உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Varanasi : গোবৰ বিক্ৰী কৰি ধনী হ'ব বাৰাণসীৰ কৃষক, গোবৰৰ পৰা উৎপাদন হোৱা বিদ্যুৎ শক্তিয়ে উজলাব বাৰাণসীৰ শতাধিক গাঁও

    Varanasi : গোবৰ বিক্ৰী কৰি ধনী হ'ব বাৰাণসীৰ কৃষক, গোবৰৰ পৰা উৎপাদন হোৱা বিদ্যুৎ শক্তিয়ে উজলাব বাৰাণসীৰ শতাধিক গাঁও

    এইটো এনে ধৰণৰ প্ৰথম প্ৰকল্প হ'ব য'ত দুগ্ধ প্ৰকল্পটোৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা গোবৰৰ সৈতে পূৰণ কৰা হ'ব।

    এইটো এনে ধৰণৰ প্ৰথম প্ৰকল্প হ'ব য'ত দুগ্ধ প্ৰকল্পটোৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা গোবৰৰ সৈতে পূৰণ কৰা হ'ব।

    এইটো এনে ধৰণৰ প্ৰথম প্ৰকল্প হ'ব য'ত দুগ্ধ প্ৰকল্পটোৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা গোবৰৰ সৈতে পূৰণ কৰা হ'ব।

    • Share this:
    প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বৃহস্পতিবাৰে তেওঁৰ সংসদীয় সমষ্টি বাৰাণসীত এটা জৈৱ গেছ আধাৰিত বিদ্যুৎ উৎপাদন প্ৰকল্পৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে। এই প্ৰকল্পটোত গোবৰৰ পৰা শক্তি প্ৰস্তুত কৰা হ'ব। ই ওচৰৰ ২০০ খন গাওঁৰ গৰু পালকসকলক লাভান্বিত কৰিব আৰু গোবৰ বিক্ৰী কৰি উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব। গাখীৰ উৎপাদন সমবায় সংঘ প্ৰকল্পটোৱে বাৰাণসীৰ জৈৱ গেছ প্ৰকল্পত নিৰ্মিত বিদ্যুৎ ব্যৱহাৰ কৰিব।

    বাৰাণসী দুগ্ধ প্ৰকল্পত জৈৱ গেছ আধাৰিত বিদ্যুৎ উৎপাদন প্ৰকল্পটোৱে প্ৰায় ৪০০০ ঘন মিটাৰ ক্ষমতাৰ জৈৱ গেছ প্ৰকল্পত জৈৱ গেছ উৎপাদন কৰিবলৈ প্ৰায় ১০০ মেট্ৰিক টন ব্যৱহাৰ কৰিব। ইয়াৰ বিনিময়ত বৈদ্যুতিক আৰু তাপীয় শক্তি উৎপাদনৰ বাবে জৈৱ গেছ ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব যি দুগ্ধ প্ৰকল্পৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিব।

    বাৰাণসী দুগ্ধ প্ৰকল্পৰ পৰা প্ৰায় ১০ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত প্ৰায় ১৯৪ খন গাঁও আছে, য'ত প্ৰায় ৬৮.৬ হাজাৰ পশু আছে (পশুধন গণনা), যি প্ৰতিদিনে প্ৰায় ৭৭৯ টন গোবৰ উৎপাদন কৰে (গড়ে প্ৰায় ১১ কিলোগ্ৰাম)। এই গাঁওবোৰৰ ভিতৰত ১৮খন গাঁৱৰ নমুনা লোৱা হৈছিল আৰু ১৫১৯ জন কৃষকৰ জৰীপ কৰা হৈছিল। সাধাৰণতে গোবৰ বিক্ৰী কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা কৃষকসকলে ০.২৫/কিলোগ্ৰাম হাৰত গোবৰ বিক্ৰী কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

    জৰীপ কৰা প্ৰায় ৩৭ শতাংশ কৃষকে নিয়মীয়াকৈ গোবৰ বিক্ৰী কৰাৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিছিল৷ এই অনুপাতত, প্ৰকল্পটোৰ ১০ কিলোমিটাৰ ব্যাসাৰ্ধৰ ভিতৰত প্ৰায় ৩০০ টন প্ৰতিদিনে উপলব্ধ হ'ব লাগে৷ বাৰাণসী ডেইৰীত থকা জৈৱ গেছ প্ৰকল্পটোত কেৱল ১০০ টন প্ৰতিদিনৰ প্ৰয়োজন হ'ব যিটো প্ৰায় ২০০০ কৃষকে (২–৩টা পশুৰ পৰা প্ৰতিদিনে প্ৰায় ২৫ কিলোগ্ৰাম যোগান) আৰু ওচৰৰ কিছুমান গোশালাৰ দ্বাৰা লাভ কৰিব পাৰিব।

    চৰকাৰী বিবৃতি অনুসৰি, এইটো এনে ধৰণৰ প্ৰথম প্ৰকল্প হ'ব য'ত দুগ্ধ প্ৰকল্পটোৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা গোবৰৰ সৈতে পূৰণ কৰা হ'ব। বাৰাণসীৰ কৃষকসকলে কেৱল গাখীৰৰ পৰাই নহয়, গুণগত মান অনুসৰি গোবৰ বিক্ৰীৰ পৰাও প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ১.৫ৰ পৰা ২ টকাৰ ভিতৰত উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব। গোবৰ বিক্ৰী কৰাৰ সময়ত কৃষকসকলক প্ৰতি কিলোগ্ৰামত এক টকা দিয়া হ'ব আৰু জৈৱিক সাৰ ক্ৰয় কৰাৰ সময়ত তেওঁলোকক ৰাজসাহায্য হিচাপে বাকী পৰিমাণ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব।

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: