• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ঔষধ, গাখীৰ, পাচলিৰ দৰে সুৰাক অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী হিচাপে ঘোষণা কৰিলে দেশৰ এখন ৰাজ্যই। পিছে কোন ৰাজ্যৰ জনতাই লাভ কৰিলে এই সুখবৰ?

ঔষধ, গাখীৰ, পাচলিৰ দৰে সুৰাক অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী হিচাপে ঘোষণা কৰিলে দেশৰ এখন ৰাজ্যই। পিছে কোন ৰাজ্যৰ জনতাই লাভ কৰিলে এই সুখবৰ?

Source-Google

Source-Google

চৰকাৰে সুৰাৰ প্ৰতি আন ৰাজ্যতকৈ পৃথক দৃষ্টিভংগী গ্ৰহণ কৰা দেখা গৈছে। পঞ্জাৱ চৰকাৰে সুৰাক অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ তালিকা (Essentials list)ত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছে।

  • Share this:
দেশখনত ক’ৰোনা সংক্ৰমণ দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰিছে। দেশখনত অক্সিজেন, বিচনা, ঔষধকে ধৰি বহুতো চিকিৎসা সুবিধাৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হৈছে। ইফালে, পঞ্জাৱ চৰকাৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু বিতৰ্কিত সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।

চৰকাৰে সুৰাৰ প্ৰতি আন ৰাজ্যতকৈ পৃথক দৃষ্টিভংগী গ্ৰহণ কৰা দেখা গৈছে। পঞ্জাৱ চৰকাৰে সুৰাক অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ তালিকা (Essentials list)ত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছে। ইয়াৰ পিছত কাৰফিউৰ সময়ত সুৰাৰ দোকানো খোলা থাকিব আৰু সুৰাৰ প্ৰয়োজন হোৱা লোকসকল ইয়াৰ পৰা ক্ৰয় কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। এবিপি নিউজৰ মতে, পঞ্জাৱ চৰকাৰে সুৰাক অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ তালিকাত ৰাখিছে। চৰকাৰৰ সিদ্ধান্তৰ পিছত মিনি লকডাউনৰ সময়ত সুৰাৰ বিপনীসমূহ খোলা হ'ব। পঞ্জাৱ চৰকাৰে এই সন্দৰ্ভত মঙলবাৰে দুপৰীয়া জাননী জাৰি কৰিছিল। অৱশ্যে, অধিসূচনাত পলম হোৱাৰ বাবে, এদিন পিছত বিপনীসমূহ খোলা আৰম্ভ হয়।

পঞ্জাৱ চৰকাৰে ক’ৰনা সংক্ৰমণৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ ১৫ মে’লৈকে লকডাউন ঘোষণা কৰিছিল। লকডাউনৰ সময়ত প্ৰয়োজনীয় সেৱাসমূহ সকাহ দিয়া হৈছিল। ২ মে'ত লকডাউন ঘোষণা কৰা হৈছিল যেতিয়া সুৰাৰ বিপনীকে ধৰি অপ্ৰয়োজনীয় দোকান খোলাৰ অনুমতি দিয়া হোৱা নাছিল। লকডাউন ঘোষণা কৰাৰ সময়ত কেৱল ঔষধ, গাখীৰ, পাচলি, মাংস আদিৰ দৰে অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ দোকান খোলাৰ অনুমতি দিয়া হৈছিল।

লকডাউন ঘোষণা কৰাৰ পিছত সুৰাৰ বিপনীসমূহ খোলাৰ বাবে ধাৰাবাহিকভাৱে দাবী কৰা হৈছিল: 
পঞ্জাৱ চৰকাৰে কাৰ্যকৰী কৰা লকডাউনৰ সময়ত, মাত্ৰ ১০ জন লোকক বিবাহ অনুষ্ঠান আৰু অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াত উপস্থিত থাকিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছিল। লকডাউন ঘোষণা হোৱাৰ পিছত চৰকাৰে সুৰাৰ বিপনীসমূহ খোলাৰ নিৰন্তৰ দাবী কৰিছিল। এতিয়া, চৰকাৰৰ এই নিৰ্দেশৰ পিছত, ৰাজ্যখনত সকলো বন্ধ বিপনী মুকলি কৰা হ'ব য'ত সুৰাপায়ীসকলে সুৰা ক্ৰয় কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।
কেন্দ্ৰৰ মতে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ভয়াৱহ ক’ৰনা ভাইৰাছৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ কেন্দ্ৰস্থল ভাৰতত ক’ভিড-১৯ সংক্ৰমণৰ তৃতীয় ঢৌ দেখা যাব। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (WHO)ই কৈছে যে ক’ভিডৰ ফলত মৃত্যু হোৱা প্ৰতিজন চতুৰ্থ ব্যক্তি ভাৰতৰ।
Published by:Kokil Sarma
First published: