• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Jal Jeevan Mission: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে জল জীৱন মিছন আৰম্ভ কৰি কয় যে প্ৰতিটো টোপাল পানী ৰক্ষা কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ...

Jal Jeevan Mission: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে জল জীৱন মিছন আৰম্ভ কৰি কয় যে প্ৰতিটো টোপাল পানী ৰক্ষা কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ...

Jal Jeevan Mission: মহাত্মা গান্ধীৰ (Gandhi Jayanti) জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে গুজৰাট (Gujarat)ৰ জল জীৱন মিছনৰ (Jal Jeevan Mission) হিতাধিকাৰীসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে।

Jal Jeevan Mission: মহাত্মা গান্ধীৰ (Gandhi Jayanti) জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে গুজৰাট (Gujarat)ৰ জল জীৱন মিছনৰ (Jal Jeevan Mission) হিতাধিকাৰীসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে।

Jal Jeevan Mission: মহাত্মা গান্ধীৰ (Gandhi Jayanti) জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে গুজৰাট (Gujarat)ৰ জল জীৱন মিছনৰ (Jal Jeevan Mission) হিতাধিকাৰীসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে।

  • Share this:
মহাত্মা গান্ধীৰ (Gandhi Jayanti) জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে গুজৰাট (Gujarat)ৰ জল জীৱন মিছনৰ (Jal Jeevan Mission) হিতাধিকাৰীসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (PM Narendra Modi) কয়, "পূজ্য বাপু আৰু লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীজী এই দুই মহান ব্যক্তিত্বৰ হৃদয়ত ভাৰতৰ গাওঁসমূহ বাস কৰিছিল। মই সুখী যে আজি সমগ্ৰ দেশৰ লাখ লাখ গাঁৱৰ মানুহে পানীৰ জীৱনক 'গ্ৰাম সভা' হিচাপে যোগাযোগ কৰি আছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয় যে জল জীৱন মিছনৰ দৃষ্টিভংগী কেৱল জনসাধাৰণক পানী যোগান ধৰা নহয়। এইটো এটা বৃহৎ বিকেন্দ্ৰীকৰণ আন্দোলন। এয়া হৈছে এক গাওঁ-পৰিচালিত আৰু মহিলা-চালিত আন্দোলন। ইয়াৰ মুখ্য আধাৰ হৈছে মানুহৰ আন্দোলন আৰু মানুহৰ অংশগ্ৰহণ।

গান্ধীজীয়ে কৈছিল যে গ্ৰাম স্বৰাজৰ অৰ্থ হৈছে সঁচাকৈয়ে আত্মশক্তিৰে পৰিপূৰ্ণ হোৱা, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয়। সেয়েহে গ্ৰাম স্বৰাজৰ এই চিন্তাধাৰা সিদ্ধিৰ দিশে আগবাঢ়ি যোৱাটো মোৰ নিৰন্তৰ প্ৰয়াস হৈ আহিছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয় যে খুব কম লোকৰ মনত এটা প্ৰশ্ন আছে যে এই লোকসকলে প্ৰতিদিনে কিয় নদী বা পুখুৰীলৈ যাব লগা হয়, এই লোকসকলৰ ওচৰলৈ পানী কিয় নাযায়? মই ভাবো যিসকলৰ দীৰ্ঘম্যাদী নীতি নিৰ্ধাৰণৰ দায়িত্ব আছিল তেওঁলোকে নিশ্চয় নিজকে এই প্ৰশ্নবোৰ সুধিছে।

আমি বহুতো চলচ্চিত্ৰ দেখিছোঁ, কাহিনী পঢ়িছোঁ, কবিতা পঢ়িছোঁ য'ত গাওঁখনৰ মহিলা আৰু শিশুসকলে কেনেদৰে পানী আনিবলৈ মাইলৰ পিছত মাইল খোজ কাঢ়ি আছে তাৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰা হৈছে। কিছুমান মানুহৰ মনত, গাওঁখনৰ নাম উল্লেখ কৰাৰ লগে লগে একেখন ছবি ওলায়। মই গুজৰাটৰ দৰে এখন ৰাজ্যৰ পৰা আহিছো য'ত মই বেছিভাগ খৰাং পৰিস্থিতি দেখিছো। মই এইটোও দেখিছো যে পানীৰ প্ৰতিটো টোপাল কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ। সেয়েহে, গুজৰাটৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে, জনসাধাৰণৰ ওচৰলৈ যোৱা পানী সংৰক্ষণ মোৰ প্ৰাথমিকতা হৈ আছিল। আজি, দেশৰ প্ৰায় ৮০ খন জিলাৰ প্ৰতিটো পৰিয়ালে প্ৰতিটো ঘৰত পানী লাভ কৰিছে। অৰ্থাৎ, আজিৰ ভাৰতে মাত্ৰ ২ বছৰত যোৱা ৭ দশকত কৰা কামতকৈ অধিক কাম কৰিছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: