உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Ujjwala Scheme 2.0: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে শুভাৰম্ভ কৰিলে উজ্জ্বলাৰ দ্বিতীয় সংস্কৰণ, ১ কোটি নতুন লোকে পাব বিনামূলীয়া গেছ চিলিণ্ডাৰ

    Ujjwala Scheme 2.0: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে শুভাৰম্ভ কৰিলে উজ্জ্বলাৰ দ্বিতীয় সংস্কৰণ, ১ কোটি নতুন লোকে পাব বিনামূলীয়া গেছ চিলিণ্ডাৰ

    এই উপলক্ষে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে উত্তৰাখণ্ডৰ দেৰাডুনৰ বুন্দী দেৱীৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে। বুন্দী দেৱীয়ে কয় যে কিদৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী উজ্জ্বলা যোজনাই তেওঁৰ জীৱন সলনি কৰিলে।

    এই উপলক্ষে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে উত্তৰাখণ্ডৰ দেৰাডুনৰ বুন্দী দেৱীৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে। বুন্দী দেৱীয়ে কয় যে কিদৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী উজ্জ্বলা যোজনাই তেওঁৰ জীৱন সলনি কৰিলে।

    এই উপলক্ষে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে উত্তৰাখণ্ডৰ দেৰাডুনৰ বুন্দী দেৱীৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে। বুন্দী দেৱীয়ে কয় যে কিদৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী উজ্জ্বলা যোজনাই তেওঁৰ জীৱন সলনি কৰিলে।

    • Share this:


    প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (Narendra Modi) মঙলবাৰে উত্তৰ প্ৰদেশৰ মাহোবত দৰিদ্ৰ সীমাৰেখাৰ তলত বাস কৰা হিতাধিকাৰীৰ মাজত এলপিজিৰ সংযোগ বিতৰণ কৰি উজ্জ্বলা যোজনা ( Ujjwala Yojana)ৰ দ্বিতীয় সংস্কৰণৰ শুভাৰম্ভ কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এই উপলক্ষে ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে এই আঁচনিৰ হিতাধিকাৰীৰ সৈতে বাৰ্তালাপো কৰে। কেন্দ্ৰীয় পেট্ৰ’লিয়াম আৰু প্ৰাকৃতিক গেছ মন্ত্ৰী হৰদীপ সিং পুৰী আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী যোগী আদিত্যনাথো অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকে।

    এই উপলক্ষে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে উত্তৰাখণ্ডৰ দেৰাডুনৰ বুন্দী দেৱীৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে। বুন্দী দেৱীয়ে কয় যে কিদৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী উজ্জ্বলা যোজনাই তেওঁৰ জীৱন সলনি কৰিলে।

    প্ৰধানমন্ত্ৰী উজ্জ্বলা যোজনাৰ আৰম্ভণি ২০১৬ চনত হৈছিল আৰু সেই সময়ত ৫ কোটি বিপিএল পৰিয়ালৰ মহিলা সদস্যক এলপিজি কানেকশ্যন দিয়াৰ লক্ষ্য ৰখা হৈছিল। ২০১৮ বৰ্ষত এই আঁচনিত দলিত, আদিবাসী, চাহ বাগান, অতি পিছপৰা শ্ৰেণীসহ বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ মহিলাসকলক অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। যাৰ বাবে ৮ কোটি মহিলাক এলপিজি সংযোগ দিয়াৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। এই লক্ষ্য ২০১৯ চনত সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছিল।

    এই বৰ্ষত বাজেটত প্ৰধানমন্ত্ৰী উজ্জ্বলা যোজনাৰ অধীনত অতিৰিক্ত ১ কোটি এলপিজি কানেকশ্যন দিয়াৰ ঘোষণা কৰা হৈছিল। প্ৰথম পৰ্যায়ত এই সুবিধাৰ পৰা বঞ্চিত হোৱা লোকক দ্বিতীয় পৰ্যায়ত বিনামূলীয়া এলপিজি কানেকশ্যন দিয়াৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়।

    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: