• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • 'ভাৰত এতিয়া আমেৰিকা আৰু ব্ৰিটেইনৰ দৰে দেশৰ শাৰীত থিয় হৈ আছে': গুজৰাটত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী

'ভাৰত এতিয়া আমেৰিকা আৰু ব্ৰিটেইনৰ দৰে দেশৰ শাৰীত থিয় হৈ আছে': গুজৰাটত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী

PM Narendra Modi in Gujarat: প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (Narendra Modi) শুকুৰবাৰে কয় যে ভাৰত এতিয়া আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, ব্ৰিটেইন আৰু ছিংগাপুৰৰ দৰে বিশ্বৰ দেশসমূহৰ শাৰীত থিয় হৈ আছে য'ৰ পৰা বিশ্বব্যাপী বিত্তক নিৰ্দেশনা দিয়া হৈছে। তেওঁ এই উপলক্ষে গুজৰাটৰ জনসাধাৰণৰ লগতে দেশবাসীক অভিনন্দন জনায়।

PM Narendra Modi in Gujarat: প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (Narendra Modi) শুকুৰবাৰে কয় যে ভাৰত এতিয়া আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, ব্ৰিটেইন আৰু ছিংগাপুৰৰ দৰে বিশ্বৰ দেশসমূহৰ শাৰীত থিয় হৈ আছে য'ৰ পৰা বিশ্বব্যাপী বিত্তক নিৰ্দেশনা দিয়া হৈছে। তেওঁ এই উপলক্ষে গুজৰাটৰ জনসাধাৰণৰ লগতে দেশবাসীক অভিনন্দন জনায়।

PM Narendra Modi in Gujarat: প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (Narendra Modi) শুকুৰবাৰে কয় যে ভাৰত এতিয়া আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, ব্ৰিটেইন আৰু ছিংগাপুৰৰ দৰে বিশ্বৰ দেশসমূহৰ শাৰীত থিয় হৈ আছে য'ৰ পৰা বিশ্বব্যাপী বিত্তক নিৰ্দেশনা দিয়া হৈছে। তেওঁ এই উপলক্ষে গুজৰাটৰ জনসাধাৰণৰ লগতে দেশবাসীক অভিনন্দন জনায়।

  • Share this:
প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (Narendra Modi) শুকুৰবাৰে কয় যে ভাৰত এতিয়া আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, ব্ৰিটেইন আৰু ছিংগাপুৰৰ দৰে বিশ্বৰ দেশসমূহৰ শাৰীত থিয় হৈ আছে য'ৰ পৰা বিশ্বব্যাপী বিত্তক নিৰ্দেশনা দিয়া হৈছে। তেওঁ এই উপলক্ষে গুজৰাটৰ জনসাধাৰণৰ লগতে দেশবাসীক অভিনন্দন জনায়। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে গান্ধীনগৰৰ ওচৰৰ গুজৰাট ইণ্টাৰনেচনেল ফাইনেন্স টেক-চিটি (জিআইএফটি চিটি)ত ভাৰতৰ প্ৰথম আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিত্তীয় সেৱা কেন্দ্ৰ (আইএফএছচি) পৰিদৰ্শন কৰে, য'ত তেওঁ 'ইণ্ডিয়ান ইণ্টাৰনেচনেল বুলিয়ন এক্সচেঞ্জ (আইআইএফএক্স) উদ্বোধন কৰে। এইটো দেশৰ প্ৰথম আন্তৰ্জাতিক বুলিয়ন বিনিময়। ইয়াৰ উপৰিও, মোডীয়ে একত্ৰিত নিয়ন্ত্ৰক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিত্তীয় সেৱা কেন্দ্ৰ কৰ্তৃপক্ষৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ৰ আধাৰশিলাস্থাপন কৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে লগতে কয়, "গিফ্ট চিটিয়ে ব্যৱসায় আৰু প্ৰযুক্তিৰ কেন্দ্ৰ হিচাপে ইয়াৰ শক্তিশালী পৰিচয় গঢ়ি তুলিছে। মই এইটোও চাব বিচাৰো যে গিফ্ট চিটিৰ জৰিয়তে ভাৰতে বিশ্বব্যাপী সেৱা খণ্ডত শক্তিশালী অংশীদাৰিত্বৰ সৈতে আগবাঢ়ি ছে," ২০০৮ চনত বিশ্বব্যাপী মন্দাৱস্থাৰ কথা উল্লেখ কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয়। "২০০৮ চনত বিশ্বব্যাপী অৰ্থনৈতিক সংকট আৰু মন্দাৱস্থাৰ সময় আছিল। ভাৰতত নীতি গত পক্ষাঘাতৰ পৰিৱেশ আছিল। সেই সময়ত, গুজৰাটে ফিনটেকৰ ক্ষেত্ৰত নতুন আৰু ডাঙৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছিল। মই বহুত সুখী যে আজি ইমান দূৰলৈ ধাৰণাটো আহিছে।"

ডিজিটেল পৰিশোধৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ গুৰুত্বৰ কথা উল্লেখ কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, "আজি একবিংশ শতিকাত বিত্তীয় আৰু প্ৰযুক্তি পৰস্পৰৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ আছে আৰু যেতিয়া প্ৰযুক্তি, বিজ্ঞান আৰু ছফ্টৱেৰৰ কথা আহে, ভাৰতৰ প্ৰান্ত আৰু অভিজ্ঞতা আছে। আজি, বাস্তৱ-সময়ৰ ডিজিটেল পৰিশোধত কেৱল ভাৰতেই বিশ্বৰ ৪০% অংশীদাৰী।"

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এনএছই আইএফএছচি-এছজিএক্স কানেক্ট প্লেটফৰ্মও মুকলি কৰে, যি ছিংগাপুৰৰ শ্বেয়াৰ বজাৰৰ সদস্যসকলক এনএছই আইএফএছচিত নিফটি ডেৰিভেটিভৰ সৈতে বাণিজ্য কৰাত সহায় কৰিব। গুজৰাটৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ভূপেন্দ্ৰ পেটেল, কেন্দ্ৰীয় গৃহ আৰু সহযোগিতা মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ, কেন্দ্ৰীয় বিত্ত আৰু কৰ্পোৰেট পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণ, কেন্দ্ৰীয় বিত্ত ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী পংকজ চৌধুৰী আৰু ভাগৱত কিষাণৰাও কাৰাড অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত আছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি