Bank Privatization: Shortlistত ৫ টা চৰকাৰী বেংক, বিহুৰ দিনাই লোৱা হ’ব চূড়ান্ত সিদ্ধান্ত

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 10, 2021, 1:46 PM IST
Bank Privatization: Shortlistত ৫ টা চৰকাৰী বেংক, বিহুৰ দিনাই লোৱা হ’ব চূড়ান্ত সিদ্ধান্ত
ব্যক্তিগতকৰণৰ তালিকাখনত বেংক অফ মহাৰাষ্ট্ৰ, ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেংক, বেংক অফ ইণ্ডিয়া, চেণ্ট্ৰেল বেংকৰ নাম আছে।

ব্যক্তিগতকৰণৰ তালিকাখনত বেংক অফ মহাৰাষ্ট্ৰ, ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেংক, বেংক অফ ইণ্ডিয়া, চেণ্ট্ৰেল বেংকৰ নাম আছে।

  • Share this:
চৰকাৰে প্ৰথম পৰ্যায়ত কমেও দুটা ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক (PSB) ব্যক্তিগতকৰণ কৰিব পাৰে। চৰকাৰী সূত্ৰই কৈছে যে পৰৱৰ্তী সপ্তাহত নীতি আয়োগ (NITI Aayog), ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক (RBI) আৰু বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ (Finance Ministry) বিত্তীয় সেৱা আৰু অৰ্থনৈতিক পৰিক্ৰমা বিভাগৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়াসকলৰ এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত হ'ব। বৈঠকখন ১৪ এপ্ৰিলত (বুধবাৰে) অনুষ্ঠিত হ'ব।বৈঠকত ব্যক্তিগতকৰণৰ সাম্ভাৱ্য বেংকসমূহৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হ'ব। সূত্ৰটোৱে কৈছিল যে নীতি আয়োগে চাৰিৰ পৰা পাঁচটা পিএছবিৰ পৰামৰ্শ দিছে আৰু বৈঠকত এই বিষয়ে আলোচনা কৰা হ'ব।

ব্যক্তিগতকৰণৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা এই বেংকসমূহ:

বিজনেছ ষ্টেণ্ডাৰ্ডৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নীতি আয়োগে ৪-৫ টা বেংকৰ নামৰ পৰামৰ্শ দিছে আৰু বিশ্বাস কৰা হয় যে বৈঠকত যিকোনো দুটাৰ নাম নিৰ্ণয় কৰা হ'ব।ব্যক্তিগতকৰণৰ তালিকাখনত বেংক অফ মহাৰাষ্ট্ৰ, ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেংক, বেংক অফ ইণ্ডিয়া, চেণ্ট্ৰেল বেংকৰ নাম আছে।এই বেংকবোৰৰ শ্বেয়াৰবোৰেও বাম্পাৰ বৃদ্ধি দেখুৱাইছে। শুক্ৰবাৰে NIFTY PSU Bankৰ শ্বেয়াৰ প্ৰায় ৩ শতাংশ (ইণ্ট্ৰা-ডেলৈকে) বৃদ্ধি পাইছে।

তালিকাত এই বেংকসমূহ নাথাকিব:

নীতি আয়োগৰ মতে, শেহতীয়াকৈ ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ বাহিৰে একত্ৰিত কৰা বেংকবোৰ ব্যক্তিগতকৰণ কৰা নহ'ব।বৰ্তমান দেশত ১২ টা চৰকাৰী বেংক আছে। প্ৰতিবেদনৰ আধাৰত ব্যক্তিগতকৰণৰ তালিকাত এছবিআইৰ বাহিৰে পঞ্জাৱ নেচনেল বেংক, ইউনিয়ন বেংক, কানাৰা বেংক, ইণ্ডিয়ান বেংক আৰু বেংক অফ বৰোদা এই বেংকসমূহ নাই।

বাজেটত ব্যক্তিগতকৰণ ঘোষণা কৰা হৈছে:

উল্লেখযোগ্য যে চৰকাৰে বাজেটত বেংকসমূহৰ ব্যক্তিগতকৰণৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল। পৰৱৰ্তী ব্যৱসায়িক বৰ্ষত দুটা বেংক ব্যক্তিগতকৰণ কৰিবলৈ সাজু হৈছে।ব্যক্তিগতকৰণৰ তালিকাখন বেংক অফ মহাৰাষ্ট্ৰ, ইণ্ডিয়ান অভাৰচিজ বেংক, বেংক অফ ইণ্ডিয়া, চেণ্ট্ৰেল বেংকৰ নামত আছে।অৱশেষত ব্যক্তিগতকৰণৰ বাবে এতিয়ালৈকে কোনো বেংক বাছনি কৰা হোৱা নাই। বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে ১ ফেব্ৰুৱাৰীত ২০২১-২২ বৰ্ষৰ বাজেট উপস্থাপন কৰাৰ সময়ত দুটা ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক আৰু এটা সাধাৰণ বীমা কোম্পানীৰ ব্যক্তিগতকৰণৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল।
Published by: Kokil Sarma
First published: April 10, 2021, 1:46 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি