• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Exit Polls: গুজৰাটত হ'ব বিজেপিৰ বৃহৎ জয়, হিমাচল প্ৰদেশত কংগ্ৰেছৰ যুঁজ, দিল্লী পৌৰ নিগমৰ নিৰ্বাচনত আপৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ অনুমান

Exit Polls: গুজৰাটত হ'ব বিজেপিৰ বৃহৎ জয়, হিমাচল প্ৰদেশত কংগ্ৰেছৰ যুঁজ, দিল্লী পৌৰ নিগমৰ নিৰ্বাচনত আপৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ অনুমান

গুজৰাট, হিমাচল প্ৰদেশ আৰু দিল্লী পৌৰ নিগমৰ নিৰ্বাচন সন্দৰ্ভত এগজিট প’লত বেলেগ বেলেগ দাবী।

গুজৰাট, হিমাচল প্ৰদেশ আৰু দিল্লী পৌৰ নিগমৰ নিৰ্বাচন সন্দৰ্ভত এগজিট প’লত বেলেগ বেলেগ দাবী।

গুজৰাট বিধানসভা নিৰ্বাচনত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ বিজয়ে সকলো পুৰণি অভিলেখ ভংগ কৰিব পাৰে। ইয়াত বৃহৎ জয়ৰ সন্দৰ্ভত সকলো সংস্থাৰ এগজিট প’লত বিজেপিৰ বৃহৎ জয়ৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰা হৈছে।

  • Share this:
গুজৰাটত অনুষ্ঠিত হোৱা বিধানসভা নিৰ্বাচনত বিজেপিৰ অভিলেখ ভংগকাৰী জয়ৰ আশা কৰা হৈছে। সকলো এগজিট প’লৰ হিচাপ অনুসৰি বিজেপিয়ে গুজৰাটত নিজৰ জয়ৰ অভিলেখ ভংগ কৰিব পাৰে। আনহাতে হিমাচল প্ৰদেশতো কংগ্ৰেছক কঠোৰ যুঁজ দি জয়ী হ’ব পাৰে। যদিও দিল্লী পৌৰ নিগমৰ নিৰ্বাচনত আম আদমী পাৰ্টিয়ে জয়লাভ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। বিভিন্ন সংস্থাই এগজিট প’লত এনে ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে।

গুজৰাটৰ সকলো অভিলেখ ভংগ কৰিব পাৰে বিজেপিয়ে
গুজৰাট বিধানসভা নিৰ্বাচনত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ বিজয়ে সকলো পুৰণি অভিলেখ ভংগ কৰিব পাৰে। ইয়াত বৃহৎ জয়ৰ সন্দৰ্ভত সকলো সংস্থাৰ এগজিট প’লত বিজেপিৰ বৃহৎ জয়ৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰা হৈছে। এইবাৰ গুজৰাটত আম আদমি পাৰ্টিৰ প্ৰাৰ্থীসকলো প্ৰতিদ্বন্দিতাত নামিছে আৰু এগজিট প’লত কিছু ঠাইত তেওঁলোকৰ জয়ৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰা হৈছে। একে সময়তে কংগ্ৰেছ সন্দৰ্ভত এক্সিট প’লত দাবী কৰা হৈছে যে এই নিৰ্বাচন কংগ্ৰেছৰ বাবে আটাইতকৈ বেয়া বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।



গুজৰাটত বৃহৎ জয়ৰ অনুমান
গুজৰাটত বিধানসভাৰ মুঠ ১৮২খন আসনৰ ভিতৰত সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ বাবে ৯২খন আসন লাভ কৰা প্ৰয়োজন। এগজিট প’লত অনুমান কৰা হৈছে যে এইবাৰ ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিয়ে ১৩১খন আসন লাভ কৰিছে। আনহাতে, সূত্ৰক বিশ্বাস কৰিবলৈ হ’লে মানুহৰ মতামত অনুসৰি বিজেপিয়ে ১১৭ৰ বিপৰীতে ১৪০, কংগ্ৰেছে ৩৪ৰ বিপৰীতে ৫১, আপ ৬ৰ বিপৰীতে ১৩ আৰু আনসকলে ১ বা ২টা স্থান লাভ কৰিব পাৰে। পি-এমআৰকিউৰ তথ্য অনুসৰি বিজেপিয়ে ১২৮ৰ পৰা ১৪৮খন, কংগ্ৰেছে ৩০ৰ পৰা ৪২খন, আপে ২ৰ পৰা ১০খন আসন লাভ কৰাৰ বিপৰীতে আন কিছুমানে ০ৰ পৰা ৩খন আসন লাভ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। আনহাতে টিভি৯ গুজৰাটীয়ে বিজেপিৰ বাবে ১২৫ৰ পৰা ১৩০খন, কংগ্ৰেছৰ বাবে ৪০ৰ পৰা ৫০খন, আপৰ বাবে ৩ৰ পৰা ৫খন আসন আৰু আনৰ বাবে ৩ৰ পৰা ৭খন আসনৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে।



হিমাচল প্ৰদেশত কংগ্ৰেছ-বিজেপিৰ মাজত তুমুল যুঁজ
হিমাচল প্ৰদেশত মুঠ ৬৮খন আসন লাভ কৰি নিৰংকুশ সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ বাবে ৩৫খন আসন লাভ কৰিব লাগিব। এক্সিছ মাই ইণ্ডিয়াই বিজেপিৰ ২৪ৰ পৰা ৩৪, কংগ্ৰেছৰ ৩০ৰ পৰা ৪০ আৰু নিৰ্দলীয়ৰ বাবে ৪ৰ বিপৰীতে ৮ জয়ৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে। আনহাতে, মাট্ৰিজে বিজেপিৰ বাবে ৩৫ৰ পৰা ৪০খন, কংগ্ৰেছৰ বাবে ২৬ৰ পৰা ৩১খন আৰু আনৰ বাবে ০ৰ পৰা ৩খন আসনৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে। জন কী বাতৰ মতে বিজেপিয়ে ৩২ৰ পৰা ৪০খন, কংগ্ৰেছক ২৭ৰ পৰা ৩৪খন আৰু নিৰ্দলীয়ক ১ৰ পৰা ২খন আসন লাভ কৰাৰ ইংগিত দিয়া হৈছে। মাৰ্কিউয়ে বিজেপিৰ বাবে ৩৪ৰ পৰা ৩৯খন, কংগ্ৰেছৰ বাবে ২৮ৰ পৰা ৩৩খন আৰু আনৰ বাবে ১ৰ পৰা ৪খন আসনৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে।



দিল্লী পৌৰ নিগমত আপ জয়ী হ’ব বুলি দাবী কৰিছে সংস্থাসমূহে
দিল্লীৰ পৌৰ নিগমৰ নিৰ্বাচনত আম আদমী পাৰ্টিয়ে জয় লাভ কৰিব পাৰে। এই দাবী সংস্থাসমূহে কৰিছে। দিল্লীত মুঠ ২৫০টা ৱাৰ্ড আছে আৰু ইয়াত সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ বাবে ১২৬খন আসন লাভ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। দিল্লী পৌৰ নিগমৰ নিৰ্বাচনক লৈ কৰা এক্সিট প’ল অনুসৰি এক্সিছ মাই ইণ্ডিয়াই বিজেপিৰ বাবে ৬৯ৰ পৰা ৯১খন, কংগ্ৰেছৰ বাবে ৩ৰ বিপৰীতে ৭খন আৰু আম আদমী পাৰ্টিৰ বাবে ১৪৯ৰ বিপৰীতে ১৭১খন আসনৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছে। জন কী বাতৰ তথ্য অনুসৰি বিজেপিয়ে ৭০ৰ পৰা ৯২খন, কংগ্ৰেছে ৪ৰ পৰা ৭খন, আম আদমী পাৰ্টিয়ে ১৫৯ৰ পৰা ১৭৫খন আসন লাভ কৰিব পাৰে। একে সময়তে ইটিজিয়ে বিজেপিৰ বাবে ৮৪ৰ পৰা ৯৪খন, কংগ্ৰেছৰ বাবে ৬ৰ পৰা ১০খন আৰু আম আদমী পাৰ্টিৰ বাবে ১৪৬ৰ পৰা ১৫৬খন আসনৰ প্ৰক্ষেপ কৰিছে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি