• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • সংবিধান দিৱসত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে ক’লে, পৰিয়াল কেন্দ্ৰিক দলসমূহ দেশৰ বাবে চিন্তাৰ বিষয়

সংবিধান দিৱসত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে ক’লে, পৰিয়াল কেন্দ্ৰিক দলসমূহ দেশৰ বাবে চিন্তাৰ বিষয়

Constitution day of India:প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কয় যে সংবিধান প্ৰস্তুতকৰণত কি ঘটিছিল সেই বিষয়ে সকলোকে শিক্ষিত কৰিবলৈ ১৯৫০ চনৰ পিছত প্ৰতি বছৰে সংবিধান দিৱস উদযাপন কৰা উচিত আছিল কিন্তু কিছুমান লোকে তেনে কৰা নাছিল। আমি যি কৰোঁ সেয়া শুদ্ধ হয় নে নহয় মূল্যাঙ্কন কৰিবলৈও এই দিনটো উদযাপন কৰা উচিত।

Constitution day of India:প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কয় যে সংবিধান প্ৰস্তুতকৰণত কি ঘটিছিল সেই বিষয়ে সকলোকে শিক্ষিত কৰিবলৈ ১৯৫০ চনৰ পিছত প্ৰতি বছৰে সংবিধান দিৱস উদযাপন কৰা উচিত আছিল কিন্তু কিছুমান লোকে তেনে কৰা নাছিল। আমি যি কৰোঁ সেয়া শুদ্ধ হয় নে নহয় মূল্যাঙ্কন কৰিবলৈও এই দিনটো উদযাপন কৰা উচিত।

Constitution day of India:প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কয় যে সংবিধান প্ৰস্তুতকৰণত কি ঘটিছিল সেই বিষয়ে সকলোকে শিক্ষিত কৰিবলৈ ১৯৫০ চনৰ পিছত প্ৰতি বছৰে সংবিধান দিৱস উদযাপন কৰা উচিত আছিল কিন্তু কিছুমান লোকে তেনে কৰা নাছিল। আমি যি কৰোঁ সেয়া শুদ্ধ হয় নে নহয় মূল্যাঙ্কন কৰিবলৈও এই দিনটো উদযাপন কৰা উচিত।

  • Share this:
নতুন দিল্লীঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (Narendra Modi) সংবিধান দিৱস (Constitution day of India) উপলক্ষে কয় যে, আমাৰ সংবিধান কেৱল বহুতো ধাৰাৰ সংগ্ৰহ নহয়, আমাৰ সংবিধান হৈছে হাজাৰ হাজাৰ বছৰৰ মহান পৰম্পৰা, অখণ্ড ধাৰাৰ এক আধুনিক অভিব্যক্তি। তেওঁ কয় যে ভাৰত এক সংকটৰ দিশে আগবাঢ়িছে যি সংবিধানৰ প্ৰতি সমৰ্পিত লোকসকলৰ বাবে চিন্তাৰ বিষয়, যিসকলে গণতন্ত্ৰত বিশ্বাস কৰে আৰু এই সংকট হৈছে পৰিয়াল কেন্দ্ৰিক দল। তেওঁ কয় যে এটা পৰিয়ালৰ একাধিক ব্যক্তি যোগ্যতাৰ ভিত্তিত এটা দলত থাকিলে সিয়ে যি দলটোক পৰিয়ালতান্ত্ৰিক নকৰে কিন্তু এটা দল প্ৰতিটো প্ৰজন্মত ৰাজনীতিত আছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে এই সংবিধান দিৱস এইকাৰণেও উদযাপন কৰা উচিত কিয়নো আমাৰ পথ সঠিক নে নহয় মূল্যায়ন কৰিবলৈ সিয়ে আমাক প্ৰেৰিত কৰিব। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে এইটো বাবাচাহেব আম্বেদকাৰৰ ১২৫ তম জন্ম জয়ন্তী, এইটো অতি অধিক পৱিত্ৰ উপলক্ষ্য, এই দেশক বাবাচাহেব আম্বেদকাৰে যি মূল্যৱান অৱদান দিছে তাক আমি এক স্মৃতিগ্ৰন্থ হিচাপে স্মৰণ কৰা উচিত।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কয় যে সংবিধান প্ৰস্তুতকৰণত কি ঘটিছিল সেই বিষয়ে সকলোকে শিক্ষিত কৰিবলৈ ১৯৫০ চনৰ পিছত প্ৰতি বছৰে সংবিধান দিৱস উদযাপন কৰা উচিত আছিল কিন্তু কিছুমান লোকে তেনে কৰা নাছিল। আমি যি কৰোঁ সেয়া শুদ্ধ হয় নে নহয় মূল্যাঙ্কন কৰিবলৈও এই দিনটো উদযাপন কৰা উচিত।

সংসদৰ কেন্দ্ৰীয় হলত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে আজি ২৬/১১, এই দিনটো আমাৰ বাবে অতি দুখৰ দিন যেতিয়া দেশৰ শত্ৰুসকলে দেশৰ ভিতৰত আহি মুম্বাইত এক সন্ত্ৰাসবাদী কাণ্ড সংঘটিত কৰিছিল। দেশৰ বীৰ সৈনিকসকলে সন্ত্ৰাসবাদীক বাধা দিবলৈ নিজৰ প্ৰাণ ত্যাগ কৰিছিল। আজি, মই সেই ত্যাগবীৰসকলকো নমস্কাৰ জনাইছো।

তেওঁ কয় যে সংবিধানৰ আত্মাও আঘাত প্ৰাপ্ত হৈছে, ৰাজনৈতিক দলসমূহে নিজৰ গণতান্ত্ৰিক চৰিত্ৰ হেৰুৱালে সংবিধানৰ প্ৰতিটো অংশই আঘাত প্ৰাপ্ত হয়। নিজৰ গণতান্ত্ৰিক চৰিত্ৰ হেৰুওৱা দলবোৰে কেনেকৈ গণতন্ত্ৰক সুৰক্ষা দিব পাৰে? প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে মহাত্মা গান্ধীয়ে স্বাধীনতা আন্দোলনত অধিকাৰৰ কাৰণে সংগ্ৰাম কৰোতেও কৰ্তব্যৰ কাৰণে প্ৰস্তুত কৰাৰ চেষ্টা কৰিছিল। দেশ স্বাধীন হোৱাৰ পিছত কৰ্তব্যৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হ'লে ভাল হ'লহেঁতেন।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
First published: