্ৰেছৰ পৰৱৰ্তী মুৰব্বী কোন হ'ব আৰু দলটো বিভ্ৰান্তিৰ অৱস্থাত আছে সেই বিষয়ে এই মুহূৰ্তত কোনো স্পষ্ট ইংগিত নাই।

  • Share this:
নিৰ্বাচনৰ সময়ছোৱাত কংগ্ৰেছৰ পৰৱৰ্তী মুৰব্বী কোন হ'ব আৰু দলটো বিভ্ৰান্তিৰ অৱস্থাত আছে সেই বিষয়ে এই মুহূৰ্তত কোনো স্পষ্ট ইংগিত নাই। দৰাচলতে, যোৱা লোকসভা নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছৰ পৰাজয়ৰ পিছত ৰাহুল গান্ধীয়ে নৈতিক দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰি সভাপতি পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰে আৰু তেতিয়াৰ পৰা ছোনিয়া গান্ধীয়ে দলটোৰ অন্তৱৰ্তীকালীন সভাপতিৰ দায়িত্ব পালন কৰি আহিছে, কিন্তু এতিয়া ছোনিয়া গান্ধীকে ধৰি বেছিভাগ কংগ্ৰেছ নেতাই ২০২৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ৰাহুল গান্ধীয়ে সভাপতিৰ পদ গ্ৰহণ কৰিব লাগে বুলি মত পোষণ কৰে। অৱশ্যে, ৰাহুল গান্ধীৰ পৰা 'হয়' অপেক্ষা কৰা হৈছে।

এনডিটিভিয়ে ইয়াৰ সূত্ৰৰ উদ্ধৃতি দি কয় যে ৰাহুল গান্ধীক কংগ্ৰেছ সভাপতিৰ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিবলৈ অত্যন্ত অনুপ্ৰাণিত কৰা হৈছিল, কিন্তু কোনো প্ৰচেষ্টাই সফল হোৱা নাছিল। ২০১৯ ৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনৰ বিপৰ্যয়ৰ পিছত পদত্যাগ কৰাৰ পিছত দলৰ সদস্যসকলৰ আবেদন প্ৰত্যাখ্যান কৰি ৰাহুলে তেওঁৰ অনিচ্ছাত অটল হৈ আছে।

ছোনিয়া গান্ধীয়েও তেওঁৰ স্বাস্থ্যজনিত কাৰণ উল্লেখ কৰি পুনৰ দলৰ সভাপতিৰ দায়িত্ব ল'বলৈ অস্বীকাৰ কৰিছে। সূত্ৰই জনোৱা মতে ছোনিয়া গান্ধীৰ সিদ্ধান্তই এতিয়া প্ৰিয়ংকা গান্ধী ভাদ্ৰাৰ প্ৰতি সকলোৰে দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছে কিয়নো ১৩৬ বছৰ পুৰণি সংগঠনটোৰ বেছিভাগ সদস্যই এতিয়াও বিচাৰে যে দলটো গান্ধী পৰিয়ালৰ এজন সদস্যই নেতৃত্ব দিব, কিন্তু এই বছৰৰ উত্তৰ প্ৰদেশ নিৰ্বাচনত প্ৰিয়ংকাৰ ৰেকৰ্ড অতি দুৰ্বল আছিল আৰু ই বহুতৰ মনত আছে।

সহমতৰ অভাৱত, দেওবাৰে (২১ আগষ্ট) আৰম্ভ হোৱা কংগ্ৰেছৰ অধ্যক্ষ নিৰ্বাচনৰ সময়সূচীক লৈ অনিশ্চয়তাৰ ডাৱৰ আছে। দলটোৱে এতিয়ালৈকে এই পদৰ ওপৰত অচলাৱস্থাৰ বিষয়ে আনুষ্ঠানিকভাৱে কোনো মন্তব্য কৰা নাই। "হয়, তেওঁ (ৰাহুল গান্ধী) কৈছে যে তেওঁ আগ্ৰহী নহয়, কিন্তু আমি তেওঁৰ ওপৰত কাম কৰি আছো আৰু তেওঁক দায়িত্ব ল'বলৈ অনুৰোধ জনাইছো," কংগ্ৰেছৰ প্ৰবীণ ভক্ত চৰণ দাসে এনডিটিভিক কয়। তেওঁ আমাক ক'ব লাগিব যে যদি তেওঁ পদটো গ্ৰহণ নকৰে তেন্তে এই চকীখনত কোনে বহিব।"

কংগ্ৰেছ দলে যোৱা কেইবছৰমান ধৰি নেতৃত্বৰ সংকটৰ সন্মুখীন হৈ আহিছে আৰু উচ্চ পৰ্যায়ৰ নেতাসকলে ওলাই যোৱাৰ লগে লগে দলটোৰ ক্ৰমাগত নিৰ্বাচনী পৰাজয়ৰ সৈতে পৰিস্থিতি অধিক অৱনতি ঘটিছে। মাৰ্চ মাহত ছোনিয়া গান্ধীয়ে দলৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ পৰাজয়ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ এখন সভা আহ্বান কৰিছিল, য'ত তেওঁ জ্যেষ্ঠ নেতাসকলক দিয়া ভাষণত ৰাহুল গান্ধী আৰু প্ৰিয়ংকা গান্ধী ভাদ্ৰাৰ সৈতে পদত্যাগ কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল। অৱশ্যে, তেওঁক নিৰ্বাচনলৈকে অব্যাহত ৰাখিবলৈ প্ৰেৰিত কৰা হৈছিল। পৰৱৰ্তী সময়ত, মে মাহত উদয়পুৰত অনুষ্ঠিত দলৰ বৃহৎ সভাত (কংগ্ৰেছ চিন্তন শিবিৰ) কংগ্ৰেছে নতুন মুৰব্বী নিৰ্বাচিত কৰাৰ সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰে আৰু ইয়াৰ ভিন্নমতাবলম্বী দলৰ (জি-২৩) দ্বাৰা আমূল পৰিৱৰ্তনৰ বাবে বৰ্ধিত দাবী নাকচ কৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি