• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • আজি 'বিশ্ব জৈৱ ইন্ধন দিৱস' উপলক্ষে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে দেশবাসীক উৎসৰ্গা কৰিব পানীপথৰ 2G ইথানল প্ৰকল্প

আজি 'বিশ্ব জৈৱ ইন্ধন দিৱস' উপলক্ষে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে দেশবাসীক উৎসৰ্গা কৰিব পানীপথৰ 2G ইথানল প্ৰকল্প

2G ইথানল প্ৰকল্পটো ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচন লিমিটেড (IOCL)ৰ দ্বাৰা আনুমানিক ৯০০ কোটি টকাৰ অধিক ব্যয়ত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে আৰু পানীপথ শোধনাগাৰৰ ওচৰত অৱস্থিত।

2G ইথানল প্ৰকল্পটো ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচন লিমিটেড (IOCL)ৰ দ্বাৰা আনুমানিক ৯০০ কোটি টকাৰ অধিক ব্যয়ত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে আৰু পানীপথ শোধনাগাৰৰ ওচৰত অৱস্থিত।

বিশ্ব জৈৱ ইন্ধন দিৱস উপলক্ষে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে আজি ১০ আগষ্ট, ২০২২ তাৰিখে আবেলি ৪:৩০ বজাত হাৰিয়ানাৰ পানীপথত দ্বিতীয় প্ৰজন্মৰ (2G) ইথানল প্ৰকল্পটো দেশবাসীক উৎসৰ্গা কৰিব বুলি বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে। 2G ইথানল প্ৰকল্পটো ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচন লিমিটেড (IOCL)ৰ দ্বাৰা আনুমানিক ৯০০ কোটি টকাৰ অধিক ব্যয়ত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে আৰু পানীপথ শোধনাগাৰৰ ওচৰত অৱস্থিত।

  • Share this:
প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি হাৰিয়ানাৰ পানীপথত আনুমানিক ৯০০ কোটি টকা ব্যয়েৰে নিৰ্মাণ কৰা দ্বিতীয় প্ৰজন্মৰ (2G) ইথানল প্ৰকল্পৰ ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে দেশবাসীক উৎসৰ্গা কৰিব বুলি প্ৰধানমন্ত্ৰী কাৰ্যালয়ে জানিবলৈ দিয়ে। প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয়ে (PMO) জাৰি কৰা এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে এই প্ৰকল্পটোৰ উৎসৰ্গা দেশত জৈৱ ইন্ধনৰ উৎপাদন আৰু ব্যৱহাৰ বৃদ্ধিৰ বাবে চৰকাৰে বিগত বছৰবোৰত গ্ৰহণ কৰা এক দীঘলীয়া পদক্ষেপৰ অংশ। এইটো প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ শক্তি খণ্ডক অধিক সুলভ, দক্ষ আৰু বহনক্ষম কৰি তুলিবলৈ পৰিৱৰ্তন কৰাৰ নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টাৰ সৈতে সামঞ্জস্যপূৰ্ণ বুলি উল্লেখ কৰিছে।


বিশ্ব জৈৱ ইন্ধন দিৱস উপলক্ষে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে আজি ১০ আগষ্ট, ২০২২ তাৰিখে আবেলি ৪:৩০ বজাত হাৰিয়ানাৰ পানীপথত দ্বিতীয় প্ৰজন্মৰ (2G) ইথানল প্ৰকল্পটো দেশবাসীক উৎসৰ্গা কৰিব বুলি বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে। 2G ইথানল প্ৰকল্পটো ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচন লিমিটেড (IOCL)ৰ দ্বাৰা আনুমানিক ৯০০ কোটি টকাৰ অধিক ব্যয়ত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে আৰু পানীপথ শোধনাগাৰৰ ওচৰত অৱস্থিত। অত্যাধুনিক থলুৱা প্ৰযুক্তিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, এই প্ৰকল্পটোৱে বছৰি প্ৰায় দুই লাখ টন চাউল ৰন্ধ্ৰ (পাৰালী) ব্যৱহাৰ কৰি বছৰি প্ৰায় তিনি কোটি লিটাৰ ইথানল উৎপাদন কৰি ভাৰতৰ আৱৰ্জনাৰ পৰা সম্পদৰ প্ৰচেষ্টাৰ এক নতুন অধ্যায়লৈ পৰিৱৰ্তন কৰিব বুলি বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে।


কৃষি-শস্যৰ অৱশিষ্টাংশৰ বাবে অন্তিম ব্যৱহাৰ সৃষ্টি কৰিলে কৃষকসকলক শক্তিশালী কৰিব আৰু তেওঁলোকৰ বাবে অতিৰিক্ত উপাৰ্জন উৎপাদনৰ সুযোগ প্ৰদান কৰিব বুলি ইয়াত উল্লেখ কৰা হৈছে। এই প্ৰকল্পটোৱে উদ্ভিদ পৰিচালনাৰ সৈতে জড়িত লোকসকলক পোনপটীয়া নিযুক্তি প্ৰদান কৰিব আৰু চাউলৰ নৰা কটা, সঞ্চালন, সঞ্চয় আদিৰ বাবে যোগান শৃংখলাত পৰোক্ষ নিযুক্তি সৃষ্টি কৰা হ'ব। চাউলৰ নৰা জ্বলোৱা হ্ৰাস কৰাৰ জৰিয়তে, প্ৰকল্পটোৱে বছৰি প্ৰায় ৩ লাখ টন কাৰ্বন ডাই অক্সাইড সমতুল্য নিৰ্গমনৰ সমান সেউজগৃহ গেছ হ্ৰাস কৰাত অৰিহণা যোগাব, যাক দেশৰ ৰাস্তাত বছৰি প্ৰায় ৬৩,০০০ গাড়ী সলনি কৰাৰ সমান বুলি বুজা যায়, বুলি বিবৃতিটোত উল্লেখ কৰিছে।
Published by:Subham Goswami
First published: