• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Lighthouse Projects: ৬ চহৰত আৰম্ভ কৰা 'লাইটহাউছ প্ৰকল্প'ৰ অগ্ৰগতিৰ বুজ ল'লে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে, ড্ৰোনৰ জৰিয়তে চালে নিৰ্মাণকাৰ্য

Lighthouse Projects: ৬ চহৰত আৰম্ভ কৰা 'লাইটহাউছ প্ৰকল্প'ৰ অগ্ৰগতিৰ বুজ ল'লে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে, ড্ৰোনৰ জৰিয়তে চালে নিৰ্মাণকাৰ্য

আধুনিক প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি বিভিন্ন চহৰত ৬টা লাইট হাউছ প্ৰকল্পৰ কাম আৰম্ভ কৰা হৈছিল জানুৱাৰীত।

আধুনিক প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি বিভিন্ন চহৰত ৬টা লাইট হাউছ প্ৰকল্পৰ কাম আৰম্ভ কৰা হৈছিল জানুৱাৰীত।

আধুনিক প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি বিভিন্ন চহৰত ৬টা লাইট হাউছ প্ৰকল্পৰ কাম আৰম্ভ কৰা হৈছিল জানুৱাৰীত।

  • Share this:

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি দেশত আৰম্ভ কৰা লাইটহাউছ প্ৰকল্পসমূহৰ ভিডিঅ' কনফাৰেঞ্চৰ জৰিয়তে পৰ্যালোচনা কৰে। তেওঁ ড্ৰোনৰ জৰিয়তে সমগ্ৰ দেশতে এই প্ৰকল্পসমূহৰ অগ্ৰগতিৰ বিষয়ে বুজ লয়। উল্লেখ্য, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ২০২১ চনৰ ১ জানুৱাৰীত লাইটহাউছ প্ৰকল্পসমূহ আৰম্ভ কৰিছিল।


আধুনিক প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি বিভিন্ন চহৰত ৬টা লাইট হাউছ প্ৰকল্পৰ কাম আৰম্ভ কৰা হৈছিল। এই ৬ চহৰ আছিল ৰাঁচী (ঝাৰখণ্ড), আগৰতলা (ত্ৰিপুৰা), লক্ষ্ণৌ (ইউ পি), ইন্দোৰ (মধ্য প্ৰদেশ), ৰাজকোট (গুজৰাট) আৰু চেন্নাই (তামিলনাডু)। আধুনিক প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰেৰে নিৰ্মাণ কৰা ৬ লাইটহাউছ প্ৰকল্পৰ ইন্দোৰৰ প্ৰকল্পটোত ইটা আৰু প্লাষ্টাৰ বেৰ নাথাকিব, তাৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁলোকে পূৰ্বনিৰ্মিত চেণ্ডউইচ পেনেল প্ৰণালী ব্যৱহাৰ কৰিব।


 

আনহাতে, ৰাজকোটৰ লাইট হাউছবোৰ ফৰাচী প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি নিৰ্মাণ কৰা হ'ব আৰু সুৰংগ ব্যৱহাৰ কৰি মনোলিথিক কংক্ৰিট নিৰ্মাণ প্ৰযুক্তি থাকিব আৰু ঘৰটো দুৰ্যোগ ৰক্ষা কৰিবলৈ অধিক সক্ষম হ'ব। ইয়াৰ উপৰি কানাডাৰ প্ৰযুক্তি লক্ষ্ণৌত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে, যাৰ বাবে প্লাষ্টাৰ আৰু ৰঙৰ প্ৰয়োজন নহ'ব আৰু ইতিমধ্যে দ্ৰুতগতিত ঘৰ নিৰ্মাণৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা সমগ্ৰ দেৱাল ব্যৱহাৰ কৰিব। চেন্নাইত আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য আৰু ফিনলেণ্ডৰ প্ৰযুক্তিৰে প্ৰিক্লাষ্ট কংক্ৰিট প্ৰণালী ব্যৱহাৰ কৰিব, যি ঘৰটো দ্ৰুত আৰু সস্তাত নিৰ্মাণ কৰাত সহায় কৰিব।


 

ইয়াৰ লগতে ৰাঁচীত জাৰ্মানীৰ থ্ৰী–ডি নিৰ্মাণ ব্যৱস্থা ব্যৱহাৰ কৰি ঘৰ নিৰ্মাণ কৰা হ'ব। প্ৰতিটো কোঠা পৃথকে তৈয়াৰ কৰা হ'ব আৰু তাৰ পিছত গোটেই গাঁথনিটো লেগো ব্লকৰ ঘৰৰ দৰে সজোৱা হ'ব। আগৰতলাত নিউজিলেণ্ডৰ প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি ষ্টীলৰ ফ্ৰেমৰ সৈতে ঘৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, যিয়ে ডাঙৰ ভূমিকম্পৰ বিপদাশংকা সহ্য কৰিব পাৰে।


 

এই প্ৰক্ৰিয়াৰে প্ৰতিটো স্থানত হাজাৰ হাজাৰ ঘৰ দ্ৰুততাৰে নিৰ্মাণ কৰা হ'ব। লগতে ইয়াৰ দ্বাৰা আমাৰ পৰিকল্পনাকাৰী, স্থপতিবিদ, অভিযন্তা আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলে নতুন প্ৰযুক্তিৰ বিষয়ে শিকাৰ উপৰি ইয়াক পৰীক্ষা কৰিব পাৰিব।

Published by:Gautam Barman
First published: