• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • PM Narendra Modi: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ ওপজা দিনত ভাৰতৰ হাবিত মুকলি কৰিব নামিবিয়াৰ পৰা ৯১ কোটি টকা ব্যয়েৰে অনা ৮টা চিতা বাঘ

PM Narendra Modi: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ ওপজা দিনত ভাৰতৰ হাবিত মুকলি কৰিব নামিবিয়াৰ পৰা ৯১ কোটি টকা ব্যয়েৰে অনা ৮টা চিতা বাঘ

PM Narendra Modi: চিতা বাঘকেইটা অনাৰ বাবে ইতিমধ্যে নামিবিয়াত উপস্থিত হৈছেগৈ বিশেষভাৱে সজ্জিত বিশাল বয়িং৷ চিতা বাঘকেইটা আনোতে মুঠ খৰচ পৰিব ৯১ কোটি টকা।

PM Narendra Modi: চিতা বাঘকেইটা অনাৰ বাবে ইতিমধ্যে নামিবিয়াত উপস্থিত হৈছেগৈ বিশেষভাৱে সজ্জিত বিশাল বয়িং৷ চিতা বাঘকেইটা আনোতে মুঠ খৰচ পৰিব ৯১ কোটি টকা।

PM Narendra Modi: চিতা বাঘকেইটা অনাৰ বাবে ইতিমধ্যে নামিবিয়াত উপস্থিত হৈছেগৈ বিশেষভাৱে সজ্জিত বিশাল বয়িং৷ চিতা বাঘকেইটা আনোতে মুঠ খৰচ পৰিব ৯১ কোটি টকা।

  • Share this:
নামিবিয়াৰ হাবিৰ পৰা ৮টা চিতা (Cheetah) বাঘ এখন বিশেষ জাম্বো জেটত ভাৰতলৈ অনা হ'ব। যিটো বহু দিশত অতি ঐতিহাসিক হ’ব। এই চিতাবোৰৰ ভিতৰত ৩টা মতা আৰু ৫টা মাইকী চিতা আছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী (PM Narendra Modi)য়ে তেওঁৰ ওপজা দিনটোত ভাৰতৰ অৰণ্যত মুকলি কৰিব নামিবিয়া (Naminia)ৰ পৰা অনা ৮টা চিতা বাঘ ৷ চিতা বাঘকেইটা অনাৰ বাবে ইতিমধ্যে নামিবিয়াত উপস্থিত হৈছেগৈ বিশেষভাৱে সজ্জিত বিশাল বয়িং৷ চিতা বাঘকেইটা আনোতে মুঠ খৰচ পৰিব ৯১ কোটি টকা।

ভাৰত চৰকাৰে ১৯৫২ চনত চিতাক দেশত বিলুপ্ত প্ৰাণী হিচাপে ঘোষণা কৰিছিল। এই কাৰণতে আফ্ৰিকাৰ বৃহৎ ছাভানা সমভূমিৰ পৰা অনা এই আফ্ৰিকান চিতাবোৰক তেওঁলোকৰ নতুন ঘৰত - মধ্য ভাৰতৰ কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান (Kuno National Park)ত মুকলি কৰি দিয়া হ’ব। তাত প্ৰায় ৭৪৮ বৰ্গ কিলোমিটাৰ এলেকা তেওঁলোকৰ বাবে সংৰক্ষিত এলেকা হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে। যদিও এই চিতাটো ভাৰতত পোৱা এছিয়াটিক চিতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এটা উপপ্ৰজাতি, তথাপি ইহঁতৰ মাজত বহু পাৰ্থক্য আছে।

১৯৭০ চনৰ আৰম্ভণিতে চৰকাৰে এই চিতাবোৰক পুনৰ সংস্থাপনৰ বাবে প্ৰচেষ্টা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু চলিত বৰ্ষৰ ২০ জুলাইত নামিবিয়াৰ সৈতে এক চুক্তি স্বাক্ষৰিত হৈছিল, য’ত ভাৰতক চিতা সলনি কৰাৰ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিবলৈ আঠটা চিতা দিয়া হৈছিল।

চিতা সংৰক্ষণ পুঁজিৰ তথ্য অনুসৰি ভাৰতত দুবছৰৰ পৰা পাঁচ বছৰ বয়সৰ ৫ গৰাকী মাইকী চিতা আৰু ৪.৫ৰ পৰা ৫.৫ বছৰ বয়সৰ মতা চিতাক অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। চিচিএফ হৈছে নামিবিয়াত মুখ্য কাৰ্যালয় থকা আৰু ভাৰতীয় কৰ্তৃপক্ষৰ সহযোগত এই সমগ্ৰ অভিযানৰ তদাৰক কৰা এটা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ননপ্ৰফিট সংস্থা।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি