• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • নিৰ্বাচনত বিনামূলীয়া উপহাৰ ব্যৱস্থা আৰু দেশৰ বাবে বিপদ... কেনেকৈ পৰীক্ষা কৰিব?

নিৰ্বাচনত বিনামূলীয়া উপহাৰ ব্যৱস্থা আৰু দেশৰ বাবে বিপদ... কেনেকৈ পৰীক্ষা কৰিব?

পোনপটীয়াকৈ ক’বলৈ গ’লে কোনো দেশ আন্তঃগাঁথনিৰ বিকাশ অবিহনে বিকশিত হ’ব নোৱাৰে।

পোনপটীয়াকৈ ক’বলৈ গ’লে কোনো দেশ আন্তঃগাঁথনিৰ বিকাশ অবিহনে বিকশিত হ’ব নোৱাৰে।

পোনপটীয়াকৈ ক’বলৈ গ’লে কোনো দেশ আন্তঃগাঁথনিৰ বিকাশ অবিহনে বিকশিত হ’ব নোৱাৰে।

  • Share this:
বুন্দেলখণ্ড এক্সপ্ৰেছৱে’ৰ উদ্বোধন কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে নিৰ্বাচনৰ বিনামূলীয়া সামগ্ৰী বিতৰণক তীব্ৰ সমালোচনা কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে বিনামূলীয়া সামগ্ৰীৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰে ভোট লোৱা সংস্কৃতিয়ে দেশৰ অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ ক্ষেত্ৰত ক্ষতি কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে যুৱকসকলক সকীয়াই দিয়ে, ‘আপোনালোকৰ বৰ্তমান হেৰাই যাব আৰু ভৱিষ্যৎ অন্ধকাৰলৈ গতি কৰিব।’ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে যিসকলে বিনামূলীয়া উপহাৰ বিতৰণত বিশ্বাস কৰে, তেওঁলোকে কেতিয়াও আন্তঃগাঁথনি নিৰ্মাণ নকৰে, যিটো দেশৰ ভৱিষ্যতক সুৰক্ষিত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত অতি প্ৰয়োজনীয়।

তেওঁ এক চমু বক্তৃতাই সংক্ষিপ্তভাৱে পপুলিজমৰ বিৰুদ্ধে যুক্তি তুলি ধৰে – ই তাৎক্ষণিক পৰিতৃপ্তিৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে। অনুমান কৰা যায়, এই ভাষণত অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ ক্ৰোধ আকৰ্ষণ কৰিছে, যিয়ে বিনামূলীয়া বিজুলি দিয়াৰ নিজৰ ট্ৰেডমাৰ্ক নীতি ৰক্ষা কৰিছিল। তেওঁৰ দলে গুজৰাট নিৰ্বাচনত জিকিলে প্ৰতিটো পৰিয়ালক ৩০০ ইউনিট বিজুলি বিনামূল্যে দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতিত ৰাজ্যৰ বছৰি ৮৭০০ কোটি টকা খৰচ হ’ব বুলি অনুমান কৰা হয়। এই নীতিবোৰৰ ফলত, বছৰৰ পিছত বছৰ ধৰি, ৰাজ্য চৰকাৰসমূহৰ দ্বাৰা বিদ্যুৎ উত্পাদন আৰু বিতৰণ সংস্থাসমূহৰ মুঠ বকেয়া পৰিমাণ ২,৪০,৭১০ কোটি টকা হ’ব। এনে ছেক্টৰত কোনে বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰিব? ইয়াতকৈও গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা এয়াই যে এই ধৰণৰ নীতি আৰু ঘৰুৱা বিজুলীৰ ক্ৰছ–ৰাজসাহায্যৰ দ্বাৰা বাণিজ্যিক আৰু ঔদ্যোগিক ব্যৱহাৰকাৰীৰ বাবে বিজুলীৰ দাম বাঢ়ি যায়, তেওঁলোকৰ প্ৰতিযোগিতা নষ্ট কৰিছে। ২০১৯ত অ’ইচিডিৰ এক ৰিপ’ৰ্টে ভাৰতক বিজুলী যোগান আৰু গুণমানৰ ভিত্তিত ১৪১ৰ ভিতৰত ১০৮সংখ্যক স্থান দিয়ে।

বিনামূলীয়া বিজুলি আটাইতকৈ প্ৰবল উদাহৰণ হ’ব পাৰে, যিয়ে সমগ্ৰ অৰ্থনীতিক প্ৰভাৱিত কৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, কৃষি আয়ৰ ওপৰত কৰ আৰোপ নকৰাৰ যুক্তি কি? এইদৰে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ গ্ৰেচুইটীয়ে দেশৰ বাবে বিপদৰ কাৰণ হ’ব পাৰে। আমি দেখিছো যে যিধৰণে উৰ্বৰ ৰাজসাহায্য দিয়া হৈ আছে, ইয়াৰ দ্বাৰা মাটিৰ উৰ্বৰতা প্ৰভাৱিত হৈ আছে। শেহতীয়াকৈ নিৰ্বাচনত বিনামূলীয়া লেপটপ, টিভি ছেট, মংগলসূত্ৰ, ছাগলী আদিৰ দৰে বিনামূলীয়া সামগ্ৰীয়ে ছিষ্টেমত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাই আছে।

বিনামূলীয়া উপহাৰক লৈ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সকীয়নিক লৈ প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰি কেজৰিৱালে কয়, বিনামূলীয়া স্বাস্থ্য আৰু শিক্ষা সেৱা বিনামূলীয়া নহয় আৰু দিল্লীৰ বাজেটত বিনামূলীয়া বিজুলী দিয়াৰ সামৰ্থ্য আছে বুলি দাবী কৰে কেজৰিৱালে। যদি কোনো ৰাজ্যই বহন কৰিব পাৰে তেন্তে ৰাজসাহায্য দিয়াতো কোনো বেয়া কথা নহয়। কিন্তু সকলো সময়তে এটা খৰচ আছে।

পোনপটীয়াকৈ ক’বলৈ গ’লে কোনো দেশ আন্তঃগাঁথনিৰ বিকাশ অবিহনে বিকশিত হ’ব নোৱাৰে। যদি আমি পূব এছিয়াৰ দেশসমূহলৈ চাওঁ যিসমূহে মজবুত বিকাশ অৰ্জন কৰিছে, তেন্তে এনে লাগে যে সেই দেশসমূহৰ বিকাশৰ পথত জিডিপি বৃদ্ধি নিৰ্ভৰ কৰিছে বিনিয়োগ বৃদ্ধিৰ ওপৰত। একেই নীতি অতীতত জাপান, দক্ষিণ কোৰিয়া আৰু এতিয়া চীনৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য। সেইবাবেই দেশৰ উন্নয়নৰ বাবে বিনিয়োগ আৰু আন্তঃগাঁথনি খুবেই গুৰুত্বপূৰ্ণ।

আৰ্থিক প্ৰণালী যিয়েই নহওক, পুঁজি সঞ্চয় বিকাশৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিন্তু সামাজিক নিৰাপত্তাৰ কিছু দিশ বিনমূলীয়া বুলি ক’ব নোৱাৰি। শিক্ষা, স্বাস্থ্য, কৌশল, প্ৰশিক্ষণ আদিৰ ব্যয়ে মানৱ পুঁজিৰ নিৰ্মাণত সহায় কৰে। মজুৰি আৰু ঔদ্যোগিক বিকাশ বৃদ্ধি কৰা এনেকুৱা একোৱেই বিনামূলীয়া নহয়। আনহাতে, গৰীৱক সদায় চৰকাৰী সাহায্যৰ আৱশ্যক হয়। কিন্তু এই সকলোবোৰৰ এক বিশেষ আঁচনি থকা উচিত, সমস্যা তেতিয়া উৎপন্ন হয় যেতিয়া চৰকাৰে বিভিন্ন বৰ্গৰ সকলো দাবী পূৰণ কৰিবলৈ সক্ষম নহয়, যাৰ পৰিণামস্বৰূপে ৰাজকোষীয় ঘাটি বৃদ্ধি কৰে। আপুনি আপোনাৰ কোট আপোনাৰ কাপোৰ অনুসৰি কাটিব লাগিব।

দক্ষিণ এছিয়াত পূৰ্বৰে পৰা প্ৰলোভনৰ ভয়াৱহতাৰ এক উদাহৰণ হ’ল শ্ৰীলংকা। ২০০৫ত আইএমএফৰ এক ৰিপ’ৰ্টত কোৱা হৈছিল যে বিগত ২৫ বছৰত শ্ৰীলংকাৰ তুলনাত বহু কম দেশত গড় ৰাজকোষীয় ঘাটি অধিক। উচ্চ ঘাটিয়ে ৰাজহুৱা ঋণৰ স্তৰ জিডিপিৰ ১০০ শতাংশৰো অধিক বৃদ্ধি কৰিছে। উচ্চ কৰৰ বোজাই ব্যাপক আৰ্থিক ঘাটি বৃদ্ধি কৰি নিজা বিনিয়োগক বাধাগ্ৰস্ত কৰিছে। সুদ পৰিশোধ চৰাকীৰ বাজেটত আটাইতকৈ ডাঙৰ ব্যয় হৈ পৰিছে। এইবোৰৰ ফলত চৰকাৰী বিনিয়োগত চাপ বৃদ্ধি হৈছে। সেই সময়ৰ ৰিপ’ৰ্টে এই কথা কৈ গৈছে।

ভাৰতত শ্ৰীলংকাৰ দৰে পৰিস্থিতি নাই। কিন্তু মুডীজে বিগত বৰ্ষত অনুমান কৰিছিল যে ভাৰত চৰকাৰৰ ঋণৰ বোজা বহু বৃদ্ধি হৈছে, যিটো জিডিপিৰ ৯১ শতাংশত স্থিৰ হৈ আছে। ৪৮ শতাংশৰ ওপৰত, এয়া আন বা–ৰেটেডদেশৰ বাবে গড়ৰ ওপৰত। ইয়াত কোৱা হৈছে যে সুদৰ পৰিষোধ চৰকাৰী ৰাজহৰ ২৬ শতাংশ, যিয়ো বা–ৰেটেড ছিষ্টেমত আটাইতকৈ অধিক। দুৰ্বৰ আৰ্থিক স্থিতিয়ে ভাৰতৰ ক্ৰেডিট ৰেডিং পিছলৈ ঠেলি আছে।

আদালতৰ লগতে, চৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানেও নিৰ্বাচনী প্ৰতিশ্ৰুতিৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে চিন্তিত। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ এই বিষয়টো নিষ্পত্তি কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়াৰ বাবে নিৰ্বাচন আয়োগ, আৰবিআই, বিত্ত আয়োগ, নীতি আয়োগ আৰু ৰাজনৈতিক দলসমূহৰ সদস্যৰ সৈতে এক বিশেষজ্ঞ পেনেল গঠন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। এনে কৰাৰ এক পদ্ধতি আছে যে প্ৰত্যেক নিৰ্বাচনী প্ৰতিজ্ঞাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ গণনা কৰা হওক, যেনে অষ্ট্ৰেলিয়াত কৰা হৈছে। এই সন্দৰ্ভত ইন্দিৰা গান্ধী ইনষ্টিটিউট অব ডেভেল’মেণ্ট এণ্ড ৰিছাৰ্চৰ প্ৰফেছৰ এছ চন্দ্ৰশেখৰে উত্তৰ দিছে।

কিন্তু এই উপায় সংঘীয়, গণতান্ত্ৰিক ভাৰতত কাম কৰিবনে? সন্দেহ আছে। ভাৰতত দায়িত্বহীন ৰাজনৈতিক দল, বিশষকৈ আঞ্চলিক দল, বিশেষজ্ঞ পেনেলৰ দ্বাৰা কৰা যিকোনো পৰামৰ্শৰ বিৰোধ কৰিব পাৰে। য’ত দলসমূহে বিনামূলীয়া উপহাৰ আৰু তা বিত্তীয় ফাণ্ডিং হিচাপ দিব লাগে, আনহাতে দ্বিতীয় ডাঙৰ বাধা সংখ্যাৰ মিথ্যাকৰণ বাধা দিয়া।

নিৰ্বাচনত বিনামূলীয়া উপহাৰৰ ওপৰত আলোচনা আৰু ডিবেট হোৱা উচিত, যাতে ৰাজনৈতিক দলবোৰক বিনামূলীয়া সামগ্ৰী সীমিত কৰাৰ বাবে এক সাধাৰণ ন্যূনতম কৰ্মচূচীত একমত হোৱাৰ বাবে চাপ দিয়া হয়, সম্ভৱত ৰাজ্য বাজেটৰ শতাংশ হিচাপে। হতাশাবাদৰ প্ৰয়োজন নাই। ইয়াৰ উপৰি আমি সাম্প্ৰতিক সময়ত বহু বিতৰ্কিত বিষয়ত অগ্ৰগতি কৰিছো, যাৰ মাজত আছে ৰাজ্যসমূহৰ বাবে FRBM নিয়ম, জিএছটি, বেচৰকাৰীকৰণ আৰু স্ৰম আইন। গণতন্ত্ৰত সংশোধনৰ প্ৰক্ৰিয়া লেহেমীয়া হ’ব পাৰে, কিন্তু ইয়াৰ বৈধতাও অধিক হয়।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: