உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • PM Modi US Visit : সন্ত্ৰাসবাদৰ বিৰুদ্ধে একেলগে যুঁজিব বিশ্বই, আমেৰিকাত ১০০খন দেশৰ সন্মিলনলৈ ৰাওনা ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী

    PM Modi US Visit : সন্ত্ৰাসবাদৰ বিৰুদ্ধে একেলগে যুঁজিব বিশ্বই, আমেৰিকাত ১০০খন দেশৰ সন্মিলনলৈ ৰাওনা ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী

    প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ উপৰিও ১০০খন দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপ্ৰধানসকলেও গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আমেৰিকালৈ আহিছে।

    প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ উপৰিও ১০০খন দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপ্ৰধানসকলেও গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আমেৰিকালৈ আহিছে।

    প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ উপৰিও ১০০খন দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপ্ৰধানসকলেও গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আমেৰিকালৈ আহিছে।

    • Share this:
    প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (PM Narendra Modi) আজি কোৱাড সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আমেৰিকালৈ (USA) ৰাওনা হ'ব। বৈদেশিক সচিব হৰ্ষ বৰ্ধন শ্ৰীংলাৰ মতে, প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে বুধবাৰে পুৱা আমেৰিকালৈ ৰাওনা হ'ব আৰু ২৬ ছেপ্টেম্বৰত ভাৰতলৈ উভতি আহিব। মোদীৰ সৈতে বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী, ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা উপদেষ্টা অজিত ডোভালকে ধৰি এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ প্ৰতিনিধি দল উপস্থিত থাকিব। বৈদেশিক সচিবে জনায় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ ভ্ৰমণত প্ৰথম ব্যক্তিগত বৈঠক, কোৱাড নেতাসকলৰ বৈঠক আৰু ইউএনজিএৰ বাবে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জ' বাইডেন উপস্থিত থাকিব।

    চৰকাৰী কাৰ্যসূচী অনুসৰি, প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বুধবাৰে আমেৰিকা ভ্ৰমণলৈ ৰাওনা হ'ব। তেওঁ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাৰ ৭৬সংখ্যক অধিৱেশনত অংশগ্ৰহণ কৰাৰ লগতে আন দেশৰ নেতাসকলক সাক্ষাৎ কৰিব। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ উপৰিও ১০০খন দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপ্ৰধানসকলেও গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আমেৰিকালৈ আহিছে। প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যসূচী অনুসৰি, তেওঁ ২২ ছেপ্টেম্বৰৰ নিশা ৱাশ্বিংটন ডিচিত উপস্থিত হ'ব আৰু পিছদিনা পুৱা আমেৰিকাৰ শীৰ্ষ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াক সাক্ষাৎ কৰিব। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে ২৩ ছেপ্টেম্বৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি কমলা হেৰিছকো সাক্ষাৎ কৰিব।

    প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে একেদিনাই অষ্ট্ৰেলিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী স্কট মৰিচন আৰু জাপানৰ সমকক্ষ য়োশিহিদে চুগাকো সাক্ষাৎ কৰিব। বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰণালয়ৰ মতে, প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ২৪ ছেপ্টেম্বৰত ৱাশ্বিংটনত কোৱাড গ্ৰুপৰ নেতাসকলৰ সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিব। এই বৈঠকৰ পিছতহে আফগানিস্তান, ইণ্ডো-পেচিফিক, কোভিড-১৯ মহামাৰী আৰু জলবায়ু সংকটৰ দৰে সংবেদনশীল বিষয়সমূহৰ ওপৰত আলোচনা কৰিবলৈ হোৱাইট হাউছত কোৱাড নেতাসকলে বৈঠকত মিলিত হ'ব। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ২৪ ছেপ্টেম্বৰৰ সন্ধিয়া ৱাশ্বিংটনৰ পৰা নিউয়ৰ্কলৈ ৰাওনা হ'ব আৰু ২৫ ছেপ্টেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাত তেওঁ ভাষণ দিব।

    এই ভ্ৰমণকালত ভাৰত-আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দ্বিপাক্ষিক সম্পৰ্ক শক্তিশালী কৰাৰ উপৰিও তালিবান নিয়ন্ত্ৰিত ইছলামিক দেশ আফগানিস্তান, ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰৰ নিৰাপত্তা আৰু কূটনৈতিক প্ৰভাৱৰ বিষয়ে কূটনৈতিক কাৰ্যসূচীত আলোচনা কৰা হ'ব পাৰে। জ' বাইডেনে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত এইটো প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ প্ৰথম আমেৰিকা ভ্ৰমণ হ'ব। শেষবাৰৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ২০১৯ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত আমেৰিকা ভ্ৰমণ কৰিছিল। সেই সময়ছোৱাত, তেওঁ আৰু তেতিয়াৰ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ড’নাল্ড ট্ৰাম্পে হিউষ্টনত হাউডি-মোডী অনুষ্ঠানত ভাষণ দিছিল।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: