• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • মধ্যপ্ৰদেশৰ উজ্জয়িনীত 'মহাকাল লোক'ত সনাতন ধৰ্মৰ আভাস দিবলৈ ১৯০ টা মূৰ্তি, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে আজি কৰিব উদ্বোধন

মধ্যপ্ৰদেশৰ উজ্জয়িনীত 'মহাকাল লোক'ত সনাতন ধৰ্মৰ আভাস দিবলৈ ১৯০ টা মূৰ্তি, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে আজি কৰিব উদ্বোধন

দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এই বিশাল কৰিড'ৰটো মুকলি কৰিবলৈ প্ৰতীকীভাৱে শিৱলিংগ আনুষ্ঠানিকভাৱে উন্মোচন কৰিব।

দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এই বিশাল কৰিড'ৰটো মুকলি কৰিবলৈ প্ৰতীকীভাৱে শিৱলিংগ আনুষ্ঠানিকভাৱে উন্মোচন কৰিব।

দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এই বিশাল কৰিড'ৰটো মুকলি কৰিবলৈ প্ৰতীকীভাৱে শিৱলিংগ আনুষ্ঠানিকভাৱে উন্মোচন কৰিব।

  • Share this:
ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি অৰ্থাৎ মঙলবাৰে মধ্যপ্ৰদেশৰ উজ্জয়িনীত ৮৫৬ কোটি টকাৰ মহাকালেশ্বৰ মন্দিৰ কৰিড'ৰ উন্নয়ন প্ৰকল্পৰ প্ৰথম পৰ্যায়ৰ উদঘাটন কৰিব। এই প্ৰকল্পটোৱে মধ্যপ্ৰদেশৰ এই তীৰ্থ নগৰত পৰ্যটন বৃদ্ধি কৰাৰ আশা কৰা হৈছে। এই কৰিড'ৰটোৱে সনাতন ধৰ্মৰ এক আভাস প্ৰদান কৰে য'ত ৯ৰ পৰা ১৮ ফুটৰ ৭৬টা ডাঙৰ মূৰ্তি আৰু প্ৰায় ১১০টা সৰু মূৰ্তি স্থাপন কৰা হৈছে।

বিশেষ সূত্ৰৰ পৰা জানিব পৰা গৈছে যে, ‘মহাকাল লোক’ৰ নন্দী গেটৰ তলত ‘মোলি’ৰে মেৰিয়াই থোৱা এটা বিশাল ‘শিৱলিংগ’ ৰখা হৈছে। পৰিকল্পনা অনুসৰি, দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এই বিশাল কৰিড'ৰটো মুকলি কৰিবলৈ প্ৰতীকীভাৱে শিৱলিংগ আনুষ্ঠানিকভাৱে উন্মোচন কৰিব।

ভাৰতৰ অন্যতম বৃহৎ কৰিড'ৰ

উজ্জয়িনীত নিৰ্মাণ কৰা ৯০০ মিটাৰতকৈও অধিক দীঘল কৰিড'ৰ ‘মহাকাল লোক’ হৈছে বৰ্তমানলৈকে ভাৰতত নিৰ্মাণ কৰা এনে ধৰণৰ সৰ্ববৃহৎ কৰিড'ৰসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম। ইয়াত দুখন বিশাল প্ৰৱেশদ্বাৰ, জটিলভাৱে বলুৱা শিলেৰে নিৰ্মিত ১০৮ টা অলংকৃত স্তম্ভৰ এটা বিলাসী স্তম্ভ থাকিব, লগতে ঝৰ্ণা আৰু শিৱ পুৰাণৰ কাহিনী দেখুৱাবলৈ ৫০ টাতকৈও অধিক ভিত্তি–চিত্ৰৰ এটা শৃংখলাই ‘মহাকাল লোক’ৰ শোভা বঢ়াব।

মধ্য প্ৰদেশৰ কেবিনেট মন্ত্ৰী ভূপেন্দ্ৰ সিঙে পূৰ্বতে কৈছিল যে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ১১ অক্টোবৰৰ সন্ধিয়া প্ৰায় ৫ বাজি ৩০ মিনিটত উজ্জয়িনীত উপস্থিত হ’ব। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ হেলিকপ্টাৰখন পুলিচ লাইনচ কমপ্লেক্সত অৱস্থিত এটা হেলিপেডত অৱতৰণ কৰিব বুলি জানিব পৰা গৈছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে মহাকালেশ্বৰ মন্দিৰত প্ৰাৰ্থনা কৰিব

প্ৰকল্পটো ৰূপায়ণ কৰা উজ্জয়িনী স্মাৰ্ট চিটি লিমিটেডৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কোৱা মতে মহাকাল লোকৰ উদ্বোধনৰ বাবে ব্যাপক ব্যৱস্থা কৰা হৈছে, যিটো প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ৰাইজৰ বাবে উৎসৰ্গিত কৰিব। উজ্জয়িনীত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত মোদীয়ে মন্দিৰ চৌহদলৈ গৈ মহাকালেশ্বৰ মন্দিৰত পূজা আগবঢ়াব। ইয়াৰ পিছত মোদীয়ে ‘নন্দী দ্বাৰ’লৈ যাব আৰু কৰিড'ৰটো উদ্বোধন কৰিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কৰিড'ৰৰ মাজেৰে যেতিয়া পাৰ হ’ব, তেতিয়া বহু সংখ্যক শিল্পীয়ে তেওঁক বাটত প্ৰদৰ্শন (উপস্থাপন ) কৰিব। উল্লেখযোগ্য যে, মুখ্যমন্ত্ৰী শিৱৰাজ সিং চৌহানে দেওবাৰে সন্ধিয়া প্ৰস্তুতিৰ বুজ লৈছিল। ইয়াৰ পাছত, প্ৰখ্যাত গায়ক কৈলাশ খেৰে কাৰ্তিক মেলা খেলপথাৰত ভগৱান শিৱক উৎসৰ্গিত ‘জয় শ্ৰী মহাকাল’ নামৰ এক বিশেষ গীত ‘শিৱ স্তুতি’ গাব।

উজ্জয়িনী স্মাৰ্ট চিটিৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া আশীষ কুমাৰ পাঠকে কয় যে কৰিড'ৰ মুকলি হোৱাৰ পিছত ৰাইজৰ উৎসাহ বহুগুণে বৃদ্ধি পাব আৰু পৰ্যটকৰ সংখ্যাও যথেষ্ট বৃদ্ধি পাব।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি