• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • জি-২০ সন্মিলনত অংশগ্ৰহণৰ বাবে ইণ্ডোনেছিয়ালৈ ৰাওনা প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী, উপস্থাপন কৰিব ভাৰতবৰ্ষৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়বোৰ

জি-২০ সন্মিলনত অংশগ্ৰহণৰ বাবে ইণ্ডোনেছিয়ালৈ ৰাওনা প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী, উপস্থাপন কৰিব ভাৰতবৰ্ষৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়বোৰ

জি-২০ সন্মিলনত অংশগ্ৰহণৰ বাবে ইণ্ডোনেছিয়ালৈ ৰাওনা প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী

জি-২০ সন্মিলনত অংশগ্ৰহণৰ বাবে ইণ্ডোনেছিয়ালৈ ৰাওনা প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয়, "২০২২ চনৰ ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা ভাৰতে আনুষ্ঠানিকভাৱে জি-২০ৰ অধ্যক্ষতা গ্ৰহণ কৰিব। অহা বছৰ আমাৰ জি-২০ শীৰ্ষ সন্মিলনলৈ জি-২০ৰ সদস্য আৰু অন্যান্য আমন্ত্ৰিতসকলকো মই মোৰ ব্যক্তিগত আমন্ত্ৰণ প্ৰদান কৰিম।"

  • Share this:
সোমবাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে জি-২০ নেতাসকলৰ শীৰ্ষ সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ ইণ্ডোনেছিয়ালৈ ৰাওনা হয়, য’ত তেওঁ ইউক্ৰেইন সংঘাতৰ প্ৰভাৱকে ধৰি জৰুৰী বিশ্বব্যাপী প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ বিষয়ে আলোচনা কৰাৰ কথা আছে, বিশেষকৈ খাদ্য আৰু শক্তি সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত।

ইণ্ডোনেছিয়াৰ বালি চহৰলৈ যোৱাৰ পূৰ্বে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে তেওঁ বালিত জি-২০ৰ নেতাসকলৰ সৈতে বিশ্বৰ বিকাশ পুনৰুজ্জীৱিত কৰা, খাদ্য আৰু শক্তিৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰা আৰু স্বাস্থ্য আৰু ডিজিটেল ৰূপান্তৰৰ সৈতে জড়িত সমস্যাসমূহৰ সমাধানৰ দৰে মূল প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ ওপৰত বিস্তৃত আলোচনা কৰিব।


প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে তেওঁ ভাৰতৰ কৃতিত্ব আৰু বিশ্বৰ মূল বিষয়সমূহৰ সামূহিকভাৱে সমাধানৰ বাবে ভাৰতৰ “অটল প্ৰতিশ্ৰুতি”ৰ ওপৰতো আলোকপাত কৰিব।

ইউক্ৰেইনৰ সংঘাতৰ প্ৰভাৱকে ধৰি জৰুৰী বিশ্বব্যাপী প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ বিষয়ে আলোচনা কৰাৰ সম্ভাৱনা থকা এই সন্মিলনত অংশগ্ৰহণৰ বাবে তিনিদিনীয়া ভ্ৰমণসূচীৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে বালিলৈ যাত্ৰা কৰিছে।


এই সন্মিলনত চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জি ঝিনপিং, আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেন, ব্ৰিটিছ প্ৰধানমন্ত্ৰী ঋষি সুনাক আৰু ফ্ৰান্সৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ইমানুৱেল মেক্ৰন আদিয়ে বিশ্বৰ বহু গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যক্তিয়ে অংশগ্ৰহণ কৰিব।

জি-২০ বিশ্ব অৰ্থনৈতিক সহযোগিতাৰ বাবে এক প্ৰভাৱশালী সমূদায় কাৰণ ই বিশ্বৰ জিডিপিৰ প্ৰায় ৮৫ শতাংশ, বিশ্ব বাণিজ্যৰ ৭৫ শতাংশতকৈ অধিক আৰু বিশ্বৰ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় দুই তৃতীয়াংশক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে জি-২০ গ্ৰুপিঙত ভাৰতৰ আগন্তুক অধ্যক্ষতাৰ কথাও উল্লেখ কৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, ‘আমাৰ দেশ আৰু নাগৰিকৰ বাবে এক উল্লেখযোগ্য মুহূৰ্তত ইণ্ডোনেছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জোকো উইডোডোৱে বালি সন্মিলনৰ সামৰণি অনুষ্ঠানত ভাৰতক জি-২০ৰ ৰাষ্ট্ৰপতি পদ অৰ্পণ কৰিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয়, "২০২২ চনৰ ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা ভাৰতে আনুষ্ঠানিকভাৱে জি-২০ৰ অধ্যক্ষতা গ্ৰহণ কৰিব। অহা বছৰ আমাৰ জি-২০ শীৰ্ষ সন্মিলনলৈ জি-২০ৰ সদস্য আৰু অন্যান্য আমন্ত্ৰিতসকলকো মই মোৰ ব্যক্তিগত আমন্ত্ৰণ প্ৰদান কৰিম।"

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে ভাৰতৰ জি-২০ অধ্যক্ষ পদৰ ভিত্তি হ’ব ‘বসুধৈৱ কুটুম্বকম’ বা ‘এক পৃথিৱী, এক পৰিয়াল, এক ভৱিষ্যত’।

মোদীয়ে কয় যে জি-২০ সন্মিলনত মোৰ পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপৰ সময়ত মই ভাৰতৰ কৃতিত্বসমূহৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিম, আৰু বিশ্বজনীন প্ৰত্যাহ্বানসমূহ সামূহিকভাৱে মোকাবিলা কৰাৰ বাবে আমাৰ অটল প্ৰতিশ্ৰুতিৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিম।

তেওঁ লগতে কয়, "ভাৰতৰ জি-২০ অধ্যক্ষতাত ‘বসুধৈৱ কুটুম্বকম’ বা ‘এক পৃথিৱী, এক পৰিয়াল, এক ভৱিষ্যত’ বিষয়বস্তুৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি গঢ় লৈ উঠিব, যিয়ে সকলোৰে বাবে সম বৃদ্ধি আৰু ভাগ-বতৰা ভৱিষ্যতৰ বাৰ্তাক গুৰুত্ব প্ৰদান কৰে।

মঙলবাৰে বালিত ভাৰতীয় জনগোষ্ঠীক সম্বোধন কৰিবলৈও আগ্ৰহী বুলি কয় প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে।

তেওঁ লক্ষ্য কৰে যে জি-২০ সন্মিলনৰ আঁৰত মই আন কেইবাখনো অংশগ্ৰহণকাৰী দেশৰ নেতাৰ সৈতে সাক্ষাৎ কৰিম, আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে ভাৰতৰ দ্বিপাক্ষিক সম্পৰ্কৰ অগ্ৰগতি পৰ্যালোচনা কৰিম।

জি-২০ বা গ্ৰুপ অৱ ২০ হৈছে বিশ্বৰ প্ৰধান উন্নত আৰু উন্নয়নশীল অৰ্থনীতিসমূহৰ এক আন্তঃচৰকাৰী মঞ্চ।

ইয়াত আৰ্জেণ্টিনা, অষ্ট্ৰেলিয়া, ব্ৰাজিল, কানাডা, চীন, ফ্ৰান্স, জাৰ্মানী, ভাৰত, ইণ্ডোনেছিয়া, ইটালী, জাপান, কোৰিয়া গণৰাজ্য, মেক্সিকো, ৰাছিয়া, চৌদি আৰব, দক্ষিণ আফ্ৰিকা, তুৰস্ক, ব্ৰিটেইন, আমেৰিকা আৰু ইউৰোপীয় সংঘ অন্তৰ্ভুক্ত (ইউৰোপীয় ইউনিয়ন) হৈ আছে।

ভাৰত বৰ্তমান ইণ্ডোনেছিয়া, ইটালী আৰু ভাৰতক লৈ গঠিত জি-২০ ট্ৰইকাৰ (বৰ্তমান, পূৰ্বৰ আৰু আগন্তুক জি-২০ ৰাষ্ট্ৰপতি)ৰ অংশ।

ইণ্ডোনেছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আমন্ত্ৰণত এই সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিছে প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে। ইণ্ডোনেছিয়া বৰ্তমান জি-২০ৰ অধ্যক্ষ।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি