• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ 'মন কী বাত' ত চৰ্চা সৌৰশক্তি, মহাকাশ বিজ্ঞানৰ পৰা পৰিৱেশ সুৰক্ষা, ছাত্ৰ শক্তিলৈকে

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ 'মন কী বাত' ত চৰ্চা সৌৰশক্তি, মহাকাশ বিজ্ঞানৰ পৰা পৰিৱেশ সুৰক্ষা, ছাত্ৰ শক্তিলৈকে

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি 'মন কী বাত' কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে দেশবাসীক সম্বোধন কৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি 'মন কী বাত' কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে দেশবাসীক সম্বোধন কৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয়, "ভাৰতে নিজৰ পৰম্পৰাগত অভিজ্ঞতাক আধুনিক বিজ্ঞানৰ সৈতে সংযুক্ত কৰি ৰাখিছে, সেইবাবেই আমি সৌৰশক্তিৰ পৰা বিদ্যুৎ উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰত অন্যতম আগশাৰীৰ দেশ হৈ পৰিছো"

  • Share this:
প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি 'মন কী বাত' কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে দেশবাসীক সম্বোধন কৰে। ২০১৪ চনৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা তেওঁৰ মাহেকীয়া অনাতাঁৰ অনুষ্ঠানৰ আজি ৯৪ সংখ্যক খণ্ড আছিল। তেতিয়াৰ পৰাই প্রধানমন্ত্রীৰ ‘মন কী বাত’ অনুষ্ঠান প্রতি মাহৰ অন্তিম দেওবাৰে সম্প্ৰচাৰ কৰি দেশবাসীলৈ প্রধানমন্ত্রী মোদীয়ে ষট পূজাৰ শুভেচ্ছা প্রেৰণ কৰে৷ তেওঁ কয় যে ষট পূজাত সূৰ্য্য পূজাটো আমাৰ সংস্কৃতিৰ প্ৰকৃতিৰ সৈতে গভীৰ সম্পৰ্কৰ প্ৰমাণ। দেশৰ বিভিন্ন ৰাজ্যৰ লগতে বহিঃৰাজ্যতো উদযাপন কৰা এক ভাৰত শ্ৰেষ্ঠ ভাৰতৰ এক নিদৰ্শন হৈছে ষট পূজা। এই উৎসৱত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ ওপৰতো বিশেষ গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হয়। ষট উৎসৱৰ আগমনৰ লগে লগে সম্প্ৰদায় পৰ্যায়ত পথ, নদী, ঘাট আৰু বিভিন্ন পানীৰ উৎস পৰিষ্কাৰ কৰা হয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে 'মন কী বাত'ত কয়, "দিল্লী, মুম্বাই আৰু গুজৰাটৰ বহু ঠাইৰ লগতে মহাৰাষ্ট্ৰৰ বিভিন্ন জিলাতো এতিয়া বহুলভাৱে ষটৰ আয়োজন কৰা হৈছে। সময়ৰ লগে লগে প্ৰায় গোটেই গুজৰাটতে ষট পূজাৰ আনন্দ বিয়পি পৰিছে। এতিয়া বহিঃৰাজ্যতো ভাৰতীয় সম্প্ৰদায়ৰ মানুহে ষট পূজা উদযাপন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। বহিঃৰাজ্যত ষট পূজাৰ এনে ভৱিষ্যৎ ছবি আমি দেখিবলৈ পাওঁ, অৰ্থাৎ ভাৰতীয় সংস্কৃতি আৰু ইয়াৰ বিশ্বাসে পৃথিৱীৰ চুকে-কোণে নিজৰ চিন ৰাখিছে। সৌৰ শক্তিৰ কথা কওঁতে তেওঁ কয়, আমি মাত্ৰ- পবিত্ৰ ষট পূজাৰ কথা পাতিলোঁ , ভগৱান সূৰ্য্যৰ পূজা। গতিকে আজি সূৰ্য্যক পূজা কৰাৰ সমান্তৰালকৈ তেওঁৰ বৰদানৰ বিষয়েও আলোচনা নকৰিলে কেনেকৈ হ'ব। এয়া সূৰ্য্য ঈশ্বৰৰ আশীৰ্বাদ - 'সৌৰশক্তি'।


ভাৰতে নিজৰ পৰম্পৰাগত অভিজ্ঞতাক আধুনিক বিজ্ঞানৰ সৈতে সংযুক্ত কৰিছে: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয়, "ভাৰতে নিজৰ পৰম্পৰাগত অভিজ্ঞতাক আধুনিক বিজ্ঞানৰ সৈতে সংযুক্ত কৰি ৰাখিছে, সেইবাবেই আমি সৌৰশক্তিৰ পৰা বিদ্যুৎ উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰত অন্যতম আগশাৰীৰ দেশ হৈ পৰিছো, সৌৰশক্তিয়ে যিদৰে দৰিদ্ৰ আৰু মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীৰ জীৱন সলনি কৰিছে , সেইটোৱেই অধ্যয়নৰ বিষয়।" তেওঁ লগতে কয় যে তামিলনাডুৰ কাঞ্চীপুৰমত এজন কৃষক আছে, থিৰু কে। আজিলোন। তেওঁ ‘পি এম কুসুম যোজনা’ৰ সুযোগ লৈ তেওঁৰ ফাৰ্মত ১০ অশ্বশক্তিৰ সৌৰ পাম্পৰ চেট এটা স্থাপন কৰিলে। এতিয়া তেওঁলোকে নিজৰ খেতিপথাৰৰ বাবে বিদ্যুতৰ বাবে একো খৰচ কৰিব নালাগে। গুজৰাটৰ মধেৰা সূৰ্য গাঁৱৰ অধিকাংশ ঘৰতে সৌৰশক্তিৰ পৰা বিদ্যুৎ উৎপাদন আৰম্ভ হৈছে। এতিয়া তাত থকা বহু ঘৰে মাহৰ শেষত বিদ্যুতৰ বিল নাপায়। তাৰ পৰিৱৰ্তে বিদ্যুতৰ পৰা পোৱা আয়ৰ বাবে এখন চেক লাভ কৰা হয়।


ভাৰত এসময়ত ক্ৰাইজেনিক প্ৰযুক্তিৰ পৰা বঞ্চিত আছিল, আজি ই স্বাৱলম্বী
মহাকাশ প্ৰযুক্তিৰ কথা কৈ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, "পুৰণি দিনবোৰো আমাৰ মনত আছে, যেতিয়া ভাৰত ক্ৰাইজেনিক ৰকেট প্ৰযুক্তিৰ পৰা বঞ্চিত হৈছিল। কিন্তু ভাৰতৰ বিজ্ঞানীসকলে কেৱল থলুৱা প্ৰযুক্তিৰ বিকাশ কৰাই নহয়, আজি ইয়াৰ সহায়ত একেলগে কেইবা ডজন উপগ্ৰহ মহাকাশলৈ প্ৰেৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। ভাৰতে একেলগে ৩৬টা উপগ্ৰহ মহাকাশলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে। দেশৰ যুৱ প্ৰজন্মৰ তৰফৰ পৰা জনসাধাৰণলৈ এইটো বিশেষ দীপাৱলী উপহাৰ। ইয়াৰ ফলত সমগ্ৰ দেশত কাশ্মীৰৰ পৰা কন্যাকুমাৰী আৰু কটচৰ পৰা কোহিমালৈ ডিজিটেল সংযোগ অধিক শক্তিশালী হ’ব। বেচৰকাৰী কোম্পানীসমূহেও IN-SPACe ৰ জৰিয়তে নিজৰ পেলোড আৰু উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ কৰাৰ সুবিধা লাভ কৰিছে। মই অধিক সংখ্যক ষ্টাৰ্ট-আপ আৰু উদ্ভাৱকক মহাকাশ খণ্ডত ভাৰতত সৃষ্টি হৈ থকা এই বিশাল সুযোগসমূহৰ পূৰ্ণ সুবিধা ল’বলৈ আহ্বান জনাইছো"।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি