• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • এজন বিদেশী পৰ্যটকৰ পৰাই ২ লাখ টকাৰ উপাৰ্জন! বুজি লওক প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ 'চলো ইণ্ডিয়া'-ৰ গণিত

এজন বিদেশী পৰ্যটকৰ পৰাই ২ লাখ টকাৰ উপাৰ্জন! বুজি লওক প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ 'চলো ইণ্ডিয়া'-ৰ গণিত

ডেনমাৰ্কৰ ৰাজধানী কোপেনহেগেনত ভাৰতীয় সম্প্ৰদায়ৰ লোকক সম্বোধন কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, "মই প্ৰথমবাৰৰ বাবে ডেনমাৰ্কলৈ আহিছো। মই আপোনালোকৰ পৰা যদি কিবা এটা বিচাৰো, দিবনে?

ডেনমাৰ্কৰ ৰাজধানী কোপেনহেগেনত ভাৰতীয় সম্প্ৰদায়ৰ লোকক সম্বোধন কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, "মই প্ৰথমবাৰৰ বাবে ডেনমাৰ্কলৈ আহিছো। মই আপোনালোকৰ পৰা যদি কিবা এটা বিচাৰো, দিবনে?

ডেনমাৰ্কৰ ৰাজধানী কোপেনহেগেনত ভাৰতীয় সম্প্ৰদায়ৰ লোকক সম্বোধন কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, "মই প্ৰথমবাৰৰ বাবে ডেনমাৰ্কলৈ আহিছো। মই আপোনালোকৰ পৰা যদি কিবা এটা বিচাৰো, দিবনে?

  • Share this:
কোৰোণাৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বৰ পৰ্যটন উদ্যোগ প্ৰায় বিধ্বস্ত হৈ পৰিছে। কেৱল ভাৰততে, কোৰোণাৰ তিনিটা ঢৌৱে পৰ্যটনৰ সৈতে জড়িত ২.১৫ কোটি লোকৰ জীৱিকা কাঢ়ি লৈছে। এনে সময়ত ডেনমাৰ্কত উপস্থিত হোৱা প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ভাৰতীয়সকলক প্ৰতি বছৰে তেওঁৰ পাঁচজন অ-ভাৰতীয় বন্ধুক ভাৰত ভ্ৰমণৰ বাবে পঠিয়াবলৈ আহ্বান জনাইছে।

ডেনমাৰ্কৰ ৰাজধানী কোপেনহেগেনত ভাৰতীয় সম্প্ৰদায়ৰ লোকক সম্বোধন কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, "মই প্ৰথমবাৰৰ বাবে ডেনমাৰ্কলৈ আহিছো। মই আপোনালোকৰ পৰা যদি কিবা এটা বিচাৰো, দিবনে? জনতাৰ পৰা 'হয়'ৰ উত্তৰ শুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, "আপোনাৰ বহুতো অ-ভাৰতীয় বন্ধুও থাকিব। আপুনি সংকল্প লোৱা উচিত যে, প্ৰতি বছৰে আপুনি ভাৰত চাবলৈ ৫ জন অ-ভাৰতীয়ক পঠিয়াব," প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ইয়াক চলো ইণ্ডিয়া নাম দিছে।

বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰণালয়ৰ মতে, প্ৰায় ৩০,০০০ ভাৰতীয় ডেনমাৰ্কত বাস কৰে। যদি প্ৰতিজন ভাৰতীয়ই ভাৰত ভ্ৰমণৰ বাবে ৫-৫ জন লোকক প্ৰেৰণ কৰে, ই এবছৰত ডেনমাৰ্কৰ পৰা ভাৰতলৈ ১.৫ লাখ বিদেশী পৰ্যটক আনিব। ডেনমাৰ্কৰ পৰা কেতিয়াও ইমান বৃহৎ সংখ্যক পৰ্যটক অহা নাই। পৰ্যটন মন্ত্ৰণালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, ২০১৮ ৰ পৰা ২০২০ চনৰ ভিতৰত তিনি বছৰত ডেনমাৰ্কৰ পৰা প্ৰায় ৬৩,০০০ পৰ্যটক ভাৰতলৈ আহিছে। ডেনমাৰ্কৰ পৰা অহা পৰ্যটকসকলে ভাৰতত গড়ে ১৮ দিন অতিবাহিত কৰে।

কোৰোণা মহামাৰীৰ আগমনৰ পূৰ্বে, ২০১৯ চনত ভাৰতৰ জিডিপিৰ ৭ শতাংশ পৰ্যটন উদ্যোগৰ আছিল। কোৰোণাৰ ফলত, পৰ্যটন উদ্যোগ অতি বেয়াকৈ ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। বিদেশী পৰ্যটকৰ পৰা চৰকাৰৰ উপাৰ্জন ৭৫ শতাংশ হ্ৰাস পাইছিল।

উপাৰ্জন হ্ৰাস পাইছে, লাখ লাখ চাকৰিও গৈছে। এই বছৰৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত, লোকসভাত, পৰ্যটন মন্ত্ৰী জি কিষাণ ৰেড্ডীয়ে কৈছিল যে, কোৰোণাৰ ফলত, পৰ্যটন উদ্যোগৰ সৈতে জড়িত ২.১৫ কোটি লোকে চাকৰি হেৰুৱাইছে। তেওঁ কৈছিল যে, প্ৰথম ঢৌত ১.৪২ কোটি, দ্বিতীয় ঢৌত ৫২ লাখ আৰু তৃতীয় ঢৌত ১৮ লাখ লোকে চাকৰি হেৰুৱাইছিল।

পৰ্যটন মন্ত্ৰণালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, চৰকাৰে ভাৰতলৈ অহা বিদেশী পৰ্যটকৰ পৰা গড়ে ২ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰে। ২০১৯ চনত, ১.০৯ কোটি বিদেশী পৰ্যটক ভাৰত ভ্ৰমণ কৰিছিল। ইয়াৰ পৰা, চৰকাৰে ২.১১ লাখ কোটি টকাৰ বৈদেশিক মুদ্ৰা উপাৰ্জন কৰিছে।

একেদৰে, ২০২০ চনত, ২৭.৪৪ লাখ বিদেশী পৰ্যটক ভাৰতলৈ আহিছিল, যাৰ ফলত চৰকাৰে ৫০,১৩৬ কোটি টকা উপাৰ্জন কৰিছিল। ২০২১ চনত, ১.৪ নিযুত বিদেশী পৰ্যটক ভ্ৰমণ কৰিছিল। একে সময়তে, এই বছৰৰ ফেব্ৰুৱাৰী লৈকে, ৪.৫ লাখ বিদেশী পৰ্যটক ভাৰতলৈ আহিছে। ২০২১ আৰু ২০২২ চনত চৰকাৰৰ উপাৰ্জনৰ পৰিসংখ্যা নাই।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published:

শেহতীয়া বাতৰি